Cyklodálky

Česko, 2024, 27 min

Réžia:

Jan Látal

Ondřej Cihlář (sprievodca)

V šestém dílu pokračujeme další částí Cyklostezky železné opony, která vede česko-bavorsko-rakouským pomezím a měří přes 800 km. Kdybyste chtěli zdolat bývalou železnou oponu v celé její délce po značené trase EuroVelo 13, museli byste si vzít delší volno, protože prochází dvaceti státy a má přibližně 10 400 km. Tzv. železná opona rozdělující Evropu po téměř 40 let na východ a západ vedla od Barentsova moře až po Bospor. My skromně urazíme necelých 90 km z Nového Údolí do Vyššího Brodu. Šumava totiž láká nedotčenou krajinou hlubokých lesů, luk, kouzelných i zrádných rašelinišť a dějinami, které tu spřádaly znepokojivé příběhy. Povypráví o tom spisovatel David Jan Žák, milovník Šumavy a mimo jiné i autor románu o nepolapitelném převaděči Josefu Hasilovi. Dál se s Ondřejem vydáme podél Schwarzenberského kanálu, unikátního vodního díla, po němž se v dobách monarchie plavily miliony kubíků tun dříví až k Dunaji. Zastavíme se u ledovcového Plešného jezera a z kopce posvištíme do Horní Plané. Tady se Ondřej setká s Janem Štifterem, dalším spisovatelem, který své náměty rád čerpá ze zdejší historie. Možná za to může i jeho příbuzenská spřízněnost s „básníkem Šumavy“, slavným česko-rakouským spisovatelem a také malířem Adalbertem Stifterem, který se v Plané roku 1805 narodil. No a pak se vydáme příjemně rovinatou stezkou podél Lipna do Černé v Pošumaví, kde Radek Dvořák poradí, čím vším se tu můžete zabavit. A nebude hostem posledním. Jestli vás zajímá, jak je to s věží kostela, který se prý občas vynoří z hladiny lipenské nádrže nebo s kapličkou pohřbenou na jejím dně, pokračujte s námi dál. Dozvíte se i to, proč si Šumavu zamiloval veslař a skifař Václav Chalupa, několikanásobný vítěz Světového poháru, stříbrný olympionik a čtyřnásobný stříbrný medailista z mistrovství světa. (Česká televize)