Druhořadí

(festivalový názov)
  • Nemecko The Ordinaries

Paula je zatím jen obyčejná vedlejší postava, brzy ji ale čekají závěrečné zkoušky ve škole pro hlavní postavy. Z ničeho nic jí však začne zlobit generátor emotivní hudby, a to je problém. Žádná hvězda se bez doprovodu burácivých smyčců a tklivého klavíru neobejde. Nikdo netuší, v čem by mohl být problém, a tak je dívka nucena začít pátrat sama. Vydává se nejen do minulosti své rodiny, ale i do světa na okraji, do světa vystřižených postav a pokoutních kšeftařů s ruchy… Film o tom, jaké je to žít ve filmu. Okouzlující óda na kinematografii, smršť nápadů a hravost v každém záběru. To vše jsou atributy snímku Druhořadí. (MFF Karlovy Vary)

lamps

Začalo to moc pěkně, design dystopické sci-fi prolnutý s parodií, která vztahuje filmovou formu a casting na reálný svět a jeho sociální rozvrstvení, je nápaditý a svěží. Pak ale radost z objevování dosud nepoznaného světa ustoupí neuvěřitelně infantilní a repetitivní snaze o cool meta koncept s unylým příběhem, v němž jedna scéna trvá subjektivně déle než cesta vlakem z Budějek do Brna. Místy problikne povedený vtip, ale jinak jde o film, který balanc mezi funkčním aranžmá svého světa a dynamikou vyprávění totálně nezvládá a ukrutně nudí. Většinu času jsem si raději cvrnkal do své akreditačky a počítal, kolikrát se za hodinu protočí – a tu další hodinu jsem se snažil rekord překonat... Nikdy bych nečekal, že mě ta nejnudnější zábava dle Seymoura Skinnera takhle zachrání. ()

Remedy

Působivě inovativní zhmotnění filmových postav a postupů do vlastního ekosystému, ve kterém funguje přísný řád a kde se tvrdě vynucuje i jeho dodržování. Nejvíc mě asi bavilo objevovat ten svět, který je v mnoha ohledech neokoukaný a originální. Je to roztomilé, vtipné, v určitém smyslu i lehce interaktivní a v závěru krásně dojemné. [85%] [MFFKV 2022] ()

venca163

Jedinej film z Varů, o kterym už si skoro nic nepamatuju. Ta premisa je možná zajímavá, ale bylo to přesně tak chaotický a překombinovaný, jak jsem se obával, že z výslednýho dojmu nicmoc nezbylo. Nemam zrovna chuť ten film "studovat", nedejbože vidět vícekrát, aby mi to všechno zapadlo. Německá nová, nebo vlastně skoro jakákoliv, vlna mě totálně míjí. #kviff56 (50%) ()

Slarque

Režisérka už na stejné téma natočila krátký film Mimo záběr. Škoda, že jsem ho neviděl. Takže budu hodnotit desetkrát delší útvar, který ukazuje, že z tohoto nápadu mohl být výborný krátký film, průměrný celovečerák či špatný seriál. Filmového fanouška tohle dílo samozřejmě od začátku zaujme, jenže netrvá dlouho, než se okouzlení vytratí. A dvě hodiny vydrží málokomu. ()

mh91

Už popis příběhu "film ve filmu, kde vedlejší postavy se snaží být hlavními" zní velmi zajímavě. Film má plno zajímavých a netradičních nápadů. Krásně vystavěný imaginární svět filmu. A zobrazení jednotlivých druhů postav je fakt suprový (např. nezrestaurovaná postava, hlavní postava muzikálu, vystřižená postava......). Prostě film plný nápadů, které v ostatních filmech zatím nebyly. Příběhově je to fakt zážitek. 85%. [KVIFF 2022] ()