Semínka dobrodějů

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2022, 26 min

Réžia:

Josef Dvořák

Umíte si představit, že by vás bezplatná pomoc druhým naplnila spokojeností? Či dokonce štěstím (možná euforií)? Že byste se jí měli a chtěli věnovat při všech svých dalších povinnostech? Proč? Co je to za nápad? Pro čtrnáctiletého Ángela je velmi těžké najít kamarády. Jeho milující rodiče mnohé zastanou, zařídí, obstarají, zároveň ale vědí, jak jsou pro Ángela cenné kontakty s dalšími blízkými bytostmi. A tak hledají... Dokument líčí trojúhelník vztahů mezi chlapcem na autistickém spektru, jeho rodiči a devíti dobrovolníky. Co si tyto tři strany vzájemně dávají a co dostávají? Jakým výzvám čelí? A může být dobrovolnictví cestou ke štěstí? (ČSFD)

Marze

Dokument o benefitech dobrovolnictví pro obě strany. Česko nepatří mezi země s mnoha dobrovolnickými hodinami. Na špičce žebříčku je třeba Japonsko. Já dobrovolničím jen na víkendovkách nebo letních táborech. Na druhé vysoké škoe sociální práci jsem měl pět praxí zdarma. Dokument mě inspiroval k návštěvě www.dobrovolnici.cz, kde mě zaujala třeba práce na filmovém festiválku. Generace "mileniálů" uvrhla dobrovolnictví do lehké krize a další generace "sněhových vloček", neboli trefněji "kukel", kteří rezignovali na společnost zcela a moc ani nevychází ven, ho zlikviduje. Ke shlédnutí na  https://www.ceskatelevize.cz/porady/16190501485-seminka-dobrodeju/ ()

• Veřejná premiéra proběhla 19. listopadu 2023 ve velkém sále kina Lucerna v Praze. Na jaře 2024 se film promítal s následnou besedou v knihovně Hostivice, kině Kinoskop, Teologické fakultě Jihočeské univerzity České Budějovice, v Centru Bohuslava Martinů v Poličce, ve škole Březová a na Statku modrého jednorožce pro organizaci For Help - Autismus. Velkým úspěchem byla premiéra na obrazovkách České televize, a to na ČT2 21. 5. 2024. Film byl vybrán na festival 21st INTERNATIONAL NON-PROFESSIONAL FILM, FESTIVAL LOVE A HUMAN under the patronage of UNICA and the Mayor of the City of Oświęcim. Dále na The INCA IMPERIAL INTERNATIONAL FILM FESTIVAL, Lima, Perú nebo na International Short Cinema Festival El Alto, Departamento de La Paz Bolivia. (dvorakpepa)