Polowanie na ćmy

Poľsko, 2023, 5 h 17 min (Minutáž: 45–46 min)

Réžia:

Michał Rogalski

Predloha:

Wacław Holewiński (kniha)

Kamera:

Maciej Lisiecki

Monika Krzywkowska, Sonia Mietielica, Darja Polunina, Nela Maciejewska, Piotr Nerlewski, Svyatoslav Suprunov, Vova Makovskyi, Michał Czachor, Piotr Siwek (viac)

pipapa

Obsahuje vše, co je pro úpadkové kino po roce 1989 typické, aby obstálo v tvrdém byznysu. Na druhou stranu jde o kino, které zachycuje pro nás málo známé a velmi komplikované období polských dějin, kdy Polsko jako takové neexistovalo=bylo rozděleno mezi Prusy, Rusko a Rakousko-Uhersko. Seriál se odvíjí v části zabrané Ruskem. Konkrétně pak ve Varšavě na počátku 20.století, ca.v roce 1905. Autonomie těchto polských zemí (Polské království) byla v této době už dávno zrušena a Rusko zavedlo tvrdou rusifikaci a pronásledování polských revolucionářů.  ...Varšavské podsvětí je pod ochranou zkorumpované policie. Ruská moc má obavy z revolučních sil, které by jí mohly přerůst přes hlavu. Proto donutí policejního inspektora a zároveń krále podsvětí, aby za každou cenu odvrátil pozornost Poláků od revoluce a namířil ji jinam. Inspektor využije černý trh s prostitutkami, kterého je i on sám součástí a všudepřítomných vykřičených domů pro vyvolání chaosu. Nejprve znesváří Židy, zabývající se obchodem s prostitucí, kteří se krvavě mezi sebou masakrují. Postupně poštve i Poláky a celé se to zvrhne v krvavý pogrom proti prostitutkám a bordelům. ...Velmi solidní výprava i herecké obsazení. Hlavní hrdinka,   lehká děva (nedobrovolně, vlivem okolností) a "revolucionářka" zároveń mi příliš nesedí ("nemastná-neslaná"), ale to je celkem jenom kosmetická vada. ...Seriál, který stojí za zhlédnutí, neb je dostatečně napínavý a historické období, které zobrazuje, je velmi zajímavé a v kině vzácné. ...Už autor knihy předeslal, že neměl v úmyslu podat téma jako pornografii a toho se drželi i tvůrci seriálu, což vůbec nevadí, ale trocha té přirozené/nenucené nahoty by určitě celé to "erotické prostředí" ještě více a příjemně oživila...Byznys je holt cenzura sama o sobě. ()