Jellini

Luis Puenzo si po oscarovém filmu "Oficiální verze" mohl dovolit natočit ledacos - zvolil si adaptaci Moru Alberta Camuse. Jeden z nejzásadnějších románů dvacátého století a literatury vůbec, o jehož adaptaci uvažovali režiséři jako Tarkovskij nebo Němec (a jistě mnoho dalších). Lze si představit, že diváka neznalého předlohy bude tento film nudit a diváka předlohy znalého bude nevýslovně štvát. Puenzův film je odvážnou a snaživou verzí, u které ale zamrzí několik věcí, zvláště v rovině scénáře. V předloze původně mužská postava Ramberta je zde převedena do postavy ženské a k ní přihozen zcela nový, ale příliš jednoduše budovaný motiv při vztahu s doktorem Rieuxem. Tento motiv zvlášť během první hodiny filmu výrazně ubírá pozornosti a zajímavosti (nezachraňuje to ani má oblíbená Sandrine Bonnaire) právě na postavě doktora Rieuxe, ne-li přímo brání vystoupit na povrch původnímu tématu předlohy, tak precizně podaného právě skrz jeho postavu. Z filmu se tak mimo jiné vytrácí onen čistě mužský pohled na věc (otázka "co dělat?"), který s tématem taktéž neodmyslitelně souvisí, a na kterém je předloha do značné míry postavená. Zamrzí i značně neohrabaná expozice filmu, zbytečná dramatizace závěru (Cottard a Tarrou) absence několika zásadních scén z předlohy (viděl jsem ale pouze kratší, 115ti minutovou verzi), stejně jako to, že víc krys můžeme vidět na původním plakátu, než v samotném filmu. Co na filmu lze ocenit je typově vhodné obsazení (Robert Duvall jako Grant je výborný, bohužel málo využitý) a pak především výtvarnou stránku filmu. Přenesení děje do Jižní Ameriky a o padesát let později kupodivu vůbec nevadí. Za normálních okolností bych tento film doporučil po třech hvězdách, jelikož se ale jedná o doposud jedinou adaptaci tohoto románu, nechám hvězdy čtyři. ()

rivah

Jellini to dobře vystihl. Film jsem viděl už dávno, ale pamatuji si tu atmosféru tíživého ohrožení. Jde o seriózní, poctivý přístup k obtížně realizovatelnému tématu. ()