Biblický príbeh o Mojžišovi, ktorý sa stal egyptským princom a nevlastným bratom budúceho faraóna Ramzesa. Keď však spoznal svoj židovský pôvod, v pravý čas opustil palác, aby naplnil božiu vôľu a vyviedol svoj ľud z egyptského otroctva do zasľúbenej zeme. (oficiálny text distribútora)

vurhor

Nejenom jeden z nejlepších animáků všech dob, ale také jeden z nejlepších biblických filmů v historii kinematografie, konkurovat mu může snad jen Poslední pokušení Krista a Jesus Christ Superstar. Princ Egyptský nenásleduje šablonu infantilnosti Disney, ani vždy pohodovou strukturu pixarovek, jde si vlastní cestou. A že mu to jde skvěle. Udržuje dobrou rovnováhu mezi jemným humorem a vážnými situacemi. Krásné a chytlavé písně, výborně odvyprávěný příběh, plus plno scén, které se člověku fakt dostanou pod kůži - scéna s hořícím keřem je jedna z nejlepších sekvencí ve filmové historii, to jako fakt, vždycky při ní dostanu husinu! Navíc je tu druhý film hned po Pánovi prstenů, který mě dohnal k slzám dojetí. A tu už něco znamená. Průměrných 5* ()

neoBlast

V době, kdy už Pixar čerstvě vpustil do kin svůj druhý CGI snímek, a vpodstatě již byl osud klasicky animovaných celovečerních snímků zpečetěn, nasadili Dreamworks do přítmí kinosálů kolos. Naprostý vrchol 2D animace odkud se již nedalo jít dál. Vše je tady naprosto dokonale promyšlené (hlas Boha, scéna s vyvražděním prvorozených) a magicky velkolepé. Dojde i na některé momenty, které byste v rodinném filmu rozhodně nečekali a skvělý dramatický oblouk co se hlavních postav týče. 95 % ()

nascendi

Animáky a biblické legendy sú na okraji môjho záujmu a tak som Princa egyptského dopozeral iba z povinnosti. Nemôžem mu dať menej ako tri hviezdičky, pretože vidím jeho využitie pri spestrení hodín náboženstva. Česky prespievanú Zimmerovu hudbu, ani fakt, že Mojžiš doviedol svoj ľud na jediné miesto bez ropy som pri hodnotení nebral do úvahy. ()

Macejko

Príbehové skratky takmer vôbec nefungujú, respektíve nefungujú tak, ako si asi tvorcovia predstavovali, a celou stopážou sa tiahne dosť neohrabaná práca s postavami (nezriedka menia chovanie zo sekundy na sekundu - napr. Ramzes pri Mojžišovom návrate v prostriedku filmu). V týchto ohľadoch skrátka Princ Egyptský na iné animované klasiky veľmi stráca. Je tu však jedno veľké ALE. Ten film je totiž úchvatný. Husacina po celom tele sa dostavila už pri fantastickom úvode a opakovala sa pravidelne až do konca. Aj pri scénach, ktoré by na papieri pôsobili možno až smiešne (rany egyptské ako pieseň?) je tento animák neuveriteľne silný a pôsobivý. Zimmerova hudba je skvostná a animácia a kamera detto. S lepším scenáristom z toho mohla byť ultimátna klasika. Takto je to "len" perfektný a nefalšovane epický animovaný film. ()

DJ_bart

"Take the staff in your hand, Moses. With it, you shall do my wonders." ________ Jakožto zapřísáhlýho ateistu a antiteistu – jednoduše vzato člověka, který má neuvěřitelnou averzi k náboženství, přeci jen dnes uplynulo dvacet let od 11. září – mě naprosto šokuje, s jakou pompézností mě až nepopsatelně uhranula tato neprávem pozapomenutá animovaná adaptace jednoho z nejproslulejších biblických příběhů Starého zákona (specificky z knihy Exodus), který po několik staletí stále fascinuje lidi věřící i nevěřící. Spíše než mýtickou legendou o osvobození hebrejského lidu z otroctví a deseti ranách egyptských je však 'Princ egyptský' fantazijně subtilním alegorickým příběhem o vztahu dvou bratrů, jejichž vzájemná láska se záhy změní v krvelačnou nenávist, a kde stěžejním příběhovým motivem je klasická floskule "pýcha předchází pád" – o to víc není určen výhradně pro mladší diváky, ale pro všechny věkové kategorie. Celkově vzato, jde o žánrový veledílo, který svou epičností doslova nahání husí kůži, a který mistrovsky vyniká dechberoucími muzikálními pasážemi a fenomenálními hudebními kompozicemi, čímž ho osobně řadím mezi jeden z 10 nejúchvatnějších animáků, co jsem kdy měl tu čest viděl. 'Princ egyptský' navíc potvrzuje fakt, že 3D animáky se nikdy nevyrovnají poetice a uměleckým ambicím těch kreslených – leč nelze se moc čemu divit když jde o počin ještě z éry, kdy studio Dreamworks bylo na vrcholu svý tvůrčí inovace.... klobouček a jarmulka k tomu. ✡️ ()

• Na 95minútovom filme pracovalo štyri roky 350 špecialistov a animátorov. (curunir)
  • V české verzi dabingu postavu Jethra (Danny Glover) nazpíval muzikálový herec a zpěvák Petr Dopita. (luka4615)
  • Na filmu pracovalo mimo jiné 600 odborníků na náboženství. (Karlos80)

Pixar si se ženami nerozumí

Pixar si se ženami nerozumí

20.10.2010

Brenda Chapman (foto), která debutovala Princem Egyptským, měla být první režisérskou pracující pod značkou Pixar. Nakonec k tomu nedojde a produkce studia zůstává „pánskou jízdou“ (nebo spíš… (viac)