S dovolením

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2024, 26 min

Réžia:

Lenka Karaka

Režisérka Lenka Karaka sledovala ředitelku organizace Konsent Johannu Nejedlovou skrze řetězec aktivit vedoucích ke změně definice znásilnění v trestním zákoníku. Johanna Nejedlová, Klára Kadár, Lucie Hradecká a Irena Hůlová jsou jedny z žen, které se dlouhodobě pokouší prosazovat společenské změny v oblasti práv žen a zároveň společnost edukovat. Konsent tak ve filmu organizuje školení dobrovolnic a dobrovolníka, které se posléze na vlastní pěst vydávají vést dialog s poslanci a prosazovat své zájmy. Ústředním zájmem je zde pozměnění definice znásilnění tak, aby nezahrnovala pouze explicitní násilí, či jeho pohrůžku. Johanna Nejedlová je vytíženou ženou a její tempo je také jedním z leitmotivů filmu. Na této filmové cestě za lepším světem se neustále střetáváme s otázkou žen a jejich každodenního života v systému, kde jsou potenciálními oběťmi. Ať už se jedná o ženy zúčastněné, či ne. (Česká televize)

Marze

Minuly rok jsem byl na evangelicke fakulte v Prate na prednasce pravnika, ktery objasnoval soucasne pojmy zakona na toto tema a zdalo se mi to celkem dostatecne. Ale hlasky zen v tomto dokumentu, ze Evropa je zaneradena rozezlenymi starymi bilymi muzi uz opravdu zavani koncem evropske kultury. Jak rikal na jedne z prednasek Vaclav Cilek v Africe kazdy rok pribude 70 milionu lidi. Kdyz jimi nahradime demografickou zimu v Evrope, dalsi rok prubude v Africe dalsich 70 milionu lidi.Kdyz je prijmeme, dalsi rok se v Africe narodi 70 milionu lidi a co bude pak? Nehlede na to, ze kazdy podepsany souhlas k sexu zmrazi vasen predevsim pro zenu. V Nemecku kdyz se zhorsila bezpecnost zen pristehovanim milionu muzu z Blizkeho vychodu,ktery je vylozene "Papinuv hrnec" na sexualitu,se situace vyresila behanim zen pro zdravi v "antiraping" kalhotkach, ktere nejdou pri znasilneni bez souhlasu snadno svleknout. ()

Kralovna.Noc

Tohle je velmi kontroverzní téma. Já jsem žena a přesto si myslím, že se to dnes strašně přehání. A že sex se souhlasem se dá velmi snadno zneužít pro pomstu. Kdo jim k tomu bude svítit? Vždy to bude slovo proti slovu. Znásilnění je ze slova násilí. ()