Kdo by neznal jednu z nejznámějších filmových písniček "Když se načančám". Tuto a další písničky (např. "Taková jsem já", "Princezny jdou si hajnout" či "Nevadí, to zvládnem") si můžete znovu vychutnat v této oblíbené hudební pohádce režiséra J. Adamce, který do hlavních rolí Běly a prince Davida obsadil I. Andrlovou a M. Vladyku. Královský pár si zahráli J. Bohdalová a P. Nárožný. Teď už se ale přenesme do královského sídla. Princ David v zápalu boje při šermu rozbije zrcadlo. Potrestána je však služebná Běla, která je za zrcadla zodpovědná. Ponížená a zklamaná odchází ze zámku. Král se vzápětí rozhodne oženit svého syna. Jak ale vybrat tu pravou princeznu? Pomocí tří úkolů (musí oškrábat brambory, ušít vestu a složit a zazpívat písničku), při jejichž plnění bude princeznám Babetě a Brigitě pomáhat služebná Běla, k nepoznání převlečená v mužském převleku. Kdo nakonec dostane prince za muže, je tedy nasnadě… (Česká televize)

WANDRWALL

Oženit prince jen proto, že rád šermuje a občas něco rozbije? Proč ne. Úkoly, které princezny dostávají je jasně selektují. Úkoly jsou to snadné, ale pro princezny obtížné, neb jejich kvalita není vysoká. Nepřipomíná vám to dnešek? Mě ano. A tak jim v pohádce musí pomáhat služebná Běla, neb jinak by nestačily. Dneska jim mená kdo pomáhat, je demokracie a mohou si najít základní informace sami a formovat se sami. ()

ostravak30

Jaké by asi měla pohádka hodnocení, kdyby nebylo Jiřiny Bohdalové a především Petra Nárožného. Hlavně král táhne nejvíc humoru na svých bedrech. Jeho vyjadřování a způsob hraní z něj svého času dělal top komika a v této pohádce předvedl z jakých důvodů. Dalším důvodem, proč mě pohádka zaujala jsou písně. Celkem povedené. A samozřejmě Ivana Andrlová byla nejkrásnější princeznou své doby. Pohádka sice postrádá dějový humor, ale díky výše uvedeným důvodům se i ze studiové pohádky může stát vcelku povedená záležitost. ()

melica

Jako malá jsem tuto pohádku měla velmi ráda. Když jsem v dospělosti pochopila socialistické řeči o lidech z podhradí, vypadla mi z oka. Pěkná a vtipná pro mě zůstává linie s úkoly pro princezny, které za ně splní zrcadelnice Běla alias synovec Bedřich alias Ivana Andrlová v jedné ze svých krásných pohádkových rolí, a zvláště předvedení písniček před králem (mám radši Kretschmerovou s kordem než "Když se načančám"). Ostatní písničky stojí za prd, a vždycky mi vadilo, že se Bohdalová a Vladyka nezpívají sami. Ovšem musí se této pohádce nechat, že je krásně okostýmovaná, takhle si skutečně představuju pohádkový královský dvůr. Mnohé pozdější pohádky z ponurých hradů a v hnědošedých šatech a la gotika ať se jdou zahrabat. ()

Sansnom70

Pěkná pohádka, krásné kostýmy, skvělí herci a nádherné písničky. Na to že to byla pohádka jen ze studia, tak je skvělá. Kdo máte rádi pohádky, tak si ji nenechte ujít ale myslím, že moc lidí kteří ještě tuto pohádku neviděli asi moc nebude. Škoda jen že autor hudby udělal hudbu jen ke dvěma pohádkám. Myslím že by i jiným pohádkám slušeli Zmožkovy písničky :o) ()

GIK

Povětšinou nepovedené písničky, zoufale neštymující hlasy zpěváků s herci a navrch superherec Černoch. Mohlo to částečně napravit odhalení Andrlové. Ta ale místo toho, aby po sundání klobouku hodila nádhernou hřívou vlasů, ukázuje pouze splihlou slámu. Jednu hvězdičku zachraňuje půvabná Jarmila Švehlová. ()

• V písničce k poslednímu úkolu, převlečené zrcadelnici, říká princezna, že je hloupá, přitom vystupuje jako „Bořivoj“, tedy mělo by být hloupý. (Blekota56)
  • K filmu složil hudbu Jiří Zmožek a chtěl ji následně vydat na nosičích. Měl ovšem pocit, že pokud by píničky zpívali herci, tak by si desky nikdo nekoupil. Proto trval na tom, aby místo herců písničky nazpívali populární zpěváci. Někteří herci s tím měli problém a chtěli zpívat sami. (lapatata)