Profesionální zloděj a jeho tým expertů chystají obří akci – loupež půl miliardy dolarů ve zlatě z trezoru na palubě letadla 12 kilometrů nad zemí. (Netflix)

tron

Strašne fádny film. Kevin Hart je ako šéf „Dannyho jedenástky“ úplne v pohode. Pripadá mi ako nesmierne pozitívny človek, čo je v dnešnej ultradebilnej dobe plnej expertov na všetko mimoriadna vzácna povahová črta. Oceňujem, že prepol na svoj normálnejší mód, hoc mne osobne vyhovuje aj jeho uškriekaná, komediálna verzia. Spolu s Gugu (Gugu!) Mbatha-Rawovou mu to sekne, futuristický dizajn lietadla fajn a občas sa režisér vytasí so slušnou akciou, alebo trocha vtipnejším momentom. Vtip je v tom, že celé to ide strašne na pol plynu, akoby to muselo byť napísané za pár dní, lebo Netflix mal na ruke lietadlo a nevedel, čo s ním a o tri týždne ho musel vrátiť sponzorovi a tak sa to za tri týždne bolo treba natočiť. Potom sa to tri-štyri dni strihalo a následne to dali von. A podľa toho to vyzerá. Jean Reno, môj miláčik z 90. rokov, je tu úplne zúfalý. Pohľad na Sama Worthingtona je takisto strašný; normálne som mu videl v očiach uštvaný, zúfalý výraz „doprdele, mal som pred sebou ohromnú kariéru, potom som si to vlastnoručne posral blbými filmami a teraz hrám TAKÉTO úlohy???“. Vincenta D´Onofria vždy vo všetkom vidím rád (dočerta, dokonca aj v Siedmych statočných!), ale i tak ma neprestáva udivovať, prečo jeden z najlepších hercov svojej generácie hrá v takýchto blbostiach. Temer ma to uráža zaňho. Nevraviac o tom, aký je nevyužitý: chápem, že „herec“ by v zlodejskom tíme dokázal ľahko nájsť svoje uplatnenie, nie však v tomto scenári, kde je ozaj úplne zbytočný a dokonca na celé minúty (aj viac) mizne z deja, akoby ani nebol súčasťou skupiny. Potom sa ukáže na pár sekúnd v jednej scéne, aby sa nepovedalo, prípadne prenesie dve banálne vety a zase zmizne. Nechápem, Vincent, prečo? Finálny twist ohľadom lúpeže jednoduchý, ale pravdupovediac ten scenár je taký podpriemerný, že ma vlastne milo prekvapilo, že na konci bolo aspoň niečo. Sorry, toto za mňa nie je ani za 3*. ()

MrHlad

Pitomoučký zlodějský akčňák s nepříliš zajímavými akčními scénami, necharismatickým obsazení a vizuálem, který je občas docela hnusný. Logika si vzala dovolenou a i když to celé minimálně v první půlce docela utíká, celkově tu není dost atrakcí na to, aby člověk ochotně zapomněl na pitomost celého filmu a užíval si to třeba jako u posledního Rychle a zběsile. Dohromady je V letu prostě příliš blbé a příliš nezajímavé na to, aby fungovalo jako něco víc než jen kulisa. ()

Prochy38

Vcelku milá zlodějský záležitost. K. Hart táhne celý film, sedí mu i tato role. Moc potěšila krásná Úrsula Corberó. Prima kamera, natočeno fakt dobře. Po technické stránce není moc co vytknout. Ale!!! Ničím, ale naprosto ničím to prostě nevyčnívá. Ale tolik, že to je fakt velmi brzy zapomenutelný film. A to se i stane. ()

sedm.1

V případě tohoto snímku je snad úplně všechno špatně, a ve výčtu všech těch negativ nemohu začít ničím jiným, než složením týmu, jelikož se v první řadě jedná právě o týmovku. Jeho složení je v tomto filmu totiž doslova podprůměrné, a to dokonce v obou ohledech, tedy jak co se týče postav, tak i castingu, samozřejmě na čele s Kevinem Hartem, což je tedy především tajtrlík, občas vtipný, většinou ale trapný, každopádně ve vážnější poloze je to z jeho strany vždy katastrofa a pokud se má chovat seriózně a dokonce jako ústřední akční hrdina po celou dobu, tak jako pardon, to je ale dokonalá tvůrčí sebevražda, která celý film posílá rovnou do sebeparodických vod, a už jen z tohoto pohledu nelze brát Lift prostě vůbec vážně. Gugu Mbatha-Raw jako jeho společnice je pak stejně jako v naprosté většině svých filmů i zde naprosto nevýrazná a nezajímavá, dále Vincent D´Onofrio nevyužitý, Jean Reno jako ústřední záporák nudný, Sam Worthington úspěšně pokračuje ve strmém kariérním pádu, no a zbytek nestojí radši ani za zmínku, zkrátka banda absolutně o ničem. Dalším znehodnocujícím prvkem je zápletka, ze které když vyjmu neuvěřitelnou hromadu fakt naivních nesmyslů, tak zbývá už jen sled tuctovosti, předvídatelnosti, hlouposti, otravnosti a vyvrcholením je pak úplný závěr, ve kterém se protne vše výše zmíněné do jedné velké žumpy a je to skutečně už tak akorát na hození šavle. Atmosféra, napětí, emoce, nic z toho se tu pak pro jistotu nevyskytuje vůbec, což se ovšem překvapivě týká i humoru, který jsem přeci jen právě minimálně vzhledem k účasti Harta očekával, každopádně ani nic vyloženě vtipného se tu i přes neoddiskutovatelnou odlehčenost celého filmu skutečně nevyskytovalo, takže žánrové zařazení komedie je též vyloženě zavádějící. A jelikož mě ani trochu neoslovila ani akce a ani efekty, tak já v této podívané nenacházím opravdu ani jedno jediné pozitivum, které bych tu mohl zmínit, což ve výsledku znamená jediné. Každý se tomuto filmu vyhněte velkým obloukem. ()

dopitak

Začátek ve stylu Mission Impossible v Benátkách opravdu dobrý. Jenomže potom bohužel scénáristé nakreslili naprosto nevěryhodnou konstrukci, kterou totálně dorazili nesmysly s neviditelnou soukromou stíhačkou, pardon tryskáčem. O rasové korektnosti už zde byla řeč, já bych si toho snad ani nevšiml. Nejhorší role Jean Reno a Sam Worthington. ()

• Dva aspekty loupeže ve vzduchu byly „převzaty“ z jiných filmů. Dvě letadla letící v těsné blízkosti a následné odklonění toho, které nese kořist, bylo použito ve filmu Hra s diamanty (1980). Výměna zlata naloženého za letu za jiný náklad v letadle byla provedena ve filmu Poslední loupež (2001). (Johnny.ARN)
  • Při ceně 2 000 amerických dolarů za unci by 500 milionů dolarů zlata vážilo 7,8 tuny. (Johnny.ARN)
  • Natáčení v italských Benátkách probíhalo od 9. do 19. května 2022. Záběry pořízené na Riva degli Schiavoni v Benátkách byly natočeny 10. května 2022 od půl sedmé ráno. Ve dnech 20., 23. a 24. května 2022 proběhlo natáčení v Miramare v italském Terstu. Natáčelo se také ve Ward Parku v Severním Irsku dne 2. června 2022. (Johnny.ARN)