R. Burton a C. Eastwood musí osvobodit generála, který je uvězněn na nejnebezpečnějším místě Říše - v "orlím hnízdě", zámku Schloss Adler. Akce prokládaná špionážními prvky v téměř nesplnitelném úkolu spojeneckého komanda v jednom z nejslavnějších válečných filmů. (oficiálny text distribútora)

Orlau32

Perfektní podívaná. Prý je to natočeno dle skuteč.události, která se odehrála jenom s jinou osobou, t.j. osvobození Duceho Mussolliniho elitním komandem Otty SKORZENÉHO. Tedy opačný sled. Němci osvobodili osobu z britského zajetí. No ať to bylo jak chtělo, je to výborný film a těch 40 let mu na napětí vůbec neubralo. ()

3DD!3

Brilantně promyšlený válečný film, který si s divákem ve svém průběhu moc krásně hraje. Akce je efektní a promyšlená (v závěrečném útěku z Orlího hnízda vám postupně dochází i jeho skvělé naplánování). Richard Burton jako drsný kápo, který ví a Clint Eastwood jako ultimátní kosič, který ale pro jistotu neví nic, tvoří výbornou hláškující dvojku. Atmosféru navíc dokresluje špičková vojenská hudba Rona Goodwina. ()

Shakers

Ak mám pravdu povedať, tak na staré filmy a Eastwoodovky nepozerám, skrátka mám rád novšie filmy. A k tomuto som sa dostal len preto, pretože nič nové a kvalitné nie je. Takže som zapátral niečo v starých filmoch a oplatilo sa. Musím povedať, že je to pecka. Taká zápletka ako je v tomto filme sa len tak v akčných / vojnových filmoch nevidí. A to nie je všetko. Akcie sú neskutočne fajnové, majú nápady, skvelých hercov ktorý ich prezentujú a hlavne logiku. Taktiež sa mi ľúbi výprava, ktorá je na tu dobu veľkolepá a tiež ten špionážny prvok, ktorému nechýba atmosféra a napätie. Film sa skvelo rozbieha, zo začiatku sledujeme skupinku britských a jedného amerického vojaka, ktorý majú za úlohu vyslobodiť generála, ktorý je uväznený v zámku Schloss Adler. Začiatok je zaujímavý už len s pohľadu toho ako sa tam dostavajú. Stred filmu patrí akciám a hlavnej zápletke, ktorá je tiež skvelá. No a záver patrí úteku, ktorý ma tempo, štýl, akcie, nápady, rozuzlenie a Clinta Eastwooda s Richardom Burtonom. Pre mňa film, o ktorom som sníval ako malý, ale objavil som ho až teraz. 100% - 5* ()

woody

Geniální špionážní film.Asi ten nejzamotanější příběh co můžete vidět.Pokaždé, když jsem se na to chtěl podívat odrazovala mě ta takřka 3-hodinová délka.Tak je to se mnou vždycky(viz. Hodný, zlý a ošklivý).Jednou jsem měl dlouhou chvíli, nudržel se a podíval se na něj.A on ejhle.Stačí 10 minut a máme vysvětleno proč se 7 vojáků vydává probít se do nejstřeženěnjšího místa Německa - Orlího hnízda.Pevnosti, tyčící se vysoko nad zasněženou vesničkou a kasárnami s tisícovkou skopčáků.Neuběhne ani dalších 10 minut a vojáků je už jenom 6.Je mezi nimi zrádce.Už to mě navnadilo - ten nezvyklý spád.Potom už následují pro mně kultovní scény.Ta v sále u krbu, kde je Burton jednu chvíli rozvědčík, Sovět pak zase Angličan aby to ukončil, že je italský dvojitý agent :-) Souboj na lanovce, úprk hlavních hrdinů, výbuchy, přestřelky, prostě všeho vrchovatě.Díky bohu to naše televize dávají každý rok.Nové a nové generace diváků se tedy můžou přesvědčit, že napínavé filmy nemusí obsahovat stovky střihů v jedné vteřině ale stačí jim jen perfektní obsazení, silný příběh a řemeslného režiséra, který ví, kdy má nastat zlom ve vývoji příběhu! ()

Hal_Moore

Lepší než veškerá má očekávání. Tohle není válečný film. Tohle je dokonalé mistrovské dílo Briana Huttona. Richard Burton jako nevyzpytatelný velitel, Clint Eastwood v roli pomocníka, který děla to, co má a ještě něco navíc, skvělé prostředí a pomalé vyprávění děje. Navíc - zamotanost nad zamotanost. Zamotanější rozuzlování jsem ještě neviděl. Délka naštěstí vůbec nevadí, příběh a atmosféra vás vtáhnou do děje, jako by jste byli jedním z aktérů a to si zaslouží za pět. ()

• Cílem letu George Carnabyho (Robert Beatty) měl být ostrov Kréta, kde se měl setkat se sovětskými protějšky a připravovat otevření druhé fronty. To však nebylo ve skutečnosti možné, neboť Kréta byla od jara roku 1941 až téměř do konce války v rukou Němců. (vangobseck)
  • Za vznikem filmu údajně stojí nevlastní syn Richarda Burtona, který ho chtěl vidět v nějakém dobrodružném filmu „starého střihu“. Burton s nápadem přišel za producentem Elliottem Kastnerem a ten přesvědčil Alistaira MacLeana k napsání nového příběhu. Za šest týdnů byl scénář na světě (většina MacLeanových románů byla v té době už zfilmována nebo před zfilmováním). (džanik)