Nejhlubší nádech

• Veľká Británia The Deepest Breath (viac)
Veľká Británia / Írsko / USA, 2023, 108 min

Rekordmanka v potápění bez kyslíku a odvážný profesionální potápěč dají v sázku všechno, aby se zapsali do historie tohohle extrémního sportu, který je pro ně vším. (Netflix)

Steven47

Na tohle jsem nebyl připraven. Dokumenty Netflixu jdou, ale tohle je jiná liga. Zřejmě za to může i studio A24, protože Nejhlubší nádech je zkrátka naprostá pecka. Už neotřelé téma freedivingu je samo o sobě velkým lákadlem. V kombinaci se skvělou technickou stránkou navíc snímek nejednou nabízí momenty, kdy člověk na chvíli přestane dýchat s potápěči. Díky postupnému a perfektně zvolenému dávkování informací je snímek jednak dost naučný a jednak ani na okamžik nenudí. Na tom má podíl i dost osobní pojetí vyprávění, které zpočátku vyvolává otázku, o kom vůbec dokument je, a posléze určitou nejistotu ohledně toho, za jakým účelem vlastně vznikl. Kdo o tématu nic neví (což bude hádám většina), bude pravděpodobně stejně jako já v napětí až do konce. Co se týče samotného finále – nevím, zda ve mně někdy v životě vyvolal dokument takhle silné emoce. Jeden z nejlepších filmových zážitků roku. 10/10 ()

Marcos22

Nejhlubší nádech je strhující výpravnou dokumentární podívanou, která zavede diváka do tajů extrémního sportu zvaného freediving. Film však není natočený sterilně a nezajímavě, ale přesně naopak. Pohledem freediverky Alessie Zecchini a jistícího potápěče Stephena Keenana přináší epický a srdceryvný příběh nejen o tomto sportu, ale taktéž o životním stylu, lásce a hrdinství. Všechna tato témata dohromady smíchají prvotřídní koktejl plný intenzivních a niterných pocitů, který by byla velká škoda neokusit. Prozatím nejlepší dokument roku 2023! Plná palba a velké doporučení všem. 💯 (20.07.2023) ()

swenyx

Freediving je další z mnoha šílených rizikových sportů. Na jednu stranu ty lidi neskutečně obdivujete pro to co umí a pro jejich odvahu se postavit takovýmu riziku. Na druhou stranu ale proč by to někdo dělal, když je tolik sportů, kde se nemůže nic stát. Bylo to fakt super, záběry, příběhy postav. Jinak super rekordy, je to obdivuhodný, prostě 104 metrů. Já se potopím 2 metry a už mi dochází kyslík :D Musíme všichni uznat Netflixu, že na ně nikdo s dokumenty nemá. ()

MarekTulen

Dokumenty nejdou moc pokazit a většinou se z toho něco dozvíte, právě naopak jde z toho udělat naprosto senzační bombu, kterou by si měl pustit každý. Tohle není bomba, ale je to za mě krásně udělaná podívaná, s výborným visuálem, správně okomentovaný a rozhodně naučný o potápění. Není zbytečně natahovaný a tak si můžete užít ten Nejhlubší nádech, který jste kdy viděli. ()

Mrkvič

Bohužel jsem malinko o ději dokumentu zaslechl a neustálá očekávání byla na škodu. Jinak jde ale o hodně silný příběh, který si odvyprávění zasloužil. Vypustit z mluvících hlav kvůli dramatičnosti jednu z hlavních postav, mi ale přišlo takové neuctivé, netaktní. Jinak ale krásné podvodní záběry, hodně informací a dost emocí i ucházející pohled do nitra závodníků a lidí okolo tohoto sportu. ()

• Scenáristka/režisérka Laura McGann bývala len cez ulicu od otca potápača Stephena Keenana, ktorý hrá kľúčovú rolu v tomto dokumente. Túto skutočnosť zistila, až keď začala pracovať na tomto projekte. (Arsenal83)
  • Film sa premietal v sekcii špeciálnych premiér na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Kodani 2023. (Arsenal83)