Antracit

• Česko Antracit (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Francúzsko, 2024, 4 h 58 min (Minutáž: 46–53 min)

Pátrání po pohřešovaném novináři zavede jeho dceru do městečka v horách. Po letech se přitom otevře nevyřešený případ, který se točí kolem záhadné sekty a násilné smrti. (Netflix)

M.i.k.e

Solidní francouzská detektivka s mysteriózním nádechem a slušným tempem. V jeden moment sem sice měl trochu problém se zorientovat v postavách, čemuž úplně nepomáhají časté flashbacky do minulosti, ale nakonec to nebylo nic co by mi zabránilo si tuhle jednohubku celkem užít. Jsou samozřejmě i lepší, ale Antracit neurazí…60% ()

Necrotongue

Pokud jde o mě, byl hlavním problémem seriálu ten fakt, že byl francouzský. Svým negativním vztahem ke galsko- kohoutí filmografii (čest výjimkám) jsem se nikdy netajil a Antracit ve mně tyto pocity nedokázal přehlušit. Vnímal jsem ho jako takovou rozdivočelou, neučesanou záležitost přeplněnou podivnými existencemi v městečku, v němž byla láska k rodině na prvním místě a díry v logice více než časté. Přesto nebudu na seriál plivat, protože obsahoval i nějaké ty vtipné či zajímavé momenty, a to, že mě nenaplnil nadšením, neznamená, že by někoho jiného nemohl bavit. / Poučení: Na průzkum starého dolu jedině v doprovodu vlastní sestry. ()

Untentrauer

Prostředí seriálu je mnohdy atraktivnější než děj, ale nepředčí zajímavý příběh. Seriál se natáčel v nádherných lokacích, které dodávají ději na atmosféře a dělají z něj vizuální podívanou. I když se děj v některých momentech může zdát méně dynamickým, celkově seriál dokázal udržet mojí pozornost a vzbudit ve mě zájem o to, jak to celé dopadne. Příběh je opravdu poutavý a hlavně nepředvídatelný.V některých sekvencích, obvykle při popisných pasážích, je styl kamery/vyprávění/vysvětlení přehnaně "umělecký a moderní" a vyloženě rušivý - každopádně mi nesedí do konceptu seriálu. Celkově se tedy jedná o velmi povedený napínavý seriál se zajímavým, propracovaným příběhem, sympatickými postavami a nádhernými scenériemi. Podobné filmy a seriály z Francouzské provenience: Purpurové řeky, Zone Blanche, Hvozd ()

MFloyd

Mysteriózní patlanice z francouzské díry někde v horách, kde je všechno propojené, vše souvisí se vším a každá scéna vybalí pokaždé větší kalibr wtf momentů, aby na konci autoři vše dovysvětlovali a spojovali všechny wtf momenty nesmyslnými nitkami. Jako by mi to něco připomínalo, že by Harlana Zpatlámvšechnosevším Cobena? ()

Malarkey

Atmosféra legendárních mysteriózních Purpurových řek se tu mísí s takovým, dnešním young adult hororem, kde hned v prvním díle Vám vysvětlí, proč je francouzská mládež napříč Evropou nejméně oblíbená. Na hlavní postavy si ale ve výsledku docela zvyknete, a to i přesto, že jsou střelené, divné a ulítlé. A navíc dojde i na naprosto zbytečnou gay scénu, která by asi v podobně laděné hororové kriminálce západního charakteru chybět nejspíš už ani nemohla. Pro tu atmosféru, perfektní prostředí alpského podhůří a zajímavý námět ale stojí za to tenhle seriál zkusit. Dokonce bych i řekl, že to má na úkor žánru docela solidní finále. Pokud tedy víte, do čeho jdete, musíte být spokojeni. ()

• Natáčení probíhalo od února do května 2023 především v Auvergne Rhône-Alpes, zejména v Isère. Nemocnice se natáčela v Saint-Martin-d'Hères, zatímco mobilní dům, obchod s lyžemi a jezero byly zvěčněny v Chamrousse. Další místa jako Mens, Vinay, La Mure, Saint-Honoré, Lépin-le-Lac, Saint-Georges-d'Hurtières, Pont-en-Royans, Vassieux-en-Vercors a Saint-Nazaire-en-Royans také posloužila jako kulisy pro natáčení. Scény z blázince se natáčely ve svatyni Notre-Dame de La Salette v La Salette-Fallavaux, zatímco interiér se natáčel v opuštěné nemocnici. (Untentrauer)
  • Antracit je druh černého uhlí, který se vyznačuje nejnižším obsahem těkavých hořlavých látek a velkou výhřevností. Je to černé uhlí, které bylo vystaveno velkému tlaku a teplu. (Untentrauer)
  • Giovanna (Camille Lou) má na nohou zimní boty od značky Sorel model „Winter Carnival“. Můžeme si toho všimnout při scéně na recepci ve výzkumném ústavu. (Untentrauer)