Návštěvníci

• Západné Nemecko Die Besucher (viac)
Sci-Fi / Rodinný / Komédia
Československo / Západné Nemecko, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 29–30 min)

Réžia:

Jindřich Polák

Hudba:

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dáda Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová, Eugen Jegorov (viac)

20. júna 2484, 22 hodín 31 minút... Centrálny mozog ľudstva objavil v hviezdnom priestore AL36 neznámy objekt smerujúci k Zemi. Zrážka s vesmírnym telesom by mala za následok smrť šesťdesiatich percent života na nej. Ľudia sa usilujú nájsť prijateľné riešenie a padajú rôzne návrhy. Do úvahy prichádza likvidácia meteoritu či presídlenie celého ľudstva na Mesiac, čo sa však nepáči delfínom, pretože to nerieši ich problém... Do živej debaty vstupuje akademik Richard (JOSEF BLÁHA), fanatický obdivovateľ Adama Bernaua, veľkého matematika konca 20. storočia. Tvrdí, že podľa pamätí tohto génia už v jeho mladosti existoval celkom jednoduchý spôsob, ako presúvať celé kontinenty a planéty v priestore a čase.
Majstrove zápisky o vynáleze a jeho výpočty, žiaľ, zhoreli ešte za jeho mladosti pri požiari domu Bernauovcov. Akademik teda navrhuje uskutočniť cestu späť v čase do roku 1984, do chvíle tesne pred vypuknutím požiaru a v bleskovej akcii zaistiť zošity so vzácnymi výpočtami, samozrajme nenápadne.
Rada Zeme s istými rozpakmi návrh odhlasuje a expedícia ADAM 84, zložená z tých najlepších odborníkov a vybavená tou najlepšou technikou svojej doby (šikovne maskovanou za najlepšiu techniku doby minulej) sa spolu s akademikom Richardom vydáva na cestu časom späť do roku 1984...
Po úvodných problémoch sa dostávajú do horiaceho domu Bernauovcov práve včas, žiaľ, hľadaný zošiť č. 1 nie je na svojom mieste, tam, kde jeho polohu udávali pamäti génia. Akademik Richard napokon sám nedopatrením spôsobí, že zošit opäť zhorí spolu s domom. Richard si uvedomuje, že expedícia už nebude tou bleskovou a úspešnou akciou, akú si predstavoval a bojí sa, že génius prelomu 20. a 21. storočia snáď ani žiadnu formulu na presun kontinentov v čase a priestore nevymyslel... Česká televízia nesmela seriál Návštěvníci vysielať od roku 1989 kvôli súdnemu sporu v súvislosti s menom postavy akademika Filipa, ktorú hral Josef Bláha. Vdova po skutočnom akademikovi Filipovi zažalovala televíziu pre hanobenie mena jej manžela a televízia spor prehrala. Aj keď vyrobila dokument, uctievajúci pamiatku profesora Filipa, seriál sa jednoducho nesmel vysielať pre súdny zákaz. Hrozilo, že kultový seriál mládeže 80. rokov bude navždy zamknutý v trezore. Česká televízia nakoniec problém vyriešila tak, že premenovala postavu akademika Filipa na akademika Richarda a predabovala všetky dialógy, kde sa jeho meno vyskytovalo. Tým sa nepatrne zhoršila kvalita dialógov, najmä v prvých častiach seriálu, ale seriál tak môžeme aj po rokoch vidieť v repríze opäť na televíznych obrazovkách. (oficiálny text distribútora)

choze

CML, amarouny, žhavení, krtkování, humidování... TERMINÁTOR po česku, to jest bez vražedných robotů, zato se smyslem pro humor, který mění celou časocestovatelskou misi Adam 84 v zábavnou frašku plnou záměn, omylů a sci-fi udělátek, jak to Polák předvedl v ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM. Stejně jako tam musím i tady ocenit množství nápadů, celkovou hravost (barvité názvy epizod, animace čísla té které epizody...) a smysl pro budování komických situací, které ale neatakují mou bránici tolik, jak bych si přál. Z herců exceluje především Josef Bláha jako asociální akademik okouzlený dětským géniem (místy to působí až pedofilně), Bróďa coby hrabalovský pábitel se zlatýma českýma ručičkama, a Viktor Král jako suverénní Adam Bernau v pozadí, přičemž Dáda a Lada dodávají seriálu sexapeal. A k tomu další Svobodova pamětihodná seriálová znělka. ()

voleman

Možná nejlepší Český seriál, který kdy vznikl. Originální a velmi zábavné Sci-fi, které se ani po 30 letech nemá za co stydět. Herecké výkony, hlavně Josef Bláha a i hudba jsou na velmi dobré úrovni. Také na svou dobu velmi povedené triky a skvělý scénář s režií zajištují tomuhle seriálu to, že i dnes se na něj velmi rád podívám, což se u mnoha seriálů nestává a Českých už vůbec ne. 90% ()

