Prišla v noci

• Česko Přišla v noci (viac)

Pár tridsiatnikov – prekladateľ z Litovčiny Jirka a ergoterapeutka Aneta – vedie pokojný život v nedávno rekonštruovanom prvorepublikovom byte v Prahe. Keď pustia cez jeho prah matku jedného z nich, netušia, že sa práve ocitli v komornom očistci. Až doteraz si mysleli, že sú spokojní. Alebo sa tak aspoň tvárili pred svojimi priateľmi Po neočakávanom príchode matky a svokry v jednej osobe sa však ich pokojný život pomaly mení na chaotické trosky. Pestovaná šesťdesiatnička Valerie je energická diva, ktorá si krok za krokom podmaňuje nielen priestor bytu, ale aj myseľ jeho obyvateľov. Návšteva na jednu noc sa postupne mení na domácu inváziu naberajúcu na sile. Istoty sa otriasajú, hranice súkromia rúcajú. Majú matky a svokry vždy pravdu? Myslia to s nami dobre? A nie sú niekedy práve preto tými najväčšími monštrami? Hoci sami seba vidia ako nepochopenú obeť? (ASFK)

MFloyd

Solidní film, ze začátku divnokomedie, která se postupně mění do ještě většího bizáru a ano, až psychohororu, alespoň v podání starší generace, která tu působí, jako přepálená verze neúspěšných a zhrzených lidí, co mají potřebu si ulevovat na mladších. Pro mě to působilo dost děsivě, ale věřím, že je to jen subjektivní. Simona Peková skvěle nesnesitelná a vlastně jediná postava, co to celé táhne. Ostatní ansámbl je spíše průměr a nemluvě o konci, kvůli kterému hodnotím pouze jako lehký nadprůměr. ()

Slizard

Prišla v noci je niečo ako televízna inscenácia na štýl one man show. Celá charizma filmu stojí na hereckom výkone Simony Pekovej. Bez nej by táto jednohubka ani neexistovala. Ako celok Prišla v noci nefunguje. Vývoj postáv tu nie je takmer žiadny a ich chovanie je nemotivované a často neuveriteľné. To by ani nebol problém keďže film je niečo ako satira. Lenže tvorcovia ako, keby sa nevedeli rozhodnúť či sa priklonia k tej reálnejšej uveriteľnejšej verzii alebo k tej druhej bizarnejšej. Nakoniec Nám zostáva jeden nekoordinovaný chaos, ktorý na jednej strane pôsobí ako niečo zaujímavé a doteraz nevídané a na druhej strane niečo nepochopiteľne hlúpe. Okrem Simony Pekovej tu nie je nikto viac kto by dokázal s ňou potiahnuť toto čudesné dielo. Zavŕšenie celého filmu pôsobí ako, keby na poslednú chvíľu niekto presvedčil scenáristov o úplnom opaku toho, čo prezentovali divákom celý film. Jedná sa o film, ktorý si neustále vynucuje divákovu pozornosť pomocou vyhrotených a nefunkčných scén a nakoniec to celé pôsobí ako amatérsky chaos, avšak s bravúrnym hereckým výkonom Simony Pekovej. Snímok sa dá, ale vnímať aj, ako určite solídny a v podstate originálny experiment. ()

MyrnaAlec

Zhruba do poloviny super přesný, pak jako by tvůrci nevěděli, co s tím. Otevřený konec neměl pointu a ta disidentská vsuvka taky neměla moc smyslu. Naopak Simona Peková dokonalá v roli pasivně agresivní matky. Rodinné horory známe všichni a proto je taky důležitý se co nejdřív od rodičů separovat. Ta úvodní foto scénka epochální. ()

Mkartaylas56

Nevím, co se to letos děje, ale tohle už je několikátý případ, kdy jsem byl takřka unešen z českého filmu! Dvojice režisérů Vejnar a Pavlíček (které si budu muset zaznamenat) nám nadělili na stopáž chudší, ovšem na kadenci a kvalitu vtipných situací sakra bohatou komedii ze života. Nebojí se v ní jít svými nápady až za hranici absurdity, ovšem neztrácí na uvěřitelnosti (snad každý divák se v situacích bude moci zhlédnout). Kromě toho, že jsou scény kvalitně navržené, tak ale musí být i kvalitně zahrané, no a zde se dostávám k hlavnímu důvodu, proč na film zajít. Simona Peková tu totiž rozjela tak fenomenální herecký koncert, že jsem nevěřil vlastním očím. V roli maximálně otravné a vypočítavé maminky/tchyni je bezkonkurenční a mně osobně zařídila svým výkonem obrovský kolotoč emocí, kdy jsem se v jednu chvíli málem popadal za břicho smíchy a v druhé bych její postavě nejradši zakroutil krkem. Ona je zde skutečně tím hlavním hybatelem a bohužel je až moc silně cítit, když na scéně chybí. Proto i poslední třetina filmu, kde se více zaměřujeme na hlavní pár, nefunguje tak silně a působí lehce antiklimaticky a všedněji, oproti zbytku. Přesto ale samotný závěr, leč zůstal vcelku otevřený, na mne zapůsobil dobře a přišlo mi, že došlo k pěkně ironickému zacyklení. Obecně tak mohu mluvit o splněných očekáváních, kdy se mi dostavilo opravdu jedinečné a přesto svým tématem "obyčejné" podívané, které nechybí dobré řemeslo i nápady (i ty hororové vzkazky se tu naplní, i když s určitou hravostí) a opět jsem tak mohl s nadšením vycházet z kina s pocitem, že se nám tu rodí vlna skutečně kvalitních českých filmařů. ()

iz67

Po dlouhé době český FILM. První 2 třetiny nemají chybu. DOKONALÁ smršť a kombinace veselí a tísně. Jedinou slabinou je jistota, že tenhle námět se dá ztěžka zakončit tak, aby se to vyrovnalo excelentnímu začátku. Což se bohužel potvrdilo. Přesto velká radost (a tíseň). Tleskám. ()

Mamlas odpad!

