Pláže v Orange County v Kalifornii doposud Shaunu Brumderovi zcela stačily. Milovník surfování, jehož jedinou inspirací je dobrá vlna, se obklopuje urostlými kamarády a hezkými přítelkyněmi, a žije ze dne na den. Jenže tuto idylickou existenci naruší kamarádova nehoda a osud Shaunovi přihraje knihu Marcuse Skinnera, která v něm probudí novou vášeň být spisovatelem. Napíše vlastní příběh a pošle jej svému literárnímu idolu, který přednáší na Stanfordské univerzitě. Chtěl by tam jít studovat, ale není přijat. Život v Orange County se mu náhle zdá nesnesitelný, stejně jako rodina, s níž si nerozumí. Přesto se mu všichni snaží pomoci a Shaun právě v této době zjistí o životě víc, než by se naučil na jakékoliv škole. (oficiálny text distribútora)

Lukoboss

Jedna hvězda za Jacka Blacka, který jako jediný dokázal pobavit, bohužel hrál vedlejší roli, takže jsem se jinak moc nesmál. Dál bych chtěl zmínit, že komedie není o tom, že se postavy ve filmu chovají jako kreténi, což tady platí snad na 100%. Působilo to trapně a chvílema jsem koulel očima. No a ten moralizující závěr typu "rodina, láska a přátelství vítězí" byl už trochu moc. No tak snad někdy příště.. ()

Ronee

Shaun príde o priateľa, ktorý surfuje po vlne tsunami. Začne o tom písať novelu, lebo je smutný z toho, čo sa stalo a taktiež sa zamýšľa nad tým, ako žije. Zistí, že chce byť spisovateľom. Miluje Orange County, surfovanie a rád číta Marcusa Skinnera. Napísanú novelu, svojmu obľúbenému spisovateľovi aj pošle. Chce sa dostať na Stendford práve preto, že Skinner tam vyučuje. Shaun je odvážny, pozitívny hrdina, ktorý má silnú motiváciu a preto sa nebojí každému povedať, čo si o nich myslí: Lebo ste krava! Nikdy si pre mňa nič neurobil! Myslíš len na seba! a podobne. Trochu nereálne, ale sme vo filme...pokračujeme...Zhodou náhod sa všetko zomelie tak, že si uvedomí, čo naozaj v živote chce a kde chce prežiť svoj život. Nájde si životnú inšpiráciu, o ktorej bude písať, presne ako ostatní veľkí spisovatelia napr. James Joyce, ktorý celý život písal o Írsku, lebo to bol jeho domov. Shaun má potrhlú rodinu, nevlastného otca, matku alkoholičku a brata feťáka. Ale má aj priateľov, ktorí ho vždy podržia. Najmä Jack Black skvelo zahral rolu sfetovaného brata, ktorý sa rád váľa doma a vymieňa krabičky s tabletkami.Možno je celý film len priemer, ale mňa zaujal námet a to ,ako to bolo natočené. Námet: Keď sa chceš dostať na univerzitu, sfetuj dekana a podpáľ školu. Ale samozrejme to je len vo filme, milé deti. ()

castor

Chybou byrokratického přehmatu stojí talentovaný Shaun místo na prahu nadějné kariéry spisovatele na univerzitě ve Stanfordu před zdrcujícím pohledem na svoji šílenou rodinu, navíc ve městě, které jej degradovalo na pouhého surfového povaleče na plážích. Komedii s bizardními momenty tahají nahoru slušné herecké výkony (včetně cameo roliček), naopak, co se zdá být vtipné, je tvůrci zbytečně rozmělňováno do podoby, kdy onoho vtipu viditelně ubývá!! Což je škoda.. ()

Jaay

4* jen za Jacka Blaka. Výborná role, nešlo se nesmát. Podobného vola člověk težko najde. Při pohledu na opilého, v trenkách chodícího blba, co neustále potřebuje vzorek moči pro svého kurátora, se každému musí zvednout nálada. Jestli chcete slušnou komedii, kde se budete při některých scénách válet smíchy, tohle je ono. ()

slunicko2

Příjemná pohodová komedie. 1)  Zaznamenal jsem ve filmu i chvilky, kdy jsem se nahlas rozesmál, což se mi dnes už stává jen velmi zřídka (například návštěva ze Stanfordské university u Shauna doma)._____ 2)  Oceňuji i fakt, že protivové jsou zde více k smíchu, než k nasrání a že celý snímek končí smírem s kapkou moudrosti._____ 3)  Na středoškoláka kapku přerostlý 25letý Colin Hanks (hlavní postava Shaun, budoucí spisovatel) je sympatický herec. Jen bych ho oblékl do jiných nepytlovitých kalhot a trochu zapracoval na jeho jinak nesporně sexy vzhledu._____ 4)  Pěkní jsou i kámoši surfaři 24letý Kyle Howard (rozčepýřený Arlo) a R. J. Knoll (Chad) nezjištěného věku._____ 5)  Na snímku je cítit mladistvé nadšení. 28letý režisér Jake Kasdan zpracoval scénář 32letého Mike Whitea. Ten se ve filmu objeví v cameu učitele angličtiny._____ 6)  Líbil se mi i výborně vybraný soundtrack a hudba 35letého Michaela Andrewse._____ 7)  Prostě toto je film, který si s chutí pustím v budoucnosti znovu a už teď se na to těším. ()

• Keď sa Shaun (Colin Hanks) háda so svojou matkou (Catherine O'Hara) v spálni, matka odhadzuje z postele vankúše. Veľký vankúš však odhodí kvôli zlému strihu až trikrát. (Lukoh)