Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (viac)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

TheDarKnig

Nevím, zda to byl již problém předlohy, Sam Esmail si vybral slabší chvilku, režie filmů mu nejde tolik jako seriálů nebo je jeden z těch tvůrců, kteří jsou zázrační pouze jednou a pak už ne. Dokud od něj neuvidím více projektů, můžu jen hádat. Každopádně po nadějných, správně mysteriózních trailerech se nakonec z filmu vyklubala (ba dum tss) průměrná netflixovka. Sterilní, zbytečně dlouhá a dokonce i vizuálně (prostředím, celkovou estetikou, stylizací) většinu času hrozně vyčpělá. Ani Hawke a Ali nedokázali z představeného vesměs mělkého scénáře svými výkony vytáhnout nějakou přidanou hodnotu. Kritika konzumní společnosti, která měla být zřejmě hlavní myšlenkou, většinu času vyznívala hrozně povrchně. Abych ale nebyl jenom úplnej doomer (heh), na několika místech film rozhodně dokázal prodat správnou atmosféru (škoda jen, že z nějakého důvodu Esmail často přistoupil k budování napětí tím nejvíc lenivým a po určité době hrozně otravným způsobem), pár motivů zaujalo i pobavilo (tím, jak absurdně realistické byly) a nakonec skrze nejzajímavější postavu Aliho film přinesl docela mrazivý a zároveň zajímavý pohled na potenciální křehkost západní civilizace a zároveň ukázal škodlivost až (v kontextu vyřčené křehkosti) nebezpečnost života v neopodstatněné paranoii. Když se tak dívám na náš svět, tohle je rozhodně velmi aktuální. 5/10 ()

LIVINGDEAD

Upovídané. Minimum akce....s komediálními prvky, protože dívat se na to, jak stará Julia Roberts tančí, to byla komedie....A ten její 16 letý syn byl asi postižený! Nezajímal se o to, že mu nefunguje mobil, internet, televize, že se něco venku děje....jen, že si může vyhonit...A ten konec...škoda mluvit. A ta trapná reklama na seriál Přátelé, to jako mělo být co? 😡🥺🤐😠😬🤢🤮 ()

Kudly4

Tísnivá a znepokojivá atmosféra, od samého začátku, se skvělou kamerou a výborným, hudebním doprovodem. Jen kdyby to nebylo občas tak zbytečně ukecaný a mohlo se klidně přitvrdit nějakým tím útokem navíc. Každopádně, dobrá podívaná. Co by asi dělali v dnešní době influenceři a modelky z Instagramu, kdyby došlo pouze k vypnutí internetu =) Btw, Julia je stále kost. (top scény - pád letadla, zuby !). Slabší čtyrka. ()

Malarkey

Přesně ten druh filmu, u kterého chápu, že bude u mnohých oscilovat od odpadu k pěti hvězdám. Vlastně se v něm neděje nic, ale zároveň všechno. Apokalypsa v přímém přenosu, během které se nic nedozvíme, ale zároveň těžíme z nitěrně tísnivé atmosféry, která nemá obdoby. Jediné mínus tohoto filmu vnímám v tom, že v něm není více zapamatování hodných scén. To málo, co tam je, je ale totálně boží. Takhle nicméně i tak oceňuji především to, že z atmosféry, u které nikdo nic neví, tvůrci dokázali udělat film plný dokonalého napětí. A když už se schylovalo ke konci, a stopáž překročila dvě hodiny, které bych ani nepoznal, pomalu jsem se bál, že Amíci to tu tradičně poserou nějakým kdoví jakým vysvětlováním. Zde ale k mému hlubokému překvapení ne. Tady přijde pointa taková, že je vlastně dokonalá. Pro daný žánr vlastně i nezbytná. ()

Claw

Hned na začátek musím říci, že jsem snad u žádného snímku z roku 2023 neviděl tak krásně zvládnutou audiovizuální práci. Kamera je naprosto super, přechody jsou kreativní a krásně plynulý a korekce barev je úžasně stylizovaná. Nic není náhodné a vše mi připadá, včetně architektury samotného domu, naprosto skvěle vypointované. Celá kompozice i s příběhem jsou vážně vtahující a korunu tomu nasazují herecká esa, kdy skoro nikdo netahá za slabší konec a každá postava má své místo v příběhu a kvalitní dialogy. Skutečně tu funguje skvěle gradace a napětí, kterému úžasně pomáhá dunící hudba. Film odvedl naprosto dokonalou práci se zvukem, takhle kvalitní ozvučení jsem naposledy zažil snad v "Once Upon a Time in Hollywood". Ale jinak žánrově a zaměřením bych film přirovnal spíš k "Don't Look Up", který ve mě vyvolal stejný pocit aha momentu až na úplném konci filmu. Můj největší problém a zřejmě i většiny uživatelů je právě konec. Já teda čekal asi trochu lepší, a ne až tak zbrklé ukončení. Tvůrci pravděpodobně nechali prostor pro pokračování, protože jinak si to nedovedu vysvětlit. A ano, máme tu i CGI zvířata, která z blízka nevypadají nejlépe, ale myslím, že se to dá jednoduše přejít a stejně působí lépe než většina věcí z posledních filmů od MCU. Celkově mě to moc bavilo, mám rád filmy, o kterých potom mohu ještě dlouho přemýšlet a klidně si je dát znovu. /80%/ ()

• V čase 0:15:28-0:15:38 možno vidieť notebook s logom E-Corp, jedná sa o fiktívnu organizáciu, ktorú predtým Sam Esmail použil už v jeho seriálovom počine Mr. Robot (od r. 2015). (skeptic)
  • Film mal svetovú premiéru na AFI Feste 25. októbra 2023 v Los Angeles, herci sa jej však nezúčastnili kvôli štrajku SAG-AFTRA. (Arsenal83)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD