Ničitelia mýtov

(relácia)
všetky plagáty
Ukážka z filmu 1

Myslíte si, že když spadne chleba na zem namazanou stranou, že to není náhoda? Nebo že Vás může krabička s ubrousky položená pod zadním oknem automobilu při srážce zabít? To jsou jenom dva z mnoha případů různých pověr, předsudků i domnělých pravd, které se snaží duo bývalých expertů na filmové triky vyvrátit či potvrdit. Každý z dílů obsahuje rozuzlení tří více či méně známých mýtů v podání Adama Savage a Jamieho Hynemana. Tito dva pánové a jejich tým provádí pokusy do té doby, až si jsou jisti, zda může být mýtus "zbořen" nebo ne, což je častokrát hodně napínavé a zábavné. (in4mator)

Ukážka z filmu 1

UncleG

Nezlobte se na mě, ale mě to jejich vyvracení mýtů, ucvochtěný doma na koleni, přijde strašně ubohý. Ti chlápci čašto nemají techniku ani rozpočet k tomu, aby nasimulovali ty správné podmínky...jejich hokus-pokusy bývají velmi odfláklé a závěry zbrklé. Kolikrát slyšíte "nepodařilo se nám nasimulovat to ani ono, ale můžeme říct, že mýtus je zbořen." No tak to pardón, plantážníci. Příklad 1: Bořiči mýtů dokazují, že střelou vypálenou ze zbraně nelze vyhodit nádrž automobilu do povětří. Mýtus zboří, aby se k němu později vrátili. V některém z dalších dílů se jim podaří rozžhavenou trasírkou zapálit benzín v nádrži. Protože už byla nádrž děravá, tak nevybuchla. Přesto po tomto pokusu dospěli k názoru, že nádrž LZE vyhodit do vzduchu. A mýtus je potvrzen. Tečka. Himl-laudón-donr-wetr! Tak snad když chci něco emipricky prokázat, budu to zkoušet tak dlouho, dokud se mi to nepovede, ne? Takže jestli tvrdíte, že lze trasírkou vyhodit nádrž do luftu, tak JÁ TO CHCI VIDĚT! (kulka imho zapálila benzín již vytékající z nádrže a ne benzín v nádrži). Příklad číslo dvě: Bořiči mýtů zkouší, zda vystřelená kulka vytvoří v trupu letadla takový podtlak, aby roztrhnul plášť. A dělají to, pitomci, na zemi ve stojícím vraku. Pak si uvědomí, že letadlo vlastně letí... a tak v některém z dalších dílů simulujou proudění vzuchu ňákým trapným větráčkem a měří podtlak v nádrži s dírou. Místo toho, aby se domluvili s jakoukoli fabrikou na testování v aerodynamický komoře. Vrcholem tohohle upachtěnýho pokusu je naložení podtalkový nádrže na korbu auta, se kterým jedou po dálnici za bežnýho provozu (!). Pochopitelně to k ničemu nevede, ovšem tihle nepříliš chytří páni můžou říct, že "mýtus je zbořen". Ehem... Sorry ale let letadla ve výšce Xkm, jehož trup je námáhán hned několika druhy proudění, za úplně jinýho tlaku a teploty ...se zkrátka nedá simulovat autem jedoucím po dálnici. Leda byste byl totální pablb. Jak jinak tohle nazvat, než smutná ukázka ryzího amatérismu? Tímhle způsobem by se dalo celkem vesele pokračovat, až by vzniknul nejdelší komentář na CSFD :) Celkově: Nízkorozpočtová, velmi diskutabilní záležitost, někdy spíš naštve, někdy zas pobaví... ale rozhodně se nejedná o takový nářez, jak by se na první pohled mohlo zdát. No jo, v mejch očích zase padnul jeden Mýtus. ()

Lilith03

Jako dítě jsem u tohoto byla nalepená pokaždé, když to bylo v televizi a milovala jsem to! Neviděla jsem to snad 14 let, o to víc mě překvapuje, že zde vidím, že se to natáčelo až do roku 2018. No budu se muset mrknout znovu na nějakou z epizod, každopádně minimálně jako dítě jsem z toho byla unesená. A fun fact na závěr, od dětství miluju batetky a nevím od kud, no už jsem si vzpomněla proč :⁠-⁠D, musíme uznat, že k němu to prostě jde. ()

Frajer42

Po zhlédnutí úplně nejprvnějšího dílu jsem si nemyslel, že bych si ke dvojici ošklivých zrzečků vytvořil až takové sympatie. První sérii jsem viděl celou a poté jsem seriál sledoval pouze tehdy, když jsem neměl vysílací dobou zrovna nic lepšího na práci, což se tou dobou přihodilo velmi zřídka. Přesto kdykoli jsem viděl nový díl, tak se mi více či méně líbil. Míra líbivosti byla dána samozřejmě bořením aktuálních mýtů. Některé mýty a jejich boření mi přišly naprosto hloupé a snad ani inženýrským okem nedostatečně zbořené. A když už se kazilo úplně vše a nefungovalo skoro nic, tak naši bořiči předvedli alespoň pořádný výbuch nebo něco zničili. Jinak nápad je samozřejmě super. Bořiči mají evidentně nasbírány spousty zkušeností a díl od dílu se zlepšují. Spokojenost. Zatím to vidím na lepší 3* a až třeba někdy uvidím více dílů, tak bych tu čtvrtou klidně přihodil. ()

ESNYR

Na tyhle týpky jsem narazil vlastně náhodou. Moc se na TV nedívám, takže mi mnoho věcí uniká. Teď jsem narazil na Bořiče mýtů na jednom on-line kanále a jsem nadšený. Tohle je sranda, která by měla být součástí každé vyučovací osnovy. To co tahle parta dělá je vlastně praktická ukázka toho, jak funguje všechna ta věda, které mnoho lidí nerozumí. Výborný vědecký pořad. ()

DocBrown

Na tomhle "dokumentu" je uzasne to, ze se clovek dozvi, co nikdy v zadne encyklopedii nenajde. A navic v pomerne zabavne forme. Dokonalost to ale neni, obcas resi blbosti, ktere jsou predem jasne, a obcas to resi spatne. Napriklad me osobne bouchlo CDcko v mechanice, tak mi tezko nekdo dokaze, ze to neni mozne. Panove zapominaji na vadu a unavu materialu. ()

• Během 10 let a 187 epizod bylo otestováno celkem 833 mýtů. Bylo provedeno 2 510 experimentů, 792 explozí, zničilo se 146 automobilů, spotřebovalo 30 632 metrů lepící pásky a použilo se 13,5 tuny trhavin. 194 mýtů bylo potvrzeno, 461 vyvráceno a 178 bylo uznáno za možné. (Ruuzha)
  • Hyneman a Savage získali čestné doktoráty z University of Twente v Holandsku za popularizáciu vedy. (Greenpeacak)
  • Anglickou verzi vypravuje Robin Banky. (ČSFD)