Juraj a Júlia už hádam nemôžu byť viac rozdielni. Ona je odkliata zámocká pani z rytierskych čias, on jednoduchý pastier oviec. Dokážu spolu poraziť zlo a chamtivosť? Nájdu k sebe cestu, aj napriek priepasti času a pôvodu, ktorá ich od seba delí? ... Juraj je chudobný, ale statočný pastier oviec z malej dediny. Kvôli zdieraniu zámockého pána Blažeja vidí Juro svoju jedinú možnosť v ceste do sveta. Na svoj sen si šetrí a s pomocou miestneho učiteľa sa aj učí písať a čítať. Všetko plynie podľa jeho predstáv, lenže do jeho plánov nečakane zasiahne osud: Júlia, zakliata zámocká pani, ktorú pred tristo rokmi zakliali mocichtiví príbuzní, aby sa zmocnili jej titulu a majetku. V tomto príbehu je však hlavný hrdina na rozpakoch. Čo si má chudobný dedinský šuhaj počať s urodzenou dámou, ešte aj z inej doby, ktorá mu zostane visieť na krku, keď on má so svojím životom celkom iné plány?! Záverečné odhalenie skutočného tajomstva troch zlatých dukátov bude pre diváka naozaj prekvapením. (RTVS)

kajas

Slovenská vánoční pohádka má s tou českou společný sympatický ústřední pár, tentokrát v podobě zakleté šlechtičny Julie a vzdělaného bači Juraje. Jejich příběh se navíc odehrává za doprovodu četných záběrů na krásnou slovenskou přírodu. Hlavní zápletka (zejména okolnosti a podmínky zlomení Juliiny kletby) je ale trochu složitá na pochopení a menší děti se asi příliš bavit nebudou. Nehodily se mi sem ani hrátky s elektřinou. Přesto se mi tato pohádka líbila o něco více než ta letošní „naše“. ()

TomasKotlant

Zajímavá výprava, ale totálně toporní herci, kteří jsou nejspíš ještě zprznění nepříliš kvalitním českým dabingem. A jako bonus totálně stupidní scénář, který by snad lépe vygenerovala i umělá inteligence na první pokus. Nejlepší na celé pohádce jsou světýlka kolem oveček. Naštěstí  (nebo spíš bohužel) i tohle je možné. Stanislav Párnický se obrací v hrobě. //Dokoukáno s maximálním sebezapřením. ()

Nach

Skutečně dobrý nápad na příběh rozprostřený do třech století, bohužel ale zcela pohřben a rozmělněn nezajímavými charaktery a tunou patosu a klišé. To má za následek tu tragédii, že z dobrého nápadu nezůstane ani dobrá kostra. Jen pachuť, že tu měli tvůrci nakročeno k nadprůměrné pohádce, která ale se ve výsledku ani zbla nekoná. 50% ()

Sabrewulf odpad!

Co to zas, proboha, bylo?! Celou dobu čekám, že se to nějak rozjede, že tam začne nějaký děj a ono nic. Rozplizlé prázdno, co se plácá odnikud nikam, ale hlavně že borec stále nezapomíná každému vlezle připomínat, že chce do Ameriky. Impotentně odmítá Katku se čtyřkama, furt kecá a kecá a kecá se zakletou Julií, kterou úplně bezdůvodně zaklela nějaká její předabovaná příbuzná s příšerným přízvukem (až poslední dukát zmyzýý, zmyzýýš i tiii). Jediná akční scéna pohádky je, jak jede Jura na kole. Není tam žádná zápletka, teda kromě té, že chce Jura do Ameriky a není tam ani žádné výrazné zlo, které by bylo nějak poraženo. Skoro všechny postavy jsou naprosto ZBYTEČNÉ a pro děj (tedy pro to, aby se Jura dostal do Ameriky) nemají lautr žádný vliv. I ta dějová linka s Katkou se čtyřkama naprosto vyšumí do prázdna. Vůbec nechápu, proč se to má v názvu dukáty, když si z celé zbytečnosti divák odnese jen to, že Jura chce do Ameriky. Pohádka je filmový žánr, který MUSÍ mít děj, jasný tah na bránu, to není žánr jako horor, který zaplácnete gore efekty, katastrofický, který zaplácnete destrukcí, nebo akční, který zaplácnete výbuchy a střílením. Pohádka potřebuje děj, tam prostě hezká výprava nestačí. Hrozný opruz, Janákův Klíč vede o parník. A nemyslím zrovna ten, kterým se dostanete do Ameriky. ()

Arsenal83

Naši moderní tvorcovia nemajú na to, aby natočili rozprávku so skutočnou rozprávkovou atmosférou a košatejším dejom. To sa len zoberie grant, zapoja nejaké lacné nové tváre a je to, na výsledku nezáleží, veď zarobené je. Aj preto tu namiesto princa máme nejakého slovenského Sagvana Tofiho alias baču na bicykli a princezná to je dnes už nejaká široko artikulujúca (ne)panna s pozvoľným nábehom na dvojitú bradu. Dejovo je to plytké a urýchlené: nápad s dukátmi bez morálneho posolstva a prvé dva dukáty len narýchlo ukázané, len aby sme sa presunuli o 300 rokov a šli na to hlavné - ale aj tam je to rýchle a nezmyselné - napríklad keď sa naša nedotknutá Júlia dostane do kobky, tak je to vyriešené za tri minúty a dokonca to ani nie je ukázané, ako si ju dojič kráv slávnostne oslobodí. Asi nebolo času, opravoval bicykel. Dejový guláš je zastavený až potom, ako sa salašník konečne vyberie pešo do Ameriky (čo je v celom filme najviac opakované slovo) a panička zázračne zbavená dlhov si spomenie, že veď aj paholka by jej bolo treba. A zrazu finiš a človek si uvedomuje, že tu fakt do scenára nikto neinvestoval, tu sa mal človek uspokojiť len so scénografiou. Svoje peniaze si tak zaslúžil len Jozef Vajda, ktorý si tú postavu očividne užil a aj ju kvalitne zahral. ()

• Natáčení probíhalo na Oravském hradě v obci Oravský Podzámok na Slovensku, na hradě Beckov u Trenčína, v klášteře Rosa Coeli v Dolních Kounicích a v Muzeu oravské dědiny v Zuberci. (SONY_)
  • Katarína Krajčovičová (Júlia) o scéně, kde jede na koni: „Z toho jsem měla velkou radost, protože jsem díky natáčení překonala svůj menší strach z těchto nádherných zvířat.“ (SONY_)
  • Katarína Krajčovičová uviedla, že natáčanie v exteriéroch bolo oveľa náročnejšie než to, na čo je zvyknutá. Najnáročnejšia scéna bola pre ňu tá záverečná, ale predovšetkým emočne. (Arsenal83)