noriaki

Na to že se seriál odehrává v době "Star Treku", lidstvo zase tak velký pokrok neudělalo. Respektive představivost Jindřicha Poláka není zdaleka tak bezbřehá, jak se mi kdysi zdálo. Nápadů také není tolik aby zaplnily všech patnáct dílů a tak kvalita občas nepěkně zakolísala.. Myslel jsem si, že bude zábavnost stát na serepetičkách z budoucnosti a ulítlém ději, ale mnohem větší dojem zenechal vynikající Josef Bláha a skvělá hudba Karla Svobody. Zmíním ještě vedlejší rolik Jiřího Kodeta v roli vyčůraného kolotočáře. Na konci mi ho bylo skoro líto. ()

hygienik

Po rokoch som presvedčený, že práve v Návštevníkoch dosiahla československá seriálová tvorba (nielen pre deti) nenápadne svoj vrchol. Major Zeman je príliš ideologický a Nemocnica na kraji mesta bola prekonaná americkými nemocničnými seriálmi. Je to práve príbeh Adama Bernaua a Centrálneho mozgu ľudstva, ktorý pre mňa za X rokov nestratil na dynamike ani aktuálnosti. A to napriek konkurencií Star Treku a iných made in USA skvelých soap opier. Jindřich Polák bol skvelý režisér a dodnes ma udivuje, aké jednoduché triky stačili na to, aby sa Návštevníci stali nezabudnuteľnými (amarouny, krtkování). ()

Vančura

Můj asi nejmilejší předlistopadový seriál, který je mi blízký v první řadě tím, že je dějově zasazený do roku mého narození. Dále mě okouzluje nádhernou hudbou Karla Svobody - soundtrack Návštěvníků prostě miluju - a konečně je potřeba zmínit i dechberoucí Dagmar Patrasovou, která tehdy byla na vrcholu krásy a v seriálu se dokonce objeví nahá. Ono celkově to obsazení hlavních postav je dokonalost sama a rovněž ve spoustě epizodních rolí se zde objeví celé defilé legendárních českých herců, z nichž mnozí si zde zahráli na začátku své herecké kariéry. Líbí se mi taky triková stránka a to, s jakým málem si tvůrci vynalézavě vystačili, úžasné jsou Švankmajerovy animace amarounů, a celkově je to strašně vtipné a každá epizoda je dokonale vypointovaná, že člověk přímo umírá touhou hned vidět další. A v neposlední řadě si i myslím, že ten seriál byl v některých ohledech i vizionářský a dobře předpověděl věcí, které později přišly nebo ještě přijdou (samořiditelná auta, práva zvířat na stejné úrovni s lidmi, umělá strava, zánik práce a peněz, nesmírný pokrok medicíny a komunikačních prostředků, miniaturizace, ovládání počasí...). Btw. skvělé mi též přijde, jak je apolitický - nezazní tam myslím jedinkrát slovo soudruh - a celkově si drží mimořádný odstup od politické situace v tehdejším Československu, a naopak hezky vykresluje některé národní rysy typu úplatkářství, závist, klevetění apod. Při jeho novém sledování po letech - miloval jsem ho už v dětství - mi u něj bylo trochu smutno, kolik z těch herců už je dnes po smrti nebo už zestárlo, ale současně jsem si to strašně užíval a hltal každý záběr na Dádu, které je zde prostě tak okouzlující, až to není možné. Obrovská retro libovka, která bude s lety jen dál zrát jako víno! ()

• Seriál má kromě patnáctidílné také sedmidílnou verzi, kterou vysílala například slovenská JOJ. (lexa.k)
  • Po dobu 24 dní v říjnu 1981, v čase od 8:30 do 17:15, štáb opakovaně simuloval požár. Nesnesitelný štiplavý dým nebyl pro zúčastněné rozhodně nic příjemného. Pudr herci vyměnili za černou barvu, obličej pokrýval olej, který nahradil pot a stejně se nakonec režisérovi Jindřichu Polákovi nezdáli dost špinaví. „A tak jsme šli válet sudy na zahradu mezi záhony,“ dodal herec Jiří Datel Novotný. [Zdroj: epochaplus.cz] (Duoscop)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011

01.11.2011

Po dlouhé, těžké nemoci zemřel dlouholetý člen činohry Národního divadla herec Bořivoj Navrátil. Kroměřížský rodák studoval na ekonomické škole v Jihlavě, následně na brněnské JAMU, kde absolvoval v… (viac)