Kreslený příběh plný romantiky, humoru, dobrodružství a akce vypráví příběh mladého muže a dívky, kteří se v dobách kdy král Artuš byl ještě mladý a hrad Camelot se teprve stavěl pustí do boje se zlým baronem Ruberem. Podaří se jim obnovit řád v království krále Artuše? (oficiálny text distribútora)

Dever

Soundtrack Patrick Doyle: 1. Looking Through Your Eyes ,2. I Stand Alone ,3. The Prayer ,4. United We Stand ,5. On My Father's Wings ,6. Looking Through Your Eyes ,7. Ruber ,8. I Stand All Alone ,9. If I Didn't Have You ,10. Dragon Attack/Forbidden Forest ,11. The Battle ,12. Looking Through Your Eyes [Instrumental] ,13. The Prayer , ()

T2

Rozpočet $40miliónovTržby USA $22,717,758Tržby Celosvetovo $38,100,000║ Warner Bros. fakt nemá šťastie u kreslených rozprávkach ale len čo sa týka komercie, vždy majú slabý ohlas u širokého publika, ale zas po tej kvalitatívnej ide o nadmieru slušnú prácu, či už u animátorov ale aj príbehu. Čarovný meč bol hneď od samého začiatku milým prekvapeným, kde ma zaujalo samotné prevedenie, prepracovanosť postáv, čaro, veľa pesničiek a zábavnosť. /80%/ ()

kajas

Videokazeta s tímhle animákem patřila v dětství k mým nejmilovanějším a nejohranějším, z neznámého důvodu ale film hodnotím až s hodně velkým odstupem. Samozřejmě se technickou úrovní nemůže rovnat disneyovkám/pixarovkám, ale pobavil mě a dojímal i po letech. Kladně hodnotím hlavně soundtrack, který je kupodivu povedený i v českém dabingu. ()

VanTom

Pohádková dobrodružná výprava za mečem Excalibur do čarovného lesa vypadá jako levná (přitom stála slušné peníze) napodobenina disneyovek a moc se nepovedla. Primitivní příběh s nezajímavými hrdiny a nudně zběsilou akcí v "rozevláté" animaci cílí na malé děti velkým důrazem na komické postavičky a od nějaké 20. minuty jsem si říkal: Hlavně ať už nezpívají! ()

Mangano

Velice slabý příběh omotaný kolem krále Artuše a Excaliburu. Kouzelný meč je řadový příklad těch nejhloupěji natočených pohádek. Pro dospělého diváka mimořádně nudné a infantilní, pro děti zase příliš potemnělé a ničím nezajímavé. Animace je v tomto snímku také velice nuzná. Jednu hvězdu k zamýšlené přidávám za překrásnou píseň "The Prayer" od Celine Dion a Andrea Bocelliho. Alespoň něco přínosného pro lidstvo, když už nic jiného. Český dabing otřesný. ()

• V roce 1998 se na trh dostala videohra, inspirována příběhem filmu. (Terva)
  • Snímek byl volně natočen na motivy romány "The King's Damosel" od Very Champanové. (Terva)