Tom a Mae Garveyovi žijí se svými dvěma dětmi v Tennessee, kde se v době hospodářské krize pokouší uživit farmařením na své farmě, která se neustále potácí krůček od krachu. Jejich farma stojí poblíž řeky, která na jedné straně dává jejich polím potřebnou vláhu, na druhé straně však neustále hrozí záplavami, které by mohly úrodu zničit. Navíc se objeví manažer Joe Wade, který se rozhodne zemědělce kolem řeky zlikvidovat, aby mohl levně skoupit jejich pozemky a draze je prodat vládě, která tu hodlá vystavět přehradní nádrž. Garveyovi se však nevzdávají a jsou odhodláni udělat cokoli, aby se udrželi. Prodávají zařízení farmy v dražbě, ve které někteří jejich sousedé přijdou téměř o veškerý majetek, Tom se rozhodne nastoupit do blízké továrny jako dělník-stávkokaz poté, co odbory vyhlásí stávku, Mae, která se téměř zaplete s Wadem, se snaží farmařit sama s dětmi. A když už se zdá, že jsou z nejhoršího venku, udeří osud v podobě přírodní katastrofy. Po silných a vytrvalých deštích se řeka rozvodní a hrozí, že vše zničí. (oficiálny text distribútora)

slunicko2

Syrové sociální drama končí rozpačitě. 1) Takovéto filmy o práci, nezaměstnaných, vykořisťování s oblibou uváděla Československá televize za socialismu._____ 2) Režisér o filmu: The Garvey family represents the lifestyle that made America work: continuity of generations, the passing on of traditions, and of knowledge and skills, from fathers to sons, from mothers to daughters - a way of life in which every member of the family is unique and necessary for the survival of all._____ 3) Trefné herecké obsazení v čele s 28letým Melem Gibsonem (farmář Tom) bylo příjemné. Zaregistroval jsem i Shane Baileyho (Tomův nejstarší syn Lewis) a Marka Ericksona (stávkokaz Baines, který přišel o farmu). ()

filipvrbik

Docela hustej snímen o tvrdém životě jednoho farmáře a jeho rodiny...Docela se divím, že ho papaláši za časů reálného socialismu nedávali v televizi jako příklad, jak dovede být kapitalismus krutý..Ale k filmu- skvělé záběry střídá svělý Mel Gibson (Tom Garvey), který je dost zmítán osudem a zlovůlí Joe Wada (Scott Glenn), který chce mermomocí postavit na jejich pozemku přehradu, no a Tom se za nic na světě nechce vzdát a odejít- což přináší tvrdá střetnutí...Film je dost naturalistický, ale nic nového pod Sluncem a úplně na plný počet mi to nevýjde...80% ()

castor

Dobrodružné drama o žití a přežití farmářů, které v paměti neuvízne, ale ani neurazí. Spolehlivý Mel Gibson spolu se Sissy Spacek, která při vší úctě neměla ani za mlada na to, aby pletla hlavu dvěma mužům, tvoří poměrně solidní základ, na kterém se dá stavět. Řeka nicméně přišla po Rydellově legendárním Na Zlatém jezeře s dvojicí Katharine Hepburn a Henry Fonda, tady však chybí jistější tah na bránu, naopak přebývá zbytečně sentimentální závěr.. ()

Tommassi3

"Dřív nebo později přijdou další povodně, bude moc vlhko, nebo moc sucho.. nebo moc kukuřice.. Já počkám !!" Že "farmáři těžkej chleba maj" všude na světě jistě nebude příliš originální nosná myšlenka, ale trio Mel Gibson, Sissy Spacek a Scott Glenn, nutno říci, že všichni tři odehrají výborné party, přesně jak jsme od nich zvyklí, mě přeci jen donutilo odškrtnout si další kousek z filmografie mého oblíbence Mela.. Čekal jsem poctivé drama podobné Slepému hněvu, přičemž Řeka ho minimálně svojí syrovostí a realističností kvalitativně jasně poráží, bohužel však jde spíš o nudnou sondu do života farmářů stižených hospodářskou krizí s minimem akce i silnějších momentů, byť dva tři zde jistě najdeme, přičemž mám na myslím především uličku hanby před továrnou, scénu s rozzuřeným býkem a tu se srnkou.. Režisér Mark Rydell rozehrává podivně melancholickou studii do úmoru se lopotícího Američana, patriota a starousedlíka, aniž by se odhodlal malinko přitlačit na pilu, nechává příběh plynout stejně jako onu řeku přinášející dobré a zároveň i zlé.. Kamera Vilmose Zsigmonda chvílemi maluje parádní podzimní obrazy, byť i velmi znepokojivé, ale především John Williams tradičně svým parádním soundtrackem odvede víc práce než tisíc stávkokazů a udržuje snímku alespoň minimální napětí.. A tak kromě reklamní vložky Scotta Glenna: "Víš, Oreo jsou moje nejoblíbenější sušenky na celým světě !!" ;) zaujme především fakt, že když už v závěru filmu tvůrci nechají Mela hrát svého typicky pološíleného Maxe, ke všemu odhodlaného naštvaného muže, celé to utnou tou velmi nereálnou a sentimentálně devalvující pointou.. ()

aLPaC

Řeka aneb těžký život farmářů. Dobré drama, které má určitě co říci i v dnešní době. Nejsmutnější na tom je, že lidé, kteří něco vytvoří, ať již zde zmiňovaní zemědělci, nebo i lidé v průmyslovém sektoru a kdekoli jinde žijí téměř na hranici chudoby a na druhé straně lidé, kteří nic nevytvoří a jejichž práce nic pozitivního nepřináší jako třeba makléři, spekulanti a jim podobní vyžírkové se mají nad poměry. Asi je tady něco špatně!. Ne, že bych byl nějaký levičák a rozhodně bych život, jaký vedou zemědělci žít nechtěl, ale tohle mě prostě vytáčí. ()