Jay Killon je bodyguard nedávno zvoleného amerického prezidenta, ale je přidělen první dámě. Ta ho nenávidí a dělá všechno pro to, aby se ho zbavila. Zatím však netuší, že právě ji se kdosi pokusí zabít (oficiálny text distribútora)

choze

S NASAZENÍM ŽIVOTA to zrovna není a přibližně stejně tak daleko to má k PŘÁNÍ SMRTI 3, které evokuje obrázek s Bronsonem s bazukou (na kterou rovnou zapomeňte). Film totiž nestojí ani tak na explozích, i když je jich tu požehnaně, jako spíš na verbálních střetech Bronsona s první dámou (jeho skutečnou dámou Jill Ireland). Přičemž na to, že jde o béčkovou cannonovskou produkci, nejsou dialogy vůbec blbé a vyjde i nějaká ta hláška či vtípek (např. s tím indiánem). Bronson, který ve stejném roce natočil u Cannonu i čtvrté PŘÁNÍ SMRTI, má ještě šťávu a vypadá dobře a totéž platí o Ireland, které byla tři roky před tím diagnostikována rakovina prsu a o další tři roky později na ni zemřela (jde o její předposlední film a poslední společný s Bronsonem). Režisér Hunt má navíc za sebou už jednu ne nejhorší spolupráci s Bronsonem a sice yukonské dobrodružství NA ŽIVOT A NA SMRT. Průměrné béčko. ()

sniper18

Je to dosť dobrý akčný film s Charlesom Bronsonom. Má zaujímavý príbeh o prezidentskom ochrankárovi, ktorý dostane na starosť strážiť prvú dámu s ktorou si vôbec nesadli. Ale musia si k sebe nájsť cestu, kedže sa ju niekto vplyvný pokúša zabiť. Spracovanie sa mi páči, kedže sa je stále na čo pozerať, spočiatku bavia vzájomné nezhody a urážky medzi hlavným duom a neskôr už snaha zabrániť rôznym útokom. A oceňujem, že sa film neodohráva stále v tom istom mestskom prostredí, ako je to v podobných filmoch zvykom, ale väčšinu času ochrankár sprevádza prvú dámu bez pozornosti v rôznorodom prostredí a tak musia útokom čeliť prakticky sami. Akcie tu nie je málo a je celkom dobrá. Je pomerne rozmanitá, tvoria ju hlavne rôzne naháňačky a mnoho výborných výbuchov, len škoda, že je tu tak málo zabitých. Najviac sa mi páči pasáž s protitankovými päsťami alebo ochrankárova prvá likvidácia. S hereckým obsadení som spokojný, ako vždy skvelý Charles Bronson s niekoľkými výbornými hláškami, príjemná postava jeho kolegyne, Jill Ireland ako prvá dáma a slušní záporáci. Réžia a technická stránka sú čistá klasika pre spoločnosť Cannon tej doby, čo mi tiež vyhovuje. Úkladná vražda má presne ako väčšina Bronsonových akčných filmov osemdesiatych rokov jeden väčší zápor a tým je málo zabitých, ale inak som nadmieru spokojný. Objektívna kvalita filmu- 66%, film sa páči mne na 75%. ()

JFL

Hlavní osmdesátkový obránce USA a jejích hodnot na domácí půdě, Charles Bronson, v dalším ze svých angažmá pro Cannon Films. Tentokrát je ale radikální konzervativnost jeho ikonických rolí výrazně potlačena díky ženskému elementu. "Úkladná vražda" představuje v pořadí sedmnáctý film, kde Bronson hraje po boku své manželky Jill Ireland, ale bohužel také poslední. Herečka totiž tehdy již dlouho bojovala s rakovinou a výjimečně se nechala přemluvit k návratu na stříbrné plátno. Film tak současně zapadá do početné kategorie projektů Cannon Films, kterými si producent Menahem Golan plnil památníček a rozšiřoval filmografii o spolupráci s věhlasnými starými hvězdami. Vyprávění snímku parafrázuje buddy movies, když veterána prezidentské ochranky spáruje s první dámou, což zavdává k řadě očekávatelných scének na téma vzájemného hašteření paličatých postav. "Úkladná vražda" ale i přes odlehčené scény zapadá mezi cannoňácké bronsonovky tím, jak utvrzuje mýtus, že tradiční hrdinové prostě nestárnou. Bronson bez ohledu na to, že mu v době natáčení bylo 64, zde vystupuje jako prototyp virility - nejen, že je největší machr z prezidentské ochranky, kterého adorují jeho mladí kolegové, ale navíc po něm pálí jeho o několik desetiletí mladší kolegyně. ()

Martin741

Najlepsim filmom rezisera petera R. Hunta je pre mna vyborne Volani na Dabla s Lee Marvinom a 007 -kou Rogerom Moore -om. Viem, ze natocil aj bondovku On her Majesty Secret Servis, a ze toto bol jeho posledny rezisersky pocin. No ale rozlucil sa teda biedne a komplet vyhasol. Bronson uz evidentne po 60 -ke v roli akcneho hrdinu - no tak to teda LOL. neviem rychlo rocnik jeho anrodenia, tusim mal 66 alebo 67 rokov. To je vela, a na filme sa to plne podpisalo. Tempo je nudne, dialogy nepocuvatelne, tych par vybuchov len umelo vlozenych. Nezaujalo, nemalo cim, a po par tyzdnoch ani nebudem vediet, ze som to videl : 30 % ()

RetroMan

"Killion, save the Mama"! Ostřílený Bronson s mladičkou milenkou Charlie a svou skupinou bodyguardů ochraňuje "Mámu" před tátou. Politický akční thriller s komplotem plného spiknutí. Trochu nemastné, neslané. Manželé Bronsonovi si užívají svůj poslední společný film v závodní motokáře, ve vlaku, na člunu, na motorkách, při přestřelkách, výbuších a hlavně při slovním hašteření. Jmenovat se jako bodyguard Killion, to je taky dobrý :). ()

• Posledný film, ku ktorému napísal scenár Richard Sale. (m.a.t.o.)
  • Posledný film herca Chrisa Alcaida, ktorý si zahral úlohu sudcu. (m.a.t.o.)
  • Druhá spolupráca Charlesa Bronsona s režisérom Petrom R. Huntom. Ich prvý spoločný film bol Na život a na smrť (1981). (m.a.t.o.)