Mravokárný pohled se uplatňoval i ve veselých příbězích, v tomto případě o trojici propuštěných kriminálníků, které ani vězeňská převýchova nenapravila. Hodlají "vytunelovat" zemědělské družstvo, ale záhy zjistí, že nejdříve se musí vypořádat s tamními rozkradači. Není tudíž divu, že nakonec začnou hájit správnou věc a zaslouží se rozkvět společného hospodaření... V úvodních titulcích jsou portréty členů filmového štábu v podobě evidenčních karet. (oficiálny text distribútora)

cariada

Naprosto skvělá komedie odehravající se na začítku 60 .let na vesnici. Kde vládne klan rodiny Musilů. Přijíždí trojice propuštěných věznů s úmyslem vstoupit do Jzd a okráct je. Jenže pokladna je prázdná jelikož všechno si rozdělují Musilovci. Jeden z bývalých věznů V. Menšík se dostane do hospody ,kde se uchytí a jeho dva kolegové s pomocí Musilů vstoupí do Jzd na velké funkce s tím ,že si Musilové myslí ,že budou moc kráct dál a odnesou to ty bývalí trestanci. Ale ty velice rychle pochytí o co ,že jde. A tak jim nezbývá než zarazit kradení Musilům. A donutit je makat a "odevzdávat" dodávky vajec a jiných plodin. Nakonec ,když je pokladna plná a mají jít na akci ,se vrací z kriminálu Béda Musil (který jim doporučil ,aby se tam vydali do té obce) manžel paní hostinské ,kde se usídlil (V.Menšík). Loupež zruší ,ale nakonec k ní přece dojde ,jneže né tak jak se domluvili. ()

insurgentes

Film s takovýmhle hereckým ovsazením a v podstatě i námětem měl našlápnuto hodně vysoko, nakonec je to ale takové dýchavičné, nemastné neslané, bezzubé, jakoby v pozadí cítit jakousi urputnou snahu udržet se na větvi tehdejších poměrů, no ale tu větev nadčasovou si to tím pádem pod sebou podřízlo dokonale. ()

Aidina

Trojice propuštěných kriminálníků, na které je vězeňská převýchova krátká, chce na svobodě "vytunelovat" zemědělské družstvo. Ale velmi brzo zjistí, že toto JZD je tvořeno prakticky ze samých rozkrádačů. Mám tuto komedii ráda a je velká škoda, že je tak opomíjená. Má skvělé herecké obsazení a velice vtipné hlášky.Nezapomenutelná je scénka vracení pytlů s kradeným obilím zpátky do stodoly za zády zlodějů. ()

tomtomtoma

Film Mezi námi zloději je výstavní výchovná komunistická komedie. S karatelsky hravým způsobem pohlíží na rozbujelé nešvary socialistické společnosti. Český, respektive československý, lid se uměl vždy s neuvěřitelnou flexibilitou přizpůsobit režimním poměrům v té nejpřízemnější podobě. Pochopitelně, měl vždy názorné vzory v autoritách a vůdčích osobnostech společnosti. Příběh není složitý, herecké výkony jsou přesvědčivě vynikající. Socialistické reálie komunistické společnosti se v této podobě proměňují až v neplánovanou sarkastickou satiru. Díky tomu všemu a několika rozkošně rozpustilým hláškám je pro mne film příjemnou zábavou. Hlavní postavou příběhu je propuštěný kasař Josef Laštovka (dobrý Otomar Krejča st.), který se s nedůvěřivostí ujme funkce účetního JZD. Zprvu jednoduchý plán dostává povážlivé trhliny již na svém počátku. A kdo by chtěl ničit sladké plody své poctivé práce a osobních sympatií? Druhým do party je propuštěný sňatkový podvodník Lojza Bazan (velmi dobrý Vladimír Menšík) s vlastní sobeckou cestou za blahobytem budoucnosti. Trojlístek uzavírá propuštěný falešný hráč František Fafejta (sympatický Jiří Sovák) s drzým sebevědomým a balancováním únosnosti a limitů vlastních schopností. Vše lze poznávat za pochodu, vše lze hravě a netradičně řešit ve vlastní prospěch. Z dalších rolí: jeden z vůdčích a nenasytných obyvatel vesnice Josef Musil (dobrý Rudolf Deyl ml.), nejuvědomělejší z rodu Musilů Alois Musil (zajímavý Václav Lohniský), zatrpklý nejstarší člen rodu Musilů Vincek Musil (dobrý Bohuš Záhorský), vypečená slaměná vdova a hostinská Růžena Musilová (dobrá Stella Zázvorková), Růženin překvapený manžel a vězeňský holič Béďa Musil (dobrý František Filipovský), přikyvující nový předseda JZD Paroubek (velmi zajímavý Josef Kemr), mladá nadlesní a Josefova dcera Vlastička Musilová (Zuzana Stivínová), či družstevnice Zdenka Zouzalová se slabostí pro nového účetního (šarmantní Jarmila Smejkalová). Ano, je to komunistické, ale i mile rozverné. Navíc, když někdo umí dělit čísla, může mít velmi zajímavou perspektivu na venkově v zemědělství. ()

Master19

To herecké obsazení je fantastické, je velká škoda, že se sešlo právě v takovémto filmu, který tak nějak pozbyl náboj. Některé hlášky jsou opravdu dobré (většina je už zmíněna v komentářích, snad ještě: "Najednou jsem viděl, že ho vidím, tak jsem ho přišel zatknout."), nicméně jako film už je dnes sledovatelný leda tzv. fajnšmekry. ()

• Natáčelo se v obci Plástovice. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)