Dave Chappelle: Konečná

Scenár:

Dave Chappelle

Účinkujú:

Dave Chappelle

Na závěr svojí série komediálních speciálů by Dave chtěl něco uvést na pravou míru. A ještě má pár věcí na srdci. (Netflix)

dO_od

// Když si jeden z nejtalentovanějších komiků na světě řekne fuck it a začne urážet naprosto všechno a všechny. Není divu, že to pojmenoval Konečná, a není divu, že ho sotva den po premiéře chtějí všichni zrušit. Jakmile se ale dostane ke své pointě, do prdele, tak každýmu s alespoň polovinou mozku musí dojít, že to ve skutečnosti vůbec není urážení. Je to komedie. A komedie není černá, ani bílá, gay, ani hetero, antivaxx, ani provaxx, komedie prostě je. Tak se sakra naučme všichni smát sami sobě, ať Dave nemusí sedět na konci autobusu, nebo chodit pěšky, ale může v klidu jezdit vedle nás bez té všudypřítomné nenávisti kolem. V rámci stand-upů jedna z nejodvážnějších věcí, jaká kdy vznikla. A vůbec nevadí, že to tentokrát nebylo tolik k smíchu. ()

Nin

Prvních 10 minut jsem se dost zhrozil. Publikum vítalo Davea jako boha a u každého jeho slova nahlas řvalo smíchy, i když to nejen že nebylo nijak zvlášť vtipný, ale dokonce bych řekl, že to ani vtipné být nemělo. Naštěstí se pak publikum zklidní (unaví?) a můžeme si v klidu Chappella poslechnout. A že má co říct. Chappelle má řemeslo stand-upu už dost zmáknuté. Jeho načasování vtipů je naprosto perfektní a umí působivě střídat vážné i ulítlé věci. Z velké části je tenhle stand-up jakousi Chappelovou obranou, v níž reaguje na to, co si o sobě musel vyposlechnout na internetu, ale i v realitě - především mluví o tom, jak dostal nálepku transfobního člověka. Působí to možná defenzivně, ale dobře se to poslouchá a hlavně je to vtipné. Rozhodně to nejsou nějaký pitomý kecičky, co chrlí internetoví hrdinové na druhé straně barikády proti levičákům (a koukám, že se některé dají najít i ve zdejších komentářích, au). Dave je taky vynikající vypravěč a často na svých příbězích ze života prezentuje svoje názory. Na závěr si pak šetří příběh nejpůsobivější, který je silný a dojemný. Výborný stand-up zkušeného komika. (8/10) ()

Splasher

Podobné pocity jako u Gervaiho, u kterého se dá očekávat double down v nadcházejícím speciálu SuperNature. Tedy jen zopakuji k Chappellovi: lenost, zacyklení a humoristická vyprázdněnost. Ale na druhou stranu nesouhlasím s postojem jejich kritiků (Kumar, Acaster, ...) ohledně výběru terčů vtipů. Za zmínku stojí i velké pokrytectví Netflixu, kdy sice nyní podrží Chappella, ale zároveň před rokem ustoupilo nátlaku a stáhlo imo méně kontroverzní a několikanásobně umělecky hodnotnější počiny (Mighty Boosh, Little Britain, League of Gentlemen). Mimochodem upoutávka s Morganem Freemanem je tím nejzábavnějším z celého Closeru, ačkoliv je pointa znalcům zmíněného seriálu League of Gentlemen (úvodní scéna ve vlaku) ihned jasná. A ještě k tématu Closer a Little Britain se mi vybavil vývoj chování Matta Lucase až k současnému jmenování do pozice porotce (RuPaul's drag race). ___ Ke komentáři Splashera: lenost, zacyklení a humoristická vyprázdněnost. ()

ScarPoul

Trošku zbytočný standup, ktorý v prvých 40 minútach sumarizuje úplne všetko o čom boli predchádzajúce stand upy. Čo dosť zamrzí, pretože som čakal oznámenie na pauzu a tým pádom ukončenie Netflixovských sérií s trošku väčšou pompéznosťou. Na konci zostáva ale príbeh o Dafné a ten je parádny a ľudský a smutný a funkčný. A vidieť takúto polohu jeho komédie potešilo a osviežilo. Ale objektívne je to skôr priemer. Možno, že mu tá pauza naozaj pomôže a príde s niečím sviežim. Budem sa tešiť. ()

M.i.k.e

Chappella nemám zrovna nakoukaného tudíž nemám srovnání s jeho předchozími vystoupeními a nejspíš je to dobře. Closer mě hodně bavilo podobně jako mě baví třeba Ricky Gervais. Je to správně nekorektní ale ne jednosměrně a Chappelle se strefuje do všeho a do všech. A tak by to mělo být. Chápu že tenhle styl humoru nesedne každému, ale pak tím prostě nebudu ztrácet čas a radši si dám něco pěkně korektního. No a pokud jsem takový typ individua že se prostě musím podívat čistě proto abych se mohl pohoršovat, být uražen a třeba na to konto i vyplodit něco na net pak...pak asi nic...80% ()