Už jste někdy jedli račí nebo želví polívku? Pokud ne, nevadí. Podívejte se dnes s námi na pohádku, ve které ji mládencům, kteří se vydali do začarovaného lesa osvobodit zajatou dívku, uvaří bába Magi… Jak to všechno dopadne, zda vysvobodí zamilovaný dřevorubec Filip (P. Zedníček) svou Lesněnku (J. Boušková) z moci čarodějné báby, vám zatím prozradit nemůžeme. Ale jména hlavních představitelů pohádky napovídají, že to bude pouť spíše veselá než strašidelná. Užijete si spoustu legrace s Rudolfem Hrušínským v roli loupežníka Bujóna a Ivou Janžurovou jako bábou Magi. (Česká televize)

Šandík

Televizní pohádka, působící dojmem nekončící bezuzdné improvizace. Většinou takový koncept plodí podivné nedomrlce, ale občas se přihodí malý zázrak, jako právě tady. Vlastně neumím odhadnout, je-li o rafinovaný režijní záměr nebo naprostou a dokonalou znouzectnost, ale výsledek je rozhodně ujetý tím správným směrem, jistě především díky nádherně pitvorným hereckým výkonům všech zúčastněných. Malý zázrak uprostřed papundeklové šedi československých televizních pohádek sedmdesátých a osmdesátých let. Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře: M-arta, gudaulin ()

ostravak30

Vynikající herci: geniální Iva Janžurová, Rudolf Hrušínský, Jiří Štěpnička a Ondřej Havelka. Neskutečně vtipné hlášky: Zalez - sněnka! Jez, jez! A pak ta hudba z flašinetu. To je stručná charakteristika této pohádky. Studiová pohádka, která je jasným důkazem, že vůbec nemusí vadit jedna jediná scéna, pokud je výborně zahraná. ()

Horác

Ze studiových pohádek je tahle moje asi nejoblíbenější. Oceňuji nápad, vtip, hravost, Janžurovou, Havelku i všechny další herce, to že se hlavní dvojice jmenuje Magi a Bujón, sebeprezentační říkanku Divobije a spoustu dalších drobností. A pamatuji si, že v dětství jsem kvůli této pohádce hrozně přemýšlel, jak asi chutná želví nebo račí polévka. ()

HonzaBez

"Čáry, Maggi, houbelec...." Že je Iva Janžurová komička k pohledání, to není třeba myslím ani příliš zdůrazňovat. A je úplně jedno, jestli jde o celovečerní film nebo studiovou pohádku. Tahle ta je skvělá právě především kvůli jejímu podání čarodějnice Maggi. Třeba ty její svítící očička, když vábí mládence Divobije a Chytrolína na račí nebo želví polévku, to je prostě něco k popukání. A když se k Janžurové přidá Rudolf Hrušínský coby loupežník Bujon a střihne si spolu s Maggi divoký "flašinetový tanec", je o zábavu postaráno. Jako bunus vtipně zpomalený Chytrolín/Havelka. ()

Schlierkamp

Československá televizní pohádka, u níž se zaručeně pobaví i dospělý divák. Jednoduchá pohádka o začarovaných polévkách v krčmě u čarodějnice Magi (I. Janžurová se začerněným zubem) a loupežníka Bujóna (R. Hrušínský s nalepenými vousy). Avšak dle mého názoru největší herecké kreace předvedli dvě strašidla Chytrolín a Divobij, oba jejich představitelé O. Havelka a J. Štěpnička mě velmi překvapili svými komickými schopnostmi. Snímek herecky doplňují udatný drvoštěp Filip (P. Zedníček), pohledná Lesanka (J. Boušková) a děda s kouzelným flašinetem (L. Lipský). Autorství této povedené pohádkové komedie patří neznámého režisérovi P. Krausovi, jenž byl na podobné snímky specialista a jehož tvorba by rozhodně stála za přezkoumání. Rovněž mě zaujaly i závěrečné titulky, při nichž se se svým jménem postupně představují všichni herci. Skvělá odpočinková záležitost, jedna z nejveselejších televizních pohádek, dnešní výtvory se s těmito starými díly v nenásilné a přirozené rovině vtipu nemohou srovnávat ani v nejmenším. Vskutku nemám problém ocenit tuto netrapnou taškařici plným počtem. ()

• Podle stejného scénáře vznikla v roce 1981 v režii Karla Weinlicha i rozhlasová pohádka „Ač je to k nevíře, strašidla jsou z talíře". (Miggi90)
  • Ve chvíli kdy Baba Magi (Iva Janžurová) oznamuje Chytrolínovi (Ondřej Havelka), že želví polévka je hotová, je možné zahlédnout v levém rohu člena štábu. (Kexina)