Pickupeři

• angličtina Pick-up Artists (festivalový názov)
Česko, 2023, 1 h 15 min (Minutáž: 9–16 min)

Šestidílná dokusérie odkrývá pro většinu Čechů neznámý svět pouličního svádění. Aktéry docusoap jsou takzvaní streetaři nebo také pickupeři. Je to skupina mladých mužů, kteří systematicky oslovují dívky a seznamují se s nimi na veřejnosti, především na ulicích. Jsou organizovaní a mají svou vlastní techniku a strategie, které využívají při svých pokusech získat zájem dívek. Fungování jejich komunity je postaveno na kamarádství, bizarním soutěžení, na sdílení zkušeností, ale také na nekorektním přístupu k ženám, na manipulativních technikách a na schopnosti několika z nich vydělávat peníze na těch ostatních. Série nás provede do nitra této kontroverzní subkultury. Prozkoumáme, kým jsou streetaři skutečně a co je motivuje k jejich činnosti. Díky rozhovorům se členy komunity odhalíme jejich příběhy, důvody pro jejich účast a názory na jejich činnost. (iVysílání)

nevermore

Geniální sonda do duší tragédů a afektovaných týpků, kteří ze sebe dělají totální hlupáky. Až jsem se musel podívat, jestli to nejsou herci, protože to prostě není možný, že někteří z nich (woody) jsou natolik hloupí, nesebejistí a zároveň neúspěšní, že se ještě nechají u toho natočit. Plnopu palbu dávám jenom za to, že se natáčí v Brně, a tak to musím že jo :) ()

Marze

Postavy jsou odhalovany postupne. Balici metodou je vetsinou prirozenost a tykani, ktere moc nefunguje Skryta kamera odhali chovani, kdyz dojde ke krizove situaci. V dalsich dilech se objevuji zkusenejsi "kouci" a "alfa samci", kteri si uz nasli babu pro zivot. Vetsina zen se s cizim chlapem na ulici bavit nechce a musime ji na oplatku neco nabidnout, to je pobavit, pochvalit a zaroven znejistit a pak vam venuje par vterin. Z knizek o svadeni se mi zda nejlepsi ta od Baranka Jak sbalit zenu 2.0. ()

RigorMortis

S PUA komunitou som sa stretol (našťastie iba knižne a na webe) v období konca puberty a prvého roka na VŠ, kedy som ako panic bez jediného vzťahu hľadal priateľku. Keď som si našiel prvú, tieto nezmysly mi nepomohli ani troška. Dokument samotný ma vrátil k spomienkam na toto obdobie. Z prvého dielu mi bolo smutno a zle, až na nováčika pôsobili účastníci odporne a slizko. Potom sa začal odkrývať smutný príbeh niekoľkých zranených narcisov, ktorí by namiesto pickupingu potrebovali terapiu ako soľ. K tomu dvaja nechutne nesympatickí "koučovia osobného rozvoja" a "legenda" s psychotickým pohľadom, o ktorej som nikdy nepočul. Z toho namakaného "kouča" v tričku Boss sálala arogancia už od pohľadu. Asi najsmutnejší bol príbeh Woodyho s jeho zúfalými snahami osloviť ženy na ulici, ktorý si ani po stovkách oslovenia a tisícoch investovaných do kurzov nedokázal nájsť vzťah. Zlom nastal v predposlednom dieli s "bývalými alfami", kedy Honzovi zjavne začala dochádzať absurdita celej tejto pickuperskej maškarády. Dokument podľa mňa len dokazuje, že pickuping je len o zneužívaní ľudskej dôvery a naivity. Ako oslovovaných žien, tak "koučovaných" mužov. Ak by som ja bol na mieste oslovovaných žien, buď zdesene ujdem alebo dotyčný skončí s peprákom v očiach. ()

Garson odpad!

Česká televize se zase vytasila s takovým podivným dokumentem o bandě brněnských narcisů a egoistů kteří si říkají pickupeři jejichž hlavní zálibou je oslovování dívek většinou na ulici za účelem získat co nejvíce zářezů na pažbě,ale bez vážnějšího důvodu a také jen pro takové osobní pobavení.O pickuperech jsem slyšel poprvé asi hlavně proto,že nejsem lamačem dívčích srdcí a proto mě tato povrchní pouliční zábava nechává zcela chladným.Z těch šesti několika minutových dílů jsem jasně pochopil,že současná mládež vyhledává často pochybné druhy zábavy a jen Česká televize dovede přesně vykreslit to skutečné zoufalství v české společnosti. ()

MindTuber

Miniseriál na zajímavé téma, které bohužel kvůli stopáži a zvolenému žánru zůstává nevytěženo. Určitě je potřeba vidět všechny díly, protože každý díl se na danou problematiku dívá jinou optikou a postupně sestavuje celistvější obraz. Hlavní protagonista Honza prochází postupně vývojem a na jeho příběhu je patrné, o čem celý tento svět mužského seberozvoje je. A je toho mnohem víc, protože to je jen podmnožina tzv. Manosféry, která je plná takovýchto příběhů a kontroverzí. Byznys, který parazituje na lidských potřebách, nekvete jen v ulicích, ale je ho plný internet. Nechtějte ani vědět, jak hluboko ta králičí nora vede, abych tak nějak parafrázoval Red Pill, o který se PUA opírá. Více o tomto světě - Pickupeři. ()