Beckham

Veľká Británia / USA, 2023, 4 h 45 min (Minutáž: 66–77 min)

Dokumentární seriál o raketovém vzestupu Davida Beckhama, kluka z chudých poměrů, co to dotáhl až mezi světovou fotbalovou elitu. Uvidíte i zatím nezveřejněné záběry. (Netflix)

mclenin

To, že Netflix (nielen) športové dokumenty / minisérie umí, to už je takmer všeobecne známe. V minisérii o Beckhamovi využíva tradičné osvedčené postupy kombinácie osobnej výpovede protagonistu, vyjadrení priateľov i (ne)priateľov, zákulisných záberov a celé je to tak šikovne nastrihané a dramaturgicky spracované, že v podstate sledujeme klasickú Campbellovu schému "Heroe´s journey", ktorá funguje aj v tomto prípade. Na ploche 4 epizód sledujeme najzásadnejšie okamihy, vzostupy i pády, Beckhamovej cesty na vrchol, síce v skratkovitej, ale za to v uspokojivo podanej a autenticky pôsobiacej výpovedi. ()

DwayneJohnson

I když jsem dal nakonec čtyři, převládá ve mně pocit lehké mrzutosti a promarněné šance, což mě jako místního, fotbalového experta nesmírně štve! Chtělo to podle mě rozhodně víc dílů a hlavně Davidovu fotbalovou kariéru detailněji rozebrat. Jinak je to celkem fajn, člověk zavzpomíná na pár gólů, co už mu za ty roky vypadly z paměti, podívá se na pár rozhovorů se špičkovými fotbalisty a co mě dostalo nejvíc, tak to bylo patrné finále s BM ve finále LM a hlavně, posledních pět minut. Kdo zapomněl, tak rychle připomenout. Pokud  jste fanoušky Lothara Matheuse, tak dělejte, jako bych nic nenapsal, protože na ten jeho výraz v obličeji se nedá zapomenout i po tolika letech. ()

novoten

Vizitka fotbalového přelomu století, který pro moji generaci zůstane tou nejatraktivnější dobou, jakou kulatý nesmysl zažil. Člověk, který z ní vyčníval po marketingové, stylové a fanoušky posedlé stránce nejvíce, má svoje jméno v názvu. Většinu času hrál za týmy, kterým jsem nepřál, ale navzdory tomu jsem plně obdivoval a obdivuji jeho třídu. Jenže série je zároveň vizitkou i stinné stránky slávy, neúnavných novinářů, drtivého tlaku hladové veřejnosti nebo faktu, že angličtí fanatici jsou občas nechutní a téměř šílení směrem, který se sportem nebo nadšením nemá společného vůbec nic. Nedivím se tomu Davidovu (zhoršujícímu se?) OCD, kdy na stárnoucí kolena konečně může mít něco zcela ve svých rukách, dokonale si to užívá a nemíní se toho vzdát - a je jedno, že jde o vlastní věšák, gril, pozemek nebo Inter Miami. Uvítal bych klidně dvojnásobný počet epizod, těch výstavních gólů, výsledků, tabulkových dramat nebo nedopovězených myšlenkových rébusů by se určitě našlo mnoho. Pátá hvězda usazena až překvapivě pevně za (na sportovní dokument) nebývalé množství paralel, ať už s Charltonem, Maradonou, Messim nebo Beckhamovými potomky. ()

verbal

Na zkurvenou demagogickou Bolševizi skvěle udělaný, záživný a komplexní medailonek pro točení světa nikterak přínosné přitroublé kopačky s poruchou autistického spektra, v tomto PR podání veskrze sympatického a pokorného progelovaného aseksuálka s nesporným čutacím talentem, který jej i řádně ovatil. Ovšem to mu karma vyvážila neadekvátně krutou celoživotní kalvárií! Kvůli svému nízkému intelektu, OCD, a především autistické neofobii chudák již v mládí vběhl do osidel odporné, slizké, vychcané, afektované, manipulativní a panovačné Špajzpiče s kostnatou prdelí, živoucí reklamě na blahodárnost šovinismu a mačismu, z nichž se již nikdy nebyl schopen vymanit. A tak se z něj mimo hřiště stala subinka a dojný pudlík, šťastně aportující tenisáky hnusné arogantní barakundě. Tudíž mu za tu nesnesitelnou mizérii ten luksus brutálně přeplácené a zcela zbytečné primadony ve zpola hladovějícím světě ze soucitu upřímně přeju, a ani tu dlouholetou nenávist velkobritské lopatistické lůzy za jedinou chybu si vskutku nezasloužil. Doufám, že to všechno rychle utratí, nebo jej paraziti oberou, načež si ho okamžitě najmu na úklid domácnosti, aby nemusel živořit. Počítám, že po jeho zásahu budu mít nejen na milimetr zařezané, pečlivě vyžehlené fusekle (Obě!!!) v šuplíku a budu se moci bez mysofobie klidně kdykoliv nažrat i z podlahy na hajzlu, ale také mi hošššan dozajista vyzabíjí v bytě všechny ty pavouky, aby v noci neběhali po skříních a neprášili. ()

Djoker

Beckham byl první. To on udělal z profese fotbalisty marketingovou zrůdu a mašinu na peníze. To on inspiroval zástupy dalších, aby si hráli na modely, ale jen on jím skutečně byl a mohl jít na focení s Rihannou a Jennifer Lopez zatímco měl doma těhotnou Posh Spice. Prostě frajer, který se narodí jednou za sto let. Bohužel je ironií, že zrovna on stál na počátku změny myšlení všech fotbalistů, pro které už nejsou na prvním místě úspěchy na hřišti a tradičních fotbalových adresách, ale raději lížou zadky arabským šejkům. Dokument by si zasloužil určitě větší počet epizod. Především závěr kariéry je jako z rychlíku a o podnikatelských úspěších to platí dvojnásob. Beckham to neměl vždy jednoduché, ale je to bez debat magnet na úspěchy. ()

• Britský list Sunday Times provedl fact-checking dokumentu a našel několik případů zjevného upravení skutečných událostí. (Olík)