Černé zrcadlo - Série 6 (2023) (séria)

Loch Henry (S06E02)

(epizóda)

Při natáčení přírodopisného dokumentu v ospalém skotském městečku narazí mladý pár na pikantní příběh provázaný se šokujícími událostmi z místní historie. (Netflix)

novoten

Překvapuje mě, pro kolik diváků právě Loch Henry příliš vybočuje z konceptu. Pro mě do něj totiž zapadá, ale ne tak okatě a nápadně, jak se tomu často děje jindy. Vidím nutnost jít s davem, aby se jedinec dostal dostatečně daleko, a to je právě to, za čím se cyklus vždy rád otáčel. Navíc vyostřená škodolibost udržela hranici hraní si s konkrétním žánrem tak vysoko, že nikdy nedojde k prázdnému trápení diváka či protagonistů. ()

castor

Pokračujeme v satirických či mírně futuristických příbězích píchajících do vymožeností moderního světa, které překvapují jak stylem vyprávění, tak myšlenkou i pointou. Na šestou sérii jsme přitom čekali až nezvykle dlouho, nicméně tentokrát si pro nás Charlie Brooker připravil náplast v podobě pětice nových dílů, což je o dva více než tomu bylo minule. Loch Henry není standardní epizoda série. Sledujeme mladý pár, který navštíví jeho rodné skotské městečko s cílem natočit v něm studentský dokument. Dostanou se však k několik let starému příběhu, kdy do města mířilo ještě množství turistů. A pak se něco událo... Původní námět tak nakonec přebije příběh o místním Hannibalu Lecterovi, který si roky udržoval vlastní doupě smrti a který otřásl celým regionem. Holt najít staré rodinné videokazety může přinést děsivé tajemství... Diváci budou na konci asi trochu rozdělení, nicméně je to dobře zahrané, nepředvídatelně natočené, slušně sestříhané a má to atmosféru zapadlého britského zapadákova. ()

Pet 510

Dost lidi si pravem klade otazku, proc je ma tenhle pocin na sobe nalepku Black Mirror. Pro Black Mirror je totiz typicke, ze se zde pracuje s futuristickymi technologiemi a pribeh je zasazen do dystopicke reality. Nicmene samotne technologie casto nejsou hlavnim tematem daneho pribehu, ale slouzi spis jako prostredek, kterym se nastavi zrcadlo soucasne spolecnosti. Napriklad  Nosedive neni nejaky od reality odtrzeny crazy fantasticky pribeh, ale do absurdity dovedena podoba, nekterych velice realnych aspektu socialnich siti. Stejne tak, ne vsechny Black Mirror epizody pracuji s futuristickymi technologiemi, ale jsou zasazeny do soucasneho stavu technologickeho vyvoje a zpracovavaji nejake aktualni tema a nabizeji urcitou kritiku. Tematem Loch Henry je pochopitelne true crime, ktery poslednich par let zaziva boom, coz je docela creepy. Nabizi se mi srovnani s Hated in the Nation ze treti serie. Hlavnim tematem je tady sikana na socialnich sitich. Message je: Sikana na sitich ma realne kosekvence, nebud hovado. Je to vyborna epizoda, mrazi z ni, message a kritika spolecnosti je zde krasne citelna a clovek se zamysli, kdyz ne nad sebou, tak urcite nad chovanim lidi na socialnich sitich. Loch Henry je bezesporu taky kritikou. Kdyby to bylo dobre napsany message by mohla byt: Konzumace true crime ma realne konsekvence, ty (divak) jses soucasti problemu. Jenomze tuhle message epizoda nepredava a jako kritika to moc nevyzni. Je to proto, ze pribeh je vystaveny tak, ze kosekvence fenomenu true crime si odnese hlavni protagonista, ktery je tvurce true crime contentu. Epizoda tak spis vyzniva jako takove pomerne light kritika namirena proti tvurcum, ktera je jeste rozmelnena tim, ze hlavni postava se nachazi v uplne absurdni situaci, kdz je zaroven obeti sveho vlastniho pribehu. Nevyzniva to potom jako kritika fenomenu true crime a nenastavuje zrcadlo spolecnosti, ktera tenhle content hlta. Takze kolem a kolem, Loch Henry je hodne Black Mirror epizoda, jenom je blbe napsana. ()

Cinex_studio

Po prvním dílu překvápko formou docela dobře natočeného a hezky zpracovaného scénáře opravdu super detektivky. Co je na tom nejsmutnější je fakt, že jsem nenašel onen "Black Mirror", protože tohle je skvělej příběh, ale pro úplně jiný seriál. Jsem zvědav co bude dál, doufám že se dočkám toho "Wow", jako dříve. Když pominu fakt, že to není Black Mirror, tak za mě jsou čtyři hvězdy naprosto adekvátní hodnocení. ()

hypnos11

Nezaujalo. Postavy se chovají ještě divněji, než obvykle, děj prakticky žádný, tohle nezachární ani fakt, že to je natočené solidně, a atmosféru to má slušnou. Celou dobu to ale hraje jenom na jednu strunu - divák ví, že něco tu nehraje, a jenom čeká, až se dozví, co. Ani obsazení mi nesedlo. Zklamání ()