Veľká železničná lúpež

• Československo Velká železniční loupež (viac)

Film, který je považován za vůbec první western, tedy za zakladatele později tolik oblíbeného žánru. Zápletka Velké vlakové loupeže vám jistě bude známa z mnoha a mnoha jiných westernů. Čtveřice banditů nejprve přinutí telegrafistu k poslání zprávy, která zajistí neplánované zastavení vybraného vlaku. Ten poté přepadnou, s lupem prchnou, ale ne na dlouho. Download filmu zde. (HOODY)

Dan9K

Velice povedený akční western se strhující kamerou, hereckými a zvířecími představiteli, nádherným vlakem, k pomilování roztomilým dablérujícím panďulákem, okouzlující - nedotčenou přírodou a příběhem s uceleným začátkem, prostředkem i překvapujícím závěrem ve velkém stylu. To je Velká železniční loupež - neváhejte a stahujte :-) ()

MM_Ramone

Snáď prvý filmový pokus natočiť western. Čiernobiely nemý film o štyroch gangstroch, ktorí sa rozhodnú prepadnúť vlak prevážajúci veľkú sumu peňazí. Tento plán sa im podarí úspešne zrealizovať, ale zo svojej koristi sa dlho netešia. "Veľká železničná lúpež" je nespochybniteľne zaslúžilou legendou filmového westernu. *** ()

TheRoller

Prvýkrát v dejinách filmu môžme vidieť zastrelenie postavy. Zakladateľ nie len celého žánru Western, ale aj námet na veľkú časť filmov v tomto žánri. Je zaujímavé, že namiesto toho, aby film slúžil ako základná inšpirácia na zdokonalovanie nadchádzajúcich filmov s podobnou témou, slúži ako matrica, podľa ktorej sa tvoria len variácie a to aj mnoho, mnoho rokov po vzniknutí The Great Train Robbery. Ide tak o nepopierateľný fakt, že tento film už v roku 1903 predbehol svoju dobu, čo sa určitých kritérií týka, minimálne o polstoročie. A tak aj vďaka nemu, predstavujúc dôležitú časť v prekrásnej skladačke, je dnes kinematografia na takej (vysokej) úrovni. Najlepší moment: Samozrejme, namierenie banditu do kamery a výstrel. ()

Renton

Scénář: Edwin S. Porter .. Tak mě napadá, dneska už se ve vlacích nevozí cennosti a nepřepravují bohatí cestující? Nebo je to prostě riskantní vlak vykrást? Dříve to byla totiž převelice oblíbená loupežná činnost a o ní pojednává i tento krátký film z dob, kdy snad nebyly ani plenky, natož aby v nich mohla být kinematografie. Na svoji dobu a možnosti dost akční a nekompromisní, co se praktik zločinců týče. ()

Hellboy

Na rok vzniku technicky dobře zvládnutý film, mám na mysli hlavně scénu odehrávající se ve vlaku za jízdy. Během necelé čtvrthodiny vykreslená hustě akční zápletka:D která má i své rozuzlení, je natáčená v celistvých scénách bez střihu, což ještě trochu připomíná divadlo. Ale jinak už to působí jako film se vším všudy, docela pokrok ve srovnání s tehdy deset let starými "filmy". A figurína mě nemálo pobavila:) ()

• Originální negativ filmu pořád existuje, a to ve výborném stavu. Knihovna amerického Kongresu, která jej vlastní, může stále vyrábět nové kopie. (JayZak)
  • Film byl původně distribuován s poznámkou, že slavný záběr bandity střílejícího do kamery lze dát buď na začátek či na konec filmu. Všechny dostupné kopie jej měly na konci. (JayZak)