Ambiciózní neapolský DJ a jeho dva bratři začnou v 80. letech kupčit s padělky audionahrávek a stanou se z nich překvapivě vlivní producenti, kterým jde po krku policie. (Netflix)

rikitiki odpad!

Jo, jih Itálie není bohatý kraj a v 70. a 80. tých letech to bylo ještě horší. Ale táta kradl, synové kradli (jeden dokonce málem umlátil jiného kluka) a film to vydává za obdivuhodnou šikovnost? Jakože kluci vlastně poskytovali hudbu masám a dětem? Běžte do… pecorina! Zbohatli na krádežích a padělcích, nadělali si prachy na přepychový život. Stát okradli na daních a svým zaměstnancům neplatili ani sociálku ani zdrávko. A chtěla bych vidět, jak jim platili nemocenskou. Tahle partička hudebních pirátů patří leda do krimu a film, který je oslavuje, do stoupy. ()

Malarkey

U nás na "legální" podvody byla devadesátá léta a v Neapoli pro změnu osmdesátá. Příběh, který si prostě nevymyslíte. Ten musí napsat opravdu snad jen sám život. Efektivní dobrodružství tří bratrů za vyděláním miliard a miliard lir. K tomu perfektní soundtrack a parádní atmosféra Neapole. Kdybych se tam letos nepodíval, možná bych dal tři hvězdy. Jelikož mi ale všechno ve filmu sedlo a navíc se říká takové rčení Vidět Neapol a zemřít, tak s chutí přidám i tu čtvrtou. ()

Arsenal83

Už len fantastický soundtrack robí z tohto filmu dobrú záležitosť. Atmosféra sedemdesiatok, fúzatí páni v smiešnom oblečení, staré káry na cestách a v pozadí hity ako Sweet Dreams (Are Made of This) od Eurythmics či Relax od Frankie Goes to Hollywood a mnoho ďalších. Film je uvoľnený, miestami zábavný, pirátski bratia kreatívni, na strane druhej film až príliš bagatelizuje zločin a robí z hlavných protagonistov postavy, ktorým treba fandiť. ()

Aljak

Takéto filmy o šikovných "podnikateľoch" mám celkom rád. A tento Erryho príbeh z 80tych rokov bol skutočne výborný. Začalo to úplne nevinne, zopár "lovesong" kazetami, a postupne sa z Mixed by Erry stal celotalianský fenomén. Skončilo to tak, ako sa dalo čakať - človek na vzostupe bohatstva a prosperity nevie, kedy je dosť... Vždy ma to zarazí, že hoci títo ľudia vedia, že sa rútia do priepasti a právo nie je ani náhodou na ich strane, tak pokračujú vo svojich aktivitách. Filmové spracovanie tohto príbehu bolo výborné, a bola to jedna z najlepších dramédií, aké som v poslednej dobe videl. Erry sa stal symbolom "pirátstva", a vďaka nemu sa dostala hudba naozaj k širokému spektru ľudí (aj tým, ktorí by si ju inak nemohli dovoliť). Btw. Prihliadať z basy na zmenu lír na €, zatiaľ čo máte kdesi schované milióny, to musí byť fakt na porazenie. ()

Danikaa

Film ako stvorený na sobotný večer. Zopár vtipných scén a kopa dobrej hudby. Chlapcom to dobre myslelo. Začali "podnikať" od nuly a dotiahli to k stovkám miliónov. Keďže sa to prezentuje ako komédia, niet divu, že asi každý divák fandil mladým kriminálnikom. Atmosféra filmu opäť úžasná, ako vo väčšine talianskych dobových diel. ()

• V závěrečné scéně se vězňové hrozí změny liry na eura. Bojí se zbytečně. Staré bankovky se mění například v ČR ve státní bance po neomezenou dobu, v jiných zemích je to obvykle minimálně 20 nebo 25 let. (piglit)
  • Natáčanie filmu trvalo osem týždňov a prebiehalo medzi Rímom, Neapolom a San Remom. (Arsenal83)