Tohle se lidem líbí? Tak to jsme jako lidstvo skutečně v prdeli. Já to vypnul po 20 minutách naprostého zmaru a totální nudy. ⬇️ 0% ()

ratpile

První "home invasion" polovina byla zábavná a člověk si užíval odpudivě povědomou Pekovou a civilně hrající Nesvadbovou. Jakmile se ale děj přesunul mimo bytovou jednotku, šlo to trochu kytek, protože se vypařila budovaná intenzita. Poslední třetinu jsem nepochopil (Kocour, skála) a nebo mi záměr uniká. Ubral bych na umění a přitlačil na tmelu a žánrové intenzitě. Něco mezi 3-4. ()

Bublasaurus

Tak nejhorší na tom je to, že já jsem zatím ještě vnuk a už se mi to děje. Musím si tedy dávat pozor do budoucna, ať se mi to nestane ještě jednou v životě… Každopádně to je horor a to pořádný - ani Ghoul česko-ukrajinsko-britský na to nemá, a to je co říct.  Hlavní dvojice je mi celou dobu líto, protože tohle nechce zažít v životě nikdo a už vůbec s tím nikdo nechce vyrůstat. Jděte raději na překrásnou Madam Web ať se vám nepřižene životní krize!! ()

Fungore

Totálně nadhodnocený film o ničem. Herci slušní, bába otravná. Horor? Ani omylem! Hororové prvky? Absolutně žádné. No a co, že je to lehce bizarní? V dnešní zvrácené době je tohle jen chabý, nudný a typicky český pokus o “něco”. Schválně říkám “něco”, protože s tímhle koncem, jaký film má, je to jen nic a ztráta času. Nechápu lidi, co si tu nad tím vyloženě h*ní.. Není to dostatečně bizarní, ani dostatečně divné, ani vubec vtipné a už vubec ne hororové. Doufal jsem, že to holčina ke konci už nevydrží, přepne jí v hlavě a vezme situaci do svých rukou a aspoň uvidíme nějakou krev, nějaký zvrat.. cokoliv. Jenže na konci se nestane absolutně nic. Tohle, že má být nějaké filmové překvapení? To si ze mě už děláte srandu… vy rádoby intelektuálové. ()

kubas369

3/10. 85 minut totálního utrpení. Už dlouho jsem neviděl tak nepříjemný film, kde jsou naprosto všichni, krome hlavní dvojice, totálně na ránu. Chápu, co je záměr ale mne to prostě nesedlo, já se tady nemám čeho chytit, tady není nic kromě psychického hnusu. Celý film jsem si říkal ,,proč se tak trestaš" ale nakonec jsem to dokoukal až do nejasného konce. A kde je ta komedie? Nebo alespoň troška nadsázky? ()

Pitryx odpad!

Na tohle jsem byl docela zvědavý. Jenže tohle nebyl ani horor a tím méně komedie. Je to jen plané tlachání o ničem. A trvá to hodně dlouho. Po čtyřiceti pěti minutách jsem to vzdal a doposlouchal jen jako kulisu. Naprosto zbytečná ztráta času. Prostě nehorázná nuda a blbost. ()

titmok

Docela otravný film. Nič špeciálne mi tu nevyniká, dokonca som sa v určitom momente pristihol povedať si, že angličtina by sa tomu hodila viac. Nefunguje tu dokonca ani frustrácia mladého páru zbaviť sa nechceného hosťa, skôr nastáva frustrácia na neschopnosť mladého páru zbaviť sa nechceného hosťa. Nemôžem zase krivdiť, občas som sa zasmial, ale humor bol prevažne suchý bez nejakých lepšie zakomponovaných nápadov. Hudobné prvky fungovali celkom skvelo a darilo sa im vytvoriť takú psycho atmosféru. Stále som bohužiaľ ale toho názoru, že plagát je lepší než samotný film [Febiofest 2024] ()

Pete

Nejděsivější je, jak se slibná anekdotická zápletka (a že mě první půlka docela bavila) úplně rozpadne a vyšumí do ztracena. Až do příšerné ztráty času, za jejíž pachuť bych nejradši ohodnotil odpadem. Pamatuju si, že jsem byl tak nějak podobně rozpačitý už minule z Chaty na prodej. ()

Tominni

Rozporuplné pocity. Na jednu stranu tleskám za námět a herecký výkon Simony Pekový, Český lev je ve správných rukou. První polovina filmu je skvělá, má napětí a očekávání, kam až tento sociální souboj dojde. Ale pak už se dostavují prvky až trapnosti a konec mi k tomu vůbec nesedl a celý film poměrně srazil. Ale i tak je celkový výsledek nakonec mírně pozitivní. ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky

09.03.2024

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (viac)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy