Koniec rozkvetu

• Česko Konec rozkvětu (viac)

Zkušený vymahač dluhů Nick Devlin dostane od svého mafiánského zaměstnavatele speciální úkol: přivést k rozumu kansaského dobytkáře jménem Mary Ann. Potíž je v tom, že bezskrupulózní Mary Ann se dosud brutálně zbavil každého, kdo mu skřížil cestu. Jeho nepřátelé končí jako součást mletého masa či náplň párků. Dobytkář zároveň obchoduje se zotročenými a zdrogovanými mladými ženami, které získává z malého soukromého sirotčince. Nickovi a jeho pomocníkům se rozhodně nehodlá podřídit. A tak se mezi gangstery brzy rozpoutá válka, jaká tu zřejmě neměla obdobu od dob Divokého západu... (oficiálny text distribútora)

Gilmour93

Agro gangsterka z buranského Kansasu, co má jen dvě povedené scény. Tu úvodní s výrobou irských párků, při které může platit rčení „co oči nevidí, žaludek nebolí“ a pak jízdu vstříc bouřce a mstě za doprovodu prďácké hudby a skládání Smith & Wessonu Model 76. Zatímco Hackmanův velkouzenář baštící drůbky je trestuhodně nevyužit, Marvina, co je tady za lehce pedofilního profesora Higginse, je až moc. Jeho auru tvrďáka jsem nikdy nechápal. Vždyť ve svých osmačtyřiceti tady působí jak zasloužilý floridský důchodce.. ()

MrCreosote

Nenechte se odradit dementním překladem názvu filmu, který poukazuje na něco, co tam vůbec není. Zato je tady ale drsňák Lee Marvin, krásná Sissy Spacek (!) a záporák Gene Hackman. K tomu si přidejte několik skvěle natočených akčních pasáží, pár odhalených ženských těl a neopakovatelnou atmosféru buranského venkova, a je tu film jako víno. I když po vzoru let sedmdesátých poněkud přímočarý. ()

ZkuKol

Jednoduchá žánrovka, která si s ničím neláme hlavu a stojí na nezvyklém prostředí a dvou silných charakterech, které hrají velké osobnosti. Přidejte hezkou Sissy a nápaditou přestřelku ve slunečnicovém poli a máte příjemnou zábavu na všední večer. Jako bonus berte nádhernou širokoúhlou kameru! Nick vyrazí do Kansasu vymáhat dluhy a má dost práce, aby se zpátky nevrátil bez peněz a ve střývku jako jeho předchůdci... 70% ()

Freemind

Juj, plesá srdce retrofilovo. Nebudem si lhát, ona je to od začátku do konce přímočará akční blbůstka, ale ... No právě, těch "ale" je tady neuriekom. Stylová kamera a ultracool Marvin, černočerný humor, hudba Lalo Schifrina, malebné krajinky a celá sada scén bitek/útěků s náběhem na kult. Zbytky kontrolek mi propálila mlaďoučká, éterická, vílovitá (a poměrně často nahá) Sissy Spacek. Opravdu se divím, že jsem na tuto lahůdku narazil až teď. ()

gudaulin

Zase se jednou zásadním způsobem musím rozejít s míněním většiny, ale tahle gangsterka mi věru nesedla. Mohl by to být slušný biják, protože téma střetnutí vidlácké bandy na venkově, která má energii, chuť a bezohlednost jít nahoru, se zločineckou skupinou, která už dávno drajf ztratila a žije z podstaty, mohlo být už z principu zajímavé. Jenže tvůrci z toho spíš udělali osobní střetnutí Lee Marvina a Gene Hackmana a jejich postavám dali hodně nedůvěryhodný rozměr. Už dlouho se mi nestalo, že bych cítil tak zásadní nesoulad mezi tím, co bych na místě filmové postavy dělal, a s tím, co předváděli hrdinové na plátně. Řada klíčových scén, která měla původně pochopitelně sloužit k eskalaci napětí, mi přišla nechtěně směšná a i tam, kde mafián Devlin má v divákovi vyvolávat sympatie gesty lidskosti, na mě působila nepatřičně. V reálném světě by jeho hrdina, který hýřil neodůvodnitelným a nepochopitelným sebevědomím, přišel o život už po několika hodinách pobytu v Kansasu. Jedna hvězdička je za obsazení. Vedle Marvina a Hackmana stojí za zmínku Sissy Spacek, kterou znám spíš jako zralou charakterní herečku než jako smyslnou femme fatale. Celkový dojem: 25 %. ()