Poisťovňa šťastia

• Česko Pojišťovna štěstí
Dráma / Rodinný / Romantický
Česko, (2004–2010), 69 h 4 min (Minutáž: 55–60 min)

Réžia:

Jiří Adamec

Scenár:

Eva Papoušková

Miroslav Etzler, Kateřina Brožová, Jiřina Jirásková, Jiřina Bohdalová, Nikol Leitgeb, Igor Bareš, Petr Nárožný, Jiří Dvořák, Vojtěch Kotek (viac)

Život sa s vami pohráva. Jedinou poistkou šťastia je láska. Všetci ju hľadáme. Pretože ten, kto ju nájde, neprehrá. Najnovší trinásťdielny český rodinný seriál, ktorý prináša TV Markíza, odkrýva príbehy o láske, rodine a o hľadaní šťastia. Dej je zasadený do prostredia poisťovne, v ktorej sa specifickým a často dramatickým spôsobom odohrávajú príbehy hrdinov. Dominantnými prvkami sú predovšetkým medziľudské vzťahy - o partnerstve medzi mužom a ženou, rodičoch a deťoch, nevere i smrti. Diváci sa zoznámia s hlavnou postavou, krásnou Annou Jánskou, ktorá žije v perfektnom manželstve, má šikovného syna a teší sa z bábätka. Ďalšími ústrednými postavami sú atraktívna dizajnérka Dagmar Krausová a jej manžel Tomáš, riaditeľ poisťovne. Seriál priniesol nový spôsob vyrozprávania príbehov. Všetci majú právo na šťastie, ale situácie, v ktorých sa hrdinovia nachádzajú, sa neraz zvrtnú. Nemajú to ľahké, a tým sa približujú reálnemu životu. Pozoruhodné je, akým spôsobom hľadajú riešenie. Každý po svojom, ale nikto sa nevzdá. Zručné pero autorky Evy Papouškovej dokázalo z niekoľkých ľudských osudov stvoriť román, ktorého zápletky sa pretnú na správnych miestach tak, aby zaujali nielen jeho protagonistov, ale i nezúčastnených pozorovateľov. 1. časť: Od začiatku V prvej časti úspešného seriálu sa diváci zoznámia s hlavnými i vedľajšími postavami, prostredím, v ktorom žijú a jednotlivými vzťahmi medzi nimi. Hlavná hrdinka, krásna Anna (Alena Antalová), žije v šťastnom manželstve, má skvelého syna Ondreja (Vojtěch Kotek) a teší sa na bábätko. Navštívi ju kamarátka zo študentských čias, Zuzana (Yvetta Blanarovičová). I keď sa roky neukázala, odhaľuje sa nerada. Teší sa zo stretnutia s Annou a jej rodinnú pohodu jej tak trochu závidí... Šťastné okamihy prežíva aj druhá hlavná postava seriálu Dagmar Krausová (Kateřina Brožová), atraktívna dizajnérka, manželka riaditeľa poisťovne (Miroslav Etzler). Práve docielila to, že sa ich rodina konečne sťahuje do rodinného domu, o ktorom už dlho snívala. Prvá časť nás zavedie aj do Prvej rodinnej poisťovne, ktorá tvorí rámec i základné prostredie príbehu. Čo všetko sa dá poistiť? Čo áno a čo už nie? Na to sa budú pýtať klienti, ale aj jej zamestnanci... V televíznom románe sa život s nikým nemazná a šťastie by si rád poistil každý z nich... (oficiálny text distribútora)

Paity

TV Nova přišla v roce 2004 s nápadem natočit seriál, který by byl tak trochu pro všechny. A vzhledem k velice solidním číslům sledovanosti se mu to asi povedlo. Každopádně mě si to jako diváka nezískalo a hvězdičku dávám alespoň za snahu natočit seriál nejen ve studiu, ale i v exteriérech. Jinak hnus velebnosti. ()

kurcatovium odpad!

