14 vrcholů: Nic není nemožné

• USA 14 Peaks: Nothing Is Impossible (viac)

Nebojácný nepálský horolezec Nimsdai Purja stojí před výzvou, kterou na první pohled nejde zvládnout. Za sedm měsíců chce zdolat všech 14 světových osmitisícovek. (Netflix)

BigBang

Klady: krásné záběry velehor; výjimečný sportovní výkon, zajímavý pohled na propojení Nepálu s UK (protagonista slouží v britské jednotce zvláštního nasazení); sympatická náhodná role české borky na K2; dokument ukazuje (částečně úmyslně, částečně nechtěně) nesmyslnost masového lezení v Himalájích a částečně i nesmyslnost lezení na čas.   Zápory: generické korporátní motivační pindy, rodinné scény ve stylu reality TV (přeskakoval jsem). ()

DaViD´82

Nesporně to měla být dokusérie, o tom žádná. Takto to samo sobě nesportovně podráží nohy, jak příliš letem světem "nemáme čas se u ničeho zastavit, ničemu/nikomu se věnovat a vlastně ani pořádně něco zmínit" to je. Čili nakousne se kde co, ale nic se nedojí. Pár desítek vteřin se věnuje potížím se zafinancováním vysněného projektu, aby se to zkratkovitě ukončilo "zastavil svůj dům". Což je zcela vytržené z kontextu a finančně to nestačí skoro na nic. A tak je to tu se vším. Chce to mimo jiné upozorňovat na problematiku západních výprav, které upozaďují roli nepálských lezců a šerpů, jenže to samo nemá čas dát patřičný prostor Purjaově týmu. Jak říkám, formát dokusérie by tomu slušel o poznání více, protože nosnější materiál aby jeden pohledal. Kvůli tomu honem-honem přístupu není ani prostor věnovat se "stinným stránkám". A prostor by byl, jelikož Purja nejednou pro svou zaslepenou zabejčenost sází vše čistě na náhodou a nemístně riskuje život svůj i ostatních. Ovšem nad tím i tak ční, jak moc silné a vypovídající to je. Zdolat veškeré osmitisícovky "jednu za druhou jak na běžícím páse", přitom jen tak mimochodem vytvořit nějaký ten světový rekord, vyfotit momentku, kterou zná celý svět, a ještě otevřít a upozornit na nejedno palčivé téma? Všechna čest. ()

Dm1tr1j

Super atletický a logistický výkon. Trochu ma napadlo, či to čo dokázal bolo z pohľadu lezcov naozaj fyzicky/logisticky/finančne nemožné (keďže to s ním naraz v tíme zliezlo aj 5 jeho kamarátov) alebo to proste len nikoho nenapadlo spraviť. Lebo som si dosť istý, že keby si dáky strihnutý fyzicky zdatný miliardár zmyslel, že sa súkromným vrtulníkom a tryskáčom povozí pomedzi tie hŕby štrku tak to dá tiež v tom čase ak nie o dosť rýchlejšie. Každopádne chválim, že si dávali načas s nádhernými zábermi aj z dronu. ()

LEGACY

Kdysi mě uchvátil dokument Art of Flight, díky kterému jsem byl zazřáný do snowboardingu a začal zkoušet neskutečné triky. Nyní, o několik let později mám na kontě pouhopouhý jarní výstup na Terryho chatu, a proto si říkám, že je načase vystoupit nějaký thousanders. Nim mě inspiroval, nepáslští šerpové odváděli dlouhé roky černou práci a tohle je jejich zadostiučinění. Nims je blázen, který měl štěstí ve svoji neracionální povaze, a stejně tak jak jsme tuším před třemi lety žasli nad Alexem a jeho solo climb, tak teď nám spadla brada při všech summitech tohoto ďábla. Mo mě potěšilo, že byl v dokumentu zahrnut i moment, kdy Nims inspiroval Kláru. Já už mám letos po dovolené, ovšem po tomto snímku mám chuť alespoň na víkend zajet do Tater a vystoupit nějaký ze svých restů - Kriváň, nebo Rysy. V budoucnu doufám, že budou hory Slovinsku, Kavkazu, či Ararat. ()

marhoul

Jak pravil Messner sám, kritika Nimsova způsobu zdolávání vrcholů není namístě. Čili ať si puristi alpského stylu klidně remcají, Nims se pustil do velkého podniku a dal to. V dokumentu mě potěšila účast naší Kláry Kolouchové, její úspěšný výstup na K2 přímo souvisel s Nimsovým šíleným riskem, riskla to taky a K2 má v kapse. A to je super! Klobouček. Kecy o tom, že některé výstupy na vrchol v dokumentu ukazovaly jen krátké záběry, tož tak to je lahůdka. Jestli to nebude tím, že se zúčastnění necourali po Štrbském plese, kde se poněkud snadněji dělají opičky do kamer, co? Nejen Nimsův rekord, ale i tento dokument celosvětově propaguje práci a úspěchy nepálských šerpů, proto plný počet. ()

• Když Purja 23. dubna 2019 zdolal první vrchol, Annapurnu I, měl zajištěno pouze 15 % potřebných finančních prostředků a většinu z nich získal z hypotéky na vlastní dům ve Velké Británii. (Čiban)
  • Samotné lezení trvalo 6 měsíců a 6 dní od dubna 2019 do října 2019. (Čiban)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD