Čmuchalové

Akčný / Krimi / Dráma / Thriller / Športový
Južná Kórea, 2023, 8 h 9 min (Minutáž: 55–74 min)

Tři zaměstnanci dobrotivého finančníka se rozhodnou společně zničit krutého lichváře, který sdírá z kůže chudé lidi. (Netflix)

ainny

Milovníci té "staré" a naivní Koreje budou zase brblat, že tohle už není to, kvůli čemu Koreu tak milují. Není, je to Netflix a tomu je přizpůsobený styl vyprávění, který je plný násilí, litrů umělé krve, hodin práce maskérů a skvělá choreografie. Nicméně příběh je korejský, láska k rodině a neskrývané city. A herci! Tam není jediné dřevo, ale nejvíc mě zaujali tři (záporáka nekomentuju, ten pán snad nic jiného nehraje, takže už má to herectví zajeté). Woo Do-hwan podal svého naivního a v jádru dobrého kluka naprosto excelentně. Lee Sang-yi mi byl poprvé sympatický, protože jinak ty jeho roztlemené hrdiny nemusím a Siwon byl prostě pecka! Jeho chaebol, který se dostane do problémů, je bezkonkurenční. Twist v šestém díle jsem nečekala, teda čekala, ale ne tak brzy. To bylo na celém seriálu snad nejlepší. V poslední čtvrtině seriálu jde sice o to samé, ale úplně jinak. Paráda. Jediné, co jsem nepobrala byla Woo Do-hwanova výdrž při pití. P.S. Rozarka10 nemá pravdu, střelná zbraň se tam objevila. Právě v onom mnou zmiňovaném šestém díle. :^) ()

Lacike

Bitkársky nárez v ktorom sa pre zmenu v hromadných bitkách vo veľkom používajú ruky, keďže hlavné duo sú boxeri. A napriek tomu, že mám radšej rôznu akrobaciu a kopy, tak tentoraz ma bitky nadchli. Sú dynamické, tvrdé a tak akurát krvavé. Krv nechýba, ale ani to nie sú nechutné gore jatky. Zápletka (dobrí vs. zlí úžerníci a ich obete) je jednoduchá, priamočiara, bez nejakých zbytočných odbočiek alebo šialených šokujúcich odhalení, ale dokonale funguje. A to vďaka postavám. Tie kladné si ma získali behom prvého dielu. Ústredné duo mladíkov, ktoré sa skvele dopĺňa. Jeden je trochu nudný správňák za každú cenu a druhý je ukecaný chválenkár. Ďalej tu je charizmatický dobrý úžerník a jeho sympatická chránenkyňa  dvaja ultimatívny vymáhači. Na druhej strane je slizký megaparchant, ktorému som hneď prial smrť a po boku má verného nabúchaného golema u ktorého som si nevedel predstaviť jak ho ústredné duo premôže. Od prvého do šiesteho dielu seriál neskutočne graduje a bola radosť to sledovať. Vrcholom pre mňa bol štvrtý diel, ktorý je najakčnejší. V šiestom diely ale dôjde k redukcii kladných postáv. A aj keď od začiatku dielu bolo jasné, že sa k niečomu tragickému schyľuje, tak som nečakal, že to neprežije tak veľa z nich. Mohla to byť skvelá zámienka k prerodu ústredného dua od dobrákov od kostí k ultimatívnym parchantom, ktorí by sa vydali na cestu pomsti v krvavom finále, ale prevedenie je teda riadne rozpačité. Atmosféra seriálu sa po tom masakry prekvapivo zľahčí a duo vtipkuje snáď viac ako v predošlých dieloch dokopy. Dejovo to úplne zdegeneruje a začne sa diať jedna nezmyselná chujovina za druhou s cieľom nejak dať hrdinov a zloduchov do jednej scény, aby si konečne rozbili držky. A nakoniec aj finále bolo pre mňa mimo bitiek vlastne neuspokojivé. Už dávno som nevidel seriál, ktorý by sa v posledných dvoch dieloch tak úplne pokazil. Našťastie tých prvých 6 dielov stojí za to a kto má rád poriadny tvrdé bitky, tak bude spokojný. Seriál som sledoval v CZ dabingu, ktorý mi tentoraz celkom sedel. Dokonca aj to dnes už nezvyčajné časté použitie najtvrdších nadávok sa mi páčilo. Kurvuje, píčuje a vyjebáva sa tu ostošesť. :-) Celkovo je seriál u mňa za 8/10. ()

Yoshitsune

Když pominu první díl, který je až přes míru romanticky stilizovaný, tak díl od dílu je to drsnější a drsnější a vyvrcholí to v šestém dílu. Zbylé dva díly, mi přišli možná trochu uspěchané, uvítal bych ještě jeden díl, ale to nic nemění na tom, že je to naprostá pecka. A opět se potvrdila jadna věc, je jedno jestli tyhle Jihokorejské seriály a filmy, se odehrávají v roce 1400 a nebo 2399, furt budou mít aktuální témata a postavy. A tak se snimi divák, mnohem lépe sžije a pochopí jejich motivaci, pochopí když udělají něco špatného či něco dobrého, protože je šance že i divák měl podobné problémy či má. Takže tohle je důvod, proč v tomhle směru Jižní Korea dominuje. A nelze nic vytknout, herci, akce, příběhy, motivace vše funguje a rozepsat to nejde, protože bych nedokázal dobře popsat co se musí vidět. ()

Lenka.Vilka

Příjemná a brutální jednohubka. V čem je tenhle příběh jiný? Ty postavy! Už dlouho jsem neviděla v seriálu tak dobrou práci s postavama. Každý si svou přirozenou cestou jde tím odkud se od začátku posune až na konec svého příběhu. A stejně tak i u zaporáků. Jako jo, od začátku jsem jim přála jenom to nejhorší. Ale ke konci? Tisíckrát hůř na ně! Jenom trochu škoda uspěchaných svou posledních dílu (vzhledem k tempu předchozímu, byť špatné to nebylo). Prostě naprosto perfektní  :) ()

Okara

Korejci válí. Když začnu výtkama - zasazení do starověku by odpovídalo víc, protože střelný zbraně ani policie neexistujou a vše se vyříkává ručně. Kromě logiky občas pokulhávaj i pokusy o humor, který s Asiaty nesdílím a v tomto formátu působí spíš rušivě, a ignorace minulosti některých postav je úsměvná. Jinak je to ale šílená jízda v raidovskym/wickovskym stylu, která je natočená tak dravě a syrově, že u některých scén i divákovi co má nakoukáno není dvakrát příjemně. Šestá epizoda je jedna z nejlepších seriálových epizod, co jsem kdy viděl. Za automobilový honičky by se nestyděl ani Greengrass a Bloodhounds jsou proto trefa do černýho pro všechny milovníky adrenalinu u obrazovky. 80 % ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD