Woman King

• Česko Válečnice (viac)

Akčná dráma Woman King je pozoruhodný príbeh ženskej vojenskej jednotky, ktorá v r.1800 zúrivou nemilosrdnosťou bránila africké Dahomenjské kráľovstvo. Snímka Woman King, inšpirovaná skutočnými udalosťami, prináša impozantný príbeh generálky Naniscy (Viola Davis), ktorá cvičí  ďalšiu generáciu bojovníčok s jediným cieľom - pripraviť ich na boj s nepriateľom, ktorý chce zničiť ich spôsob života. Za niektoré veci stojí za to bojovať.... (Itafilm)

TroiMae

Rotten Tomatoes 94/99 %, Metacritic 77 (Critic Reviews). Pokud jsou výčitky na historickou nepřesnost, přijde mi to poněkud jako výmluva, když u jiných témat se to u fiktivních filmů toleruje. „An Afrocentric historical epic designed to be screened as big as possible, made by a Black female filmmaker, starring a Black woman of a certain age as an action hero, telling a story that’s left out of world-history books, vying for a mass audience in the age of I.P. imperialism — these are not just qualifiers for The Woman King. They are the sounds of ceilings being shattered and, hopefully, left to rot as piles of splintered glass on the ground.“ ()

Arsenal83

Neviem, no tak píšu síce, že ide o historický film z roku 1800, ale tak mne to prišlo ako súčasnosť. Normálne ako dnešná Afrika. Aj na prvý pohľad na plagát som mal pocit, že ide buď o dokument o živote v Rwande, alebo je to nejaká sociálna sonda vyberačov kontajnerov na sídliskách. Podľa všetkého ide ale o ďalšie prepisovanie histórie tak, aby liberál so správnou vlajočkou v profile bol spokojný, ale musím v tom prípade povedať, že nejak sa opäť zmenili normy. Ak už tak radi prepisujeme dejiny a aj z Achilla či Anny Boleynovej sme urobili černochov, prečo tu nemohli hrdinov hrať belosi? Len preto, že ide o vymyslené dejiny Afriky? No ale tak zase nebuďme prudérni! ()

elanius

(12/2023) / 54% hodnotenie v plnej nahote ukazuje česko-slovenskú malosť a zaprdenosť. Nepochybujem o tom, že sa tunajším "expertom" ťažko prekúsava fakt, že pozitívnymi hrdinkami sú čierne ženy. Mňa absolútne netrápi, že sa v akčnom filme nedodržiava historická presnosť, nie je to dokument, je to fikcia. K filmu. Pre mňa osobne veľké prekvapenie. Zaujímavý, akčný a príbehovo super vystavaný. Estetika je kapitola sama osebe, jeden z najkrajších filmov poslednej doby. Najlepšie na koniec, neokukaný (až na Violu) herci, ktorí vytvorili uveriteľné postavy s emóciami. A celkovo príbeh dokáže namotať a človeku neni jedno čo sa s kým stane. Dobre mi to všetko padlo, svieži vietor v hollywúdskych vodách. (9/10) ()

sedm.1

Já se musím v souvislosti s Válečnicí hned na úvod přiznat, že se mi do tohoto snímku vůbec nechtělo, jelikož jsem se obával jeho jisté nevstřícnosti vůči divákům, čímž mám na mysli, že jeho zpracování bude dost okrajové, možná až zbytečně moc atrové, ovšem ve výsledku jsem se nakonec dočkal pravého opaku, respektive když se nad celým tím filmem v podstatě tak zamyslím, tak ono se vlastně v naprosté většině ohledů jedná o tu nejklasičtější podívanou, co si lze snad představit, s jasně danými pravidly, nikterak vyhraněnou zápletkou a jejím vývojem, veškerými postavami a právě i zpracováním, které na diváka ohled rozhodně bere a já se tak díky tomu u Válečnice mohl slušně bavit. Zkrátka tento film není navzdory mému očekávání vůbec určen pro členy klubu náročného diváka, ale naopak si ho daleko více užije to nejkomerčnější publikum, co má rádo svižně odvyprávěné fungující příběhy, s výraznými postavami, s emocemi, s přiměřeným množstvím akce a velice působivou atmosférou, vyčnívající nad vším ostatním. Za velmi povedený a především důležitý lze pak označit i casting, který sice zrovna nenabízí to nejpůvabnější, co se v ženském pokolení vyskytuje, na druhou stranu se ale vesměs jedná o velice, ale opravdu velice výrazné a herecky přesvědčivé tváře, které též dodali celé té podívané zásadní punc věrohodnosti a zajímavosti. Za mě zkrátka The Woman King představuje záživnou podívanou, sice tedy překvapivě dost nenáročnou, o to ale nejspíš zábavnější. ()

Juto

Hereckým výkonom sa tu nedá nič ubrať, Viola Davis je fenomenálna, no nič menej by som od nej ani neočakával. Problém je, že je trochu málo využívaná. Očakával som, že bude hlavnou postavou, ako je to zobrazené v každom traileri a filmovom plagáte, no nakoniec je odsunutá do vedľajšej úlohy. Moje najväčšie obavy sa týkajú réžie a kinematografie. Kamera vyzerala veľmi amatérsky a napriek tomu sú akčné sekvencie dobré zvládnuté. Čo sa týka réžie je premierná, tak ako film. 6/10 ()

• Žena jménem Nawi, identickým jako má jedna z hlavních hrdinek ztvárněná Thuso Mbedu, zemřela v roce 1979 a byla zřejmě poslední známou Agojie, která bojovala s Francouzi ještě v roce 1892. (Jirka_Šč)
  • Účast Dahomeje na mezinárodním obchodu s otroky (především tom transatlantickém) skončila až v roce 1852, a to díky silnému (a někdy i vojenskému) nátlaku Britů, kteří celkem úspěšně usilovali o potlačení transatlantického obchodu s otroky (jak z ideologických, tak pragmatických důvodů – otroctví se s probíhající průmyslovou revolucí jednoduše přestávalo ekonomicky vyplácet). (vojtaruzek)
  • Dahomejské amazonky bojovaly i v druhé francouzsko-dahomejské válce v letech 1892–1894, která skončila podmaněním Dahomeje Francouzi. Na této válce je zajímavý především obří nepoměr ztrát na životech. Zatímco Dahomejců zemřelo v boji 2000-4000, Francouzů zemřelo v boji jen 85 (a dalších 205 podlehlo místním nemocem). A to navzdory tomu, že Dahomejci měli k dispozici relativně moderní palné zbraně a dokonce i několik kulometů či kanónů. (vojtaruzek)

Viola Davis zpátky v roli Amandy Waller?

Viola Davis zpátky v roli Amandy Waller?

04.05.2022

Zatímco nové vedení studia Warner Bros. vymýšlí, co vlastně sakra dělat s jejich hraným DC portfoliem, respektive jak kupu nesourodých projektů usměrnit tak, aby z toho postupem času vzešlo druhé MCU… (viac)