Osamelá dievčina Lila má problémy s nadmerným ochlpením a utieka sa do divočiny, kde sa z nej stala známa autorka románov z prírody. Sláva ju však nakoniec privedie späť do civilizácie, a tak poprosí o pomoc kozmetičku. Tá ju zoznámi s trochu čudáckym vedcom Nathanom Bronfmanom, ktorý učí laboratórne myši správnemu stolovaniu. Práve u neho sa Lila zoznámi s Puffom, mladým mužom, ktorý vyrástol v divočine. Nathan sa odhodlá na prevratný experiment, keď sa rozhodne zo zarasteného neandertálca svojim výchovným pôsobením urobiť plnohodnotného, inteligentného jedinca so slušným vystupovaním. Ako však dopadne súboj naučenej inteligencie učiteľa a prvotných inštinktov jeho žiaka? Čo vlastne tvorí ľudskú podstatu? A ku komu vlastne Lila patrí - k racionálnemu "človeku" alebo k úprimnému "zvieraťu"? (oficiálny text distribútora)

Fifer

70%. Hodnotím schválně víc, protože si myslím,že film stojí za to zhlédnout. Snímek je bohužel opravdu nedotažený, nevadilo by mi ani, že neříká nic nového, krom návratu k přírodě. Ale myslím si, že se nepovedl zejména konec. Zbytečná postava trpaslíka a hlavně finální scéna šustí papírem, je špatně zahraná, průměrně napsaná a velmi špatně zrežírovaná. A to je veliká škoda, protože v průběhu celého filmu jsem se dobře bavil. I přes výhrady ke konci tedy za mě: inteligentní komedie, jakých je v Hollywoodu jako šafránu. ()

EdaS

Příjemná, inteligentní a vtipná zábava, která má dokonce myšlenku. Charlie Kaufman prokazuje, že výtečný scénář k filmu V kůži Johna Malkoviche nebyl žádná náhoda a že je skutečně invenční tvůrce. Škoda, že režisér Gondry nedosahuje stejné lehkosti jako Spike Jonze ve výše jmenovaném snímku. Ale i tak je to vysoký nadprůměr. ()

DaViD´82

Snímek, který má správně ujetý Kauffmanovský scénář, herecky je zvládnut na výbornou, ale ztrací body za režii, kterou bohužel Gondry neukočíroval. Jakoby zapomněl, že netočí další ze svých geniálních videoklipů. Tohle je celovečerní formát a ten si přeci jen žádá trochu jiný přístup. Do snímku zakomponoval sice spoustu nápadů, ale ne všechny napomáhají filmu jako celku. Přesto je to natolik trhlý a netradiční zážitek, že stojí za zhlédnutí. ()

lennyd

Lila (Patricia Arquette) má velký problém. Trpí totiž nadměrným ochlupením, což ji prakticky vyloučilo z lidské společnosti. Začíná žít sama uprostřed lesů, kde se věnuje rozjímání a psaním úspěšných knih. Když je nucena se vrátit do civilizace, poznává ušlápnutého vědce Nathan Bronfman (Tim Robbins), který učí laboratorní myšky stolování, a který by mohl mít pro její odchylku pochopení. Když Nathan vymění myšky za nový subjekt, Puffa (Rhys Ifans), mladého muže vyrůstajícího v divočině, začne si Lila uvědomovat, kam jí srdce táhne ... Je Charlie Kaufman normální? Asi by se o tom dalo pochybovat - filmy dle jeho scénáře jsou natolik ujeté, až jsou vlastně docela dobré. Podobně jako Věčný svit neposkvrcené mysli či V kůži Johna Malkoviche i tento film, Slez ze stromu, je nekonfekční a když nic jiného, tak velmi originální. Téměř polovinu filmu jsem koukal s otevřenou pusou na obrazovku, jestli si ze mne někdo nedělá náhodou prdel - ale pak jsem na tu hru přistoupil a docela příjemně se bavil až do konce (pro mne docela překvapujícího). Po herecké stránce nemám filmu už vůbec co vytknout - Patricia Arquette a Tim Robbins ok (Tim Robbins byl hlavně úžasný ve své posmrtné verzi) - ale filmu samozřejmě vládne Rhys Ifans.. ()

Shaleman

Dle mého Kaufman+Gondry opět bodují. Třeskutě vtipná komedie založená na absurdních situacích, bizardních postavičkách a ještě bizardnějších přání, jemně si pohrává s klasickým Tarzanem a manipuluje s ním jak se mu to zrovna zachce, jakoby byla dvojice tvůrců pod vlivem podivných drog z jiné planety. Na druhou stranu však ve své dokonalé absurditě zakódovali "lidství" a jeho zvrácenou touhu, takže celý film dostává i vážnější tvář připomínající ódu na takové smysly, jako je chtíč, sobectví, pýchu a závist, chuť měnit vše "přirozené" v lidštější formu zvrácenosti ukrytou pod hávem lásky a gantlemanského chování. Patricia Arquette je sexy i když přes chlup nevidíte kůže (když pak bude běhat po lese bez ní, ne jeden gentleman si "poposedne") a musíte soucítit i se smát její touze někam zapadnout a Tim Robbins je tak vtipně vážný, zmatený a flustrovaný, že nemohu jinak než zatleskat. O čem, že to bylo? Ach, ano, byli tam dvě myši... ()