1670

Poľsko, 2023, 4 h 28 min (Minutáž: 30–38 min)

Scenár:

Jakub Rużyłło

Kamera:

Nils Crone

Bartłomiej Topa, Katarzyna Herman, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski, Michał Balicki, Andrzej Kłak, Dobromir Dymecki, Kirył Pietruczuk, Irena Melcer (viac)

Satirická komedie o praštěném šlechticovi, který se chce stát nejslavnějším Polákem a musí u toho zvládnout rodinné spory i střety s rolníky. (Netflix)

Happens

Středověké Polsko prošpikované satirou. Silně připomínající The Office, a to kamerou a způsobem vyprávění, ale také i rozvržením postav - především hlavního hrdiny. Obyčejná vesnice fungující trochu jako korporát paroduje současnost s jejím přístupem k práci a vedení životů lidí napříč hierarchií. Úžasný počin. ()

tomino28

Zjevení z čistého nebe a v tomto případě palec nahoru pro Netflix, že při své velikosti dává prostor i takovéto lokální tvorbě. Jenom se mi potvrdilo, že Poláci poslední dobou umějí a nebojí se dělat si srandu sami ze sebe a svých typických vlastností. Musím říct, že s každou další epizodou se mi seriál líbil víc a víc. Navíc podle všeho by nemělo zůstat jen u jediné série, těším se na další! ()

Torgal

Úsmevná satira tak trochu v štýle The Office, u ktorej som mal tiež pocit, ako by sa v prvej sérii len hľadala. Jednotlivé postavy parodujúce všemožné ľudské neduhy a predsudky majú potenciál, ten sa ale len zriedkakedy podarilo využiť naplno. Kadencia vtipov kolíše a terč tiež zasiahne len časť z nich. Niektoré pomrknutia sú príliš prvoplánové, inokedy buildup vyznie do stratena a niekedy sa o humor ani nikto nepokúša. Najviac to drhlo v okamihu, keď sa opratí chopil folklór - to sa len spievalo a tancovalo a ja som nechápal. Našťastie to však bola výnimka a nie pravidlo. Na ľahké pousmiatie to stačí, ale do budúcna dúfam v zlepšenie. 6+/10 ()

CaladanChmur

Absolutně geniální počin, ke kterému jsem přistupoval trochu s rezervou. ale vnitřně se omlouvám tvůrcům, protože jsem tam neshledal nic, co by mi bránilo dát 5 hvězd.  Kdo tomuhle dá méně jak tři, tak je přiblblo bez kouska humoru, či elementárních znalostí toho jak to fungovalo kdysi ( nevolnictví, šlechta, polští okřídlení válečníci atd.) . Není to tak, že "sem tam" hláška a mezi tím nastavovaná nuda. Je fakt vidět, že si s tím autoři pohráli a neskutečně se u toho museli bavit. Je to více než vtipné a víc než obyčejné. Od doby shlédnutí Sexmise, v osmdesátých letech,  se jedná o první polský počin, který mě dokázal opravdu rozesmávat a jen uznale kývat hlavou, že tohle je přesně to, co potřebuji ke zlepšení nálady. Navíc devět dílu a relativně krátká stopáž. Jenže od první věty do poslední je to fakt chytré. Takže za mě vyjímečně dostává tento počin 100% , protože jak exteriér, výprava, kamera tak styl humoru, a po opravdu dlouhé době musím uznat, že i dabing, si to zaslouží.  Není to tak, že by jsem byl oslněný tím překvápkem a prvotním pocitem. To už mám za sebou, ale prostě je to fakt inteligentní humor a přitom působí tak jednoduše. A tohle opravdu mám rád. Svým způsobem mi to připomělo kvalitu Cimrmanovského humoru. ()

Mleako

Nic jsem od toho nečekal a hned po prvním díle, si mě tvůrci zaháčkovali, protože je to velmi vydařená satira, která si střílí z tehdejších reálií, ale zároveň i ze současných světových i čistě polských témat včetně katolické církve. Do Monty Pyhtonů, které tady někteří zmiňují, to má hodně daleko a kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak je to The Office akorát z polského zapadákova 17. století. Jan Pawel je totiž stejný kretén v podobné pozici jako Michael Scott/Davida Brent z obou mutací. Část vtipů je tedy založená na jeho trapnosti a idiocii, ale kromě toho si Poláci vtipně utahují i z mnoha dalších věcí. Doufám, že bude druhá řada. ()

• Poľskí kritici porovnali seriál s kultovou záležitosťou režiséra Stanislawa Bareju Maskot (1980), pričom niektoré hlášky majú podľa nich potenciál podobným spôsobom sa zapísať do histórie. (Arsenal83)
  • Stanisław (Michal Balicki) má v epizóde "stodolovú kapelu", ktorá zahrá áriu z „Kráľa Artuša“ od Henryho Purcella. Skladba vznikla ale až v roku 1691, teda 21 rokov po tejto fikcii. Je to však úmysel, čo režisér Buchwald vysvetľuje: "Je to dobre premyslený postup. V tejto scéne Stanisław vysvetľuje svojmu otcovi, že hrá avantgardu. Takto skutočne predbehol dobu". (Arsenal83)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD