Kriminálna komédia o ukradnutom obraze, krásnej zlodejke a svojráznej obhajkyni, ktorá vtrhne do života usadnutého zástupcu prokurátora.
Slávny maliar Sebastian Deardon zahynul v deň ôsmych narodenín svojej dcéry Chelsey. Vtedy v jeho ateliéri vypukol požiar a on zhorel, plameňom padlo za obeť aj celé jeho dielo. Po osemnástich rokoch Chelseu náhle zatkne polícia - pokúsila sa ukradnúť obraz, o ktorom tvrdí, že jej ho otec tesne pred tragickou smrťou venoval. Jej energická mladá obhajkyňa Laura Kellyová, známa nekonvenčnými metódami, obratne vtiahne do prípadu pracovníka prokuratúry Toma Logana a donúti ho preskúmať žalobu, vyznačujúcu sa celým radom nejasností a rozporov. Zdanlivo banálny prípad sa dramaticky skomplikuje, keď sa Chelseu a Toma niekto pokúsi zavraždiť. A ešte ku všetkému sa medzi Laurou a Tomom začína rodiť vzťah, ktorý riadne presahuje služobný rámec... (TV JOJ)

Gemini

Proč mi jenom nespavost přijde tak hrozně vtipná? Není to poprvé - viz Bez Řečí s Geenou Davisovou nebo Fight Club. A pokud během svého ponocování budou předvádět to co Robert Redford (kterého opravdu moc nemusím), není to ani naposled:) Ale tohle by na čtyři hvězd bylo sakra málo, že? Tak si přidejte dva šťouravé právníky (kteří se taky zrovna moc nemusí:)), až příliš umělecky zdatnou Daryl Hannah a prohnilého Terence Stampa a možná to hodnocení nebude tak nepochopitelné, ono je to totiž ve skutečnosti 70%. ()

MickeyStuma

Slovenský rodák Ivan Reitman měl za sebou první úspěšný snímek ´Krotitelé duchů´ (1984), od kterého se mu docela dařilo. Dva roky po duchařském dobrodružství sáhl po dalším zajímavém scénáři, do hlavních rolí angažoval Roberta Redforda a Debru Winger a natočil zábavnou právnickou etudu ze soudního prostředí, který má ten dar, že námět nestárne a je svým způsobem poplatný v každé době. Příběh je jednoduchý, neb jde o kšefty s obrazy údajně zničené při požáru, jejichž údajná existence se stala předmětem soudní pře. Kouzlo snímku je dáno hlavně Robertem Redfordem a Debrou Winger coby právnické dvojice a Daryl Hanach je coby postižená angažující, kteří jako tým mají jiskru v oku a vzájemnou empatii diváckého přesvědčení. Příběhu nechybí právnická uhrančivost a zápal, ale dokonce ani romantický motiv, který hlavní dějový koncept výborně doplňuje a v ničem neruší, což je hodno uznání dobře odvedené scenáristické práce. Ne vždy se to tak povede. Snímek má ohromnou energii ve své živelnosti a náladě. Stále se něco děje, takže v podstatě není hluchého místa. Ne, tady nejde o lecjaké soudní drama, jak by se snad mohlo očekávat. Skromnost v rámci diváckém pobavení a odpočinkového filmového zážitku je hlavním tvůrčím smyslem, který nelze jen tak upřít. ()

Jara.Cimrman.jr

"Vznášíte námitku proti návrhu vlastní strany?" Mám rád právníky typu Logana. Jsou sarkastičtí, stepují po nocích v koupelně, nevidí problém v sexu s podezřelými a když je nejhůř, tak neváhají vysokozdvižným vozíkem prorazit vrata. Kdybych měl žaludek na hájení zmetků, tak bych chtěl být jako on. A mít kolegyni Kellyovou s jiskrou v oku a poťouchlým hlasem Taťány Medvecký. A mít klientku parametrů Chelsey by taky nebylo špatný. Jestli já jsem nakonec neviděl svůj vlhkej sen. Asi jo, takže moje hodnocení je dle mýho objektivního názoru naprosto subjektivní. ()

andy60

Buď jsem prostě neměl den a nebo byl ten film skutečně slabý. Už v úvodu mě jako vztyčený prst varoval na postu režiséra Ivan Reitman - tvůrce zábavy pro široké masy, což se zpravidla ve výsledku promění v něco, co prozíváte od začátku do konce. Orlové práva nefungují jako komedie - skutečně jsem se nezasmál ani jednou, jako kriminálka rovněž ne, neboť zápletka je tak prostoduchá, že prostě nedokáže zaujmout. A jako romantický film? Chvílemi se o to R. Redford s D. Winger snaží, ale já jim to prostě nežral. ()

ostravak30

Orlové práva je zajímavý film hlavně tím, kdo na něm pracoval. Předně si ho střihl Ivan Reitman hned po filmu Krotitelé duchů. Scénáristi oba teprve začínali a navíc v tentýž rok napsali i mnohem slavnější Top Gun. Že to měla být komedie jsem si teda nevšiml ani nepochopil. Mě z toho vyšlo celkem snesitelné soudní drama s lehkými romantickými prvky. Ovšem na Roberta Redforda se dobře dívá o tom žádná. ()

• Ke snímku bylo vytvořeno několik alternativních závěrů. (Terva)