Parafráze lidové pohádky o Honzovi, kterému se líbilo povalovat se celé dny na peci, ale na konec přece jen s pomocí pohádkových bytostí zvítězil nad drakem, je humornou podívanou plnou hudby a pěkných písniček. (oficiálny text distribútora)

ostravak30

Pohádka je v mnohém velmi futuristická. Právě dnešní děti, zblbnuté Spongebobem a dalšími americkými pitomostmi, si žádají moderní pohádky. A tak skutečné pohádky, dnes natáčené v Česku, se pokoušejí být co nejvíce moderní. Jde to vidět každým rokem. Nicméně zde se nepokoušejí o modernost v pravém slova smyslu, spíše o parodii. Především můžeme ocenit hloupého Honzu s rodiči vlastnící vysavač a televizi. Už volba herců o parodii svědčí. Komediální hvězdy osmdesátých let už by snad jen doplnil L. Sobota, který by se možná do role Honzy hodil více, ale P. Nárožný rozhodně nezklamal. Písničky Uhlíře pak vhodně doplňují vtipnou pitomůstku. A ano, všiml jsem si i lehkého sexismu, který zaznamená je pozorný divák a několika dospělých narážek. Je to zkrátka tak trochu jiná pohádka. Ovšem po všech natočených studiových a jiných pohádkách sedmdesátých a osmdesátých let je to rozhodně oživení. Pohádka, co zesměšňuje klasické pohádkové motivy a ani se nesnaží brát se vážně. ()

triatlet

Ta nadsázka scénáristy Jana K. Sýkory mě absolutně odrovnala. Petr Nárožný v roli Honzy bezkonkurenční. A songy Uhlíře a Svěráka? Jednoduše - vypalovačky. Sice bláznivé, ale vtipné. A výprava je na jedné straně poctivě ladovská, z druhé strany střihnutá dekoracemi Studia Kamarád od Stanislava Holého. Neskutečné množství hlášek, které asi docení spíš odrostlejší diváci. Stejně jako výběr rodinného trojlístku: matka (Bohdalová), otec (Somr), syn (Nárožný) - Já jsem Honza, hloupý ne. Jedíný syn chalupníka Krále. ... Honza se odhodlává:Tak já se za toho draka Kvadráta provdám. -To je slovo chlapa, odvětí otec, chalupník Král. Paní hostinskou Karkulku hraje Stella Zázvorková. Vodník (kdo jiný než Josef Dvořák) žije v perníkové chaloupce na kuří nožce - Honza ji přirovnává ke karavanu:-) I když se jedná o absurdní pohádkový myšmaš, tak nakonec je originální - i tím soubojem Honzy s Kvadrátem (Jiří Krampol), v němž vystupuje Robert Bakalář!:-D Brát si draka v luftě je horší než kupovat zajíce v pytli. ()

Mrkvič

Absolutně nejlepší česká pohádka!!! Jedna absurdita za druhou. Vtipné písničky. Česká herecká elita. Ale hlavně to moderní pojetí, které je na tom všem to nejlepší. Souboj hloupého Honzy s drakem. Při plaveckém závodě mu pomůže vodník... Potom závody formulí, mile přenášené radiem nebo televizí. A nakonec vzdušný souboj, kdy Honzovi zase pomůže čarodějnice a pučí mu svůj létající vysavač. Možná si některé věci už tak dobře nepamatuju, takže hned jak to v telce pojede znovu, zkouknu to, a to doporučuju naprosto všem. ()

vinducha

Viz komentář 6thSun , jinak o 7 let starší paní Bohdalová a o 4 roky starší pan Somr hrají rodiče Honzovi - panu Nárožnému , už to trochu svědčí o tom , o co se tvůrci v tomhle velice  legračním dílku snažili...Další má oblíbená tripová záležitost z 80. Jo a Ljuba Krbová byla svého času opravdu "luxusní roštěnka" , to mohu říct. ()

keoma26

"jsme chudí jako kostelní myš ... a ještě hůř, i ta kostelní myš si sem tam něco nakrade, ale my jsme ke všemu poctiví - poctiví? tak to já si jdu zase lehnout":-)) a homosexuální podtón celé Honzovy mise (včetně růžové světnice) už jen dobarvuje politickou podvratnost celé pohádky;-) "drak Kvadrát má 4 ženy ... on má vlastně všechno 4krát";-) ()

• V rádiu se vysílá reportáž, kterou komentuje sportovní reportér Antonín Pečenka. (M.B)
  • V chalupě rodičů Honzy (Petr Nárožný) mají televizi, ve které běží závody Formule 1. (M.B)