movie

Docela mě překvapilo, že se KILLING AMERICAN STYLE (KAS) nikdy nedostalo do české 90s videodistribuce společně s dalším dílem Amira Shervana. Kazeta s titulem ZABÍJENÍ PO AMERICKU by určitě zbořila kdejakou videopůjčovnu. Shervan se tentokrát vydává na pole home invasion snímků. Partička kolem Roberta Z'Dara se po útěku z vězeňského transportu ukryje v domě rodiny Harolda Diamonda (geniální chlapík, který mě značně uchvátil v TRAINED TO KILL) a čeká na předávku ukradených peněz. Samozřejmě netuší, že Diamond je pořádný kolík, takže máme zaděláno na porci jalové akce, střílení a hlavně nekonečných bitek, neboť podstatnou část ochotnického castu Shervanových filmů tvoří různí mma fighters, playbové z barů, pornoherci a případně zaměstnanci ochranek apod. Tenhle film má o něco rafinovanější režii než Shervanův kultovní SAMURAI COP, měl jsem dokonce tu čest ho vidět na nějakém Blu Ray transferu a překvapilo mě i několik relativně promyšlených kamerových záběrů, která bych v Shervanove filmu nečekal (to se týká i střihové skladby filmu, která je zde míň zmatená než obvykle). Jedna z předností KAS je docela okázalá móda, kdokoliv dělal kostýmy tak tu extrémně protěžoval tzv. Plísňový denim, který tu nosí skoro každý, tedy kromě Diamonda, ten se zase obléká ve stylu “kolotočár”. Na Z'Dara je radost pohledět - upnuté plísnáče a k tomu triko s výstřihem, co končí těsně nad pupkem, člověk by mu i odpustil ten masivní obličej, co se v běžném video formátu 4:3 ani nevejde do záběru. Jinak Shervan si v KAS ozkoušel i talošský trik s hvězdou nižší svítivosti, obsadil sem Jima Browna, který sice září v úvodních titulcích, ale tušíte správně: pronese pár vět od pracovního stolu a řekne několikrát “sonawabič” a tím to hasne. Nechybí ani Shervanem protěžovaná erotika (přesně podle hesla 80/90's béčkové videoprodukce “uber erotiku a příjdeš o 70% distribučních kanálů”), která tu je o něco ostřejší než v SC, dokonce dojde na jednu slizkou scénu znásilnění. Ta má tedy celkem překvapivou dohru když oběť znásilnění střelí útočníka brokovnící do rozkroku. Tak aspoň jedna pozitivní emancipační zpráva od Amira Shervana, šovinistického milovníka bouchaček, rvaček, vzrušujících automobilových honiček a odhalených ňader. ()

Blazkowicz

Mé očekávání bylo, že dostanu něco ve stylu Samurai Cop. Místo toho jsem dostal úplně normální film. Žádné blbé záběry obličejů na kameře, žádné paintballové zbraně, žádné do očí bijící chyby. Absolutně nemám ponětí, jak mohl pan Sheervan po tomto natočit Samuraje. To musel být asi úplně na sračky nebo co. No, film sice je normální, ale nic extra to není. Po solidním začátku se všichni zašijí do baráku a tímto se celý film zabije. Střílení na konci to už nezachrání. S uživateli, kteří komentovali, nemůžu úplně souhlasit. Pro začátek, film bych určitě nezařadil do kategorie "je to tak špatné, až je to dobré" a uživatel "movie" to popsal docela výstižně, ale v žádném bodě to nebylo tak extrémní. Třeba porno tam kromě jedné krátké scény ani nebylo. V Samurajovi to bylo ostřejší. Vyzdvihnout musím synťáckou hudbu, ta by se dala poslouchat od rána do večera (některá hraje i v Samurajovi). Takže trošku slabší béčko. 2+* ()

Kobzík

Zase jedna z perel Amira Shervana. Nejde o takovou jízdu hrůzy jako u Samurai Copa, ale stále jde o kousek, který by měl každý milovník příšerných filmů vidět. Recenze v RLM Best of the Worst 5. 7. 2014. ()