V roce 1999 je město Los Angels plné násilí, drog a gangů. Je rozděleno na zóny volné střelby, kde nehlídá policie a neplatí žádné zákony. A přesně uprostřed této zony se rozhodne pan Miles otevřít střední školu pro mladistvé členy gangů. Za pomoci špičkových vědců sestrojí robotické učitele-cyborky, kteří se mají postarat o výuku dětí a o kázeň. A do této školy přichází Cody Calp, vězeň a člen gangu Černých srdcí, který má na výběr - bud bude studovat, nebo půjde zpět do vězení. Cody jako jediný si začíná pomalu všímat, že s učitelema není něco v pořádku... postupně se vymikají kontrole vědců a rozhodnou se rozpoutat svou vlastní válku se studenty. (matestlust)

foundation

Naozaj prekvapenie. Nie je to tak hlupe ze by sa nad tou hlupostou nedalo smiat a nie je to tak otrasne ze by sa to nedalo dopozerat do konca. Prave naopak. Po 20 tich rokoch svojho vzniku som to videl prvy krat a cuduj sa bola to celkom sranda. Samozrejme ludia ti ktori ste nahodou na tom podobne ako ja a chystate sa to pozerat prvy krat, necakajte od toho horror, ani scifi ale skor slusnu zabavu. Ja som si to vyhliadol hlavne pre to lebo som chcel vidiet do akej miery su este schopny dookola vykradat terminatora. Verte ide to naozaj az do nepricetna :D. V tomto pripade som vsak bol na to pripraveny a film samozrejme neberiem vazne ale ako take odreagovanie. Ak na tom budete podobne nesklame vas skoro nic a este sa aj pobavite. Sfici becko ciste ako alpsky sneh a musim povedat ze po tomto sa doslova tesim na Lesteroveho Pterodaktyla ktoreho mam v plane uz coskoro. Niekedy sa musi clovek vediet aj vypnut a po vsetkych tych Nolanoch, Burtonoch, Fincheroch, Spielbergoch a inych si musi vediet dopriat raz za cas aj nieco taketo. Vyslovene mi to sadlo. ()

HAL

Rozkošně přímočaré béčko o tom, jak se z terminátorů stanou učitelé masakrující nebohe studentíky v rámci jejich vyšší mravní výchovy. Nesmírně zábavné, s punkově-trashovým prostředím připomínajícím postapokalyptické filmy ala Mad max, čistým tahem na politicky nekorektní bránu a praštěně nadsazeným násilím vůkol všude a na všech. 7/10 ()

SOLOM.

Mark L. Lester jednu dobu figuroval v mém žebříčku nejlepších režisérů. Mám rád jeho starší kousky, ale poslední dobou mi přijde, že se výrazně zhoršil. Ve své nejslavnější éře natočil několik velice zajímavých filmů (Commando, Class of 1984) a tento kousek k nim bezesporu patří. Filmy odehrávající se v chaotické budoucnosti se mi hodně líbí a zvláště když v nich nefigurují zombíci. Samotná tvůrčí myšlenka nebyla vůbec špatná a jak vidno se tento film stal posléze inspirací mnoha dalších (hlavně tedy některé jeho prvky). Což jsem samozřejmě ocenil. Zvláště pak prostředí pouličních gangů a roboty-učitele. V neposlední řadě samozřejmě i herecké obsazení a sympatického hlavního hrdinu. Asi největší doménou bylo skloubení několika filmových žánrů dohromady, takže si každý divák určitě přijde na své. Film nám nabídne celou řadu akčních pasáží (i když ta největší přestřelka dvou gangů byla hodně úsměvná), stupňující se atmosféru a velice slušné vyvrcholení. Samozřejmě nesmím opomenout ani ucházející „gore“ efekty, které se objevují hlavně ve druhé polovině filmu. Lester dokázal namíchat slušný driják napětí, černého humoru i akce, takže jsem se po celou dobu vůbec nenudil. Navíc se tu vyskytuje hned několik nezapomenutelných hlášek. 70% ()

corpsy

Asi sa mi dostalo jedného z mojich najlepších diváckych pôžitkov v rámci snímkov kategórie B. Špička podradnej kinematografie s okázalými non-stop akčnými scénami, skvelé mechanické triky a tá správna atmosféra filmov, ktoré nám, vyrastajúcim na prelome 80. a 90. rokov, dodali tie neskutočné, kamarátsko-rodinné VHS akcie. ()

helloween93

Zábavné béčko s velkým nádechem 80. let o vzdělávání v budoucnosti. Zkrátka jsou ghetta v kterých vládnou gangy mladistvích. To by nebyl takový problém, jenže oni odmítají chodit do školy, tak do jejich školy nasadí kyborgy (učitele), kteří jsou naprogramováni tak, aby udržovali pořádek. Jenže oni se po čase vymknou kontrole a začnou problémové studenty vraždit. Tehdejší reakce na tenhle film musela bejt velmi zajímavá. Škoda jen, že je film u nás tak trochu zapomenutý. ()

• Film natáčeli v Seattlu a to hlavně v jeho severní čtvrti Wallingford. (KM Phoenix)
  • Film bol zakázaný na Islande. (Paldiny)
  • Malcolm McDowell měl původně hrát roli Dr. Forresta. (moukey)