Rád bych zde porovnal dva seriály, které spolu určitou dobu soupeřily a snažily se přesvědčit diváky, že právě "tenhle" je ten ideální český... Ano, Rodinná pouta a Pojišťovna štěstí (PŠ). Předně bych se chtěl zastat seriálu Rodinná pouta (RP). Jednak je to první česká telenovela, ale hlavně: 1)PŠ se snaží brát vše přespříliš vážně, čímž je pro diváka jakožto pořad náročnější. Bod pro RP. 2)PŠ se snaží o inteligentnější rozhovory, které ale stejně působí zcela dementně, stejně jako v RP, kde se ale autoři tak křečovitě nesnaží... Bod pro RP. 3)RP jsou docela hypovaná médii (spíše jen Primou), ale to co se dělo kolem PŠ nemá obdoby... Přílišná mediální kampaň nahrává znovu RP. Bod pro ně. 4)Celkové vyznění pořadu je jednoznačně lepší u RP, protože je to zcela nenáročná podívaná, kde můžete jen padnout do gauče a bezúčelně civět na obrazovku. Moc se tam neděje, ale aspoň o nic zásadního nepřijdete, když si při sledování schrupnete... PŠ se opravdu snaží, ale vše je přespříliš křečovité, působí nepříjemně a šroubovaně. Opět bod (dva) pro RP. Celkový výsledek je tedy nasnadě: RP zvítězila po zásluze na celé čáře, ale je to spíš výběr toho menšího zla... :) ()

Death

Stacil mi jeden dil, abych rozpoznal zjevnou kanalovost tohoto dilka. Scenar je mizerne napsany, sceny jsou silene vykonstruovane a zcela neverohodne, proste je to cele dementni a to nemluvim o postavach, ktere jsou jednim slovem tragicke(hlavne Brozova). Je to urceno pro lidi, kteri si kazdy den kupuji Blesk a podobne splasky a hltaji kazdou pikantnost, at je sebepitomejsi. Mohl bych tu takhle kritizovat dva dny, protoze pochvalit neni temer co, ale uz toho radeji necham. Ta jedna hvezda je za to, ze Rodinna pouta jsou o tridu horsi, coz ale stejne neni pro Pojistovnu stesti moc dobra vizitka:). ()

Isherwood odpad!

Nechtěl jsem být géniem, jenž po třech záběrech pozná, že jde o absolutní shit, a tak jsem jednoho nudného večera na privátě, kde jedinou stanicí, která jde na staré televizi chytit (rozuměj: nejmenší podíl zrnitosti), okusil jak se pojišťuje štěstí. Nejsem přítelem vykonstruovaných scénářů, občas mohou být i chytré, ale tady z toho čouhá všude jenom hloupoučká a naivní husičkovitost, o tom, jak jsou všichni rozvedení a furt se mezi sebou „čenžují“. Když pak člověk vidí, jak režisér Adamec vede i ty nejlepší herce (Etzler) k tomu, aby se rovnali i těm největším loserům (Brožová), je člověku až smutno. Do toho občas někdo z nich vycedí řečnickou perlu, hodnou vytesání do kamene, a každému dojde, že tady je opravdu dno. A aby epizoda trvala téměř to samé, co standardní film, to už se můžeme rovnou vrátit do středověké mučírny. ()

Marci

Podle mého názoru jde o seriál, na který se díváte, když nechcete nad ničím přemýšlet. Nejedná se o žádné veledílo, ale mě se na něj koukalo dobře. Viděla jsem jen první dvě řady, z časových důvodů jsem už neviděla řadu třetí, ale myslím, že tu byly i dobré a vynikající herecké výkony (Nárožný, Bareš, Bohdalová, Jirásková, Steimarová). A že budu odsuzovat seriál jenom kvůli tomu, že tam hraje Kateřina Brožová? To ne. ()

• Miroslava Etzlera před Pojišťovnou štěstí moc diváků neznalo. Díky hlavní roli Tomáše Krause se stal velmi populárním. Zároveň se nadobro vyléčil z alkoholismu, se kterým před vstupem do seriálu bojoval. (Karlos80)
  • Roli Lucinky měla hrát původně jiná holčička, ale na "place" plakala, a tak byla vyměněna za Johanu Krtičkovou. (M.B)