Hondo

Hondo Lane (John Wayne) je armádny špión, ktorý nesie dôležitú správu generálovi Crookovi. Peši, pretože o koňa práve prišiel v boji s Apačmi, dorazí na malú farmu, kde nájde ženu so šesťročným synom. žena tvrdí, že jej muž odišiel na deň s dobytkom, ale zdá sa, že na farme žije sama už oveľa dlhšie. Hondo ju prehovára, aby s ním odišla, keďže v okolí je nebezpečná situácia vzhľadom k indiánskemu povstaniu. Lenže žena tvrdí, že s Apačmi si rozumie a nič sa jej nestane. Hondo si požičia koňa a odchádza. Krátko na to prichádzajú na farmu Apači - ale Hondo sa vráti... (STV)

Han22

Oblíbený western Ala Bundy je přesně tak dobrej, ba přímo skvělej jak jsem čekal. Je to typická indiánka, kde nakonec dojde k velkolepé scéně obrany vozové hradby před náporem Apačů, ale režisér se na ně nekouká jako na zvěř. Naopak hlavní hrdina má v sobě Apačskou krev, obdivuje jejich způsob života a pět let s nimi žil. Samotní Apači jsou vyobrazeni jako divocí, nelítostní, ale čestní a se smyslem pro spravedlnost a odvahu. A jejich vzpoura je jen následkem toho, že bílý muž porušil smlouvy. Kromě toho je tu ještě druhá linie, kdy čestný, chlapácký a za všech okolností správný hrdina v podání Johna Wayna chrání svou novou lásku a jejího synka na farmě a přitom sebou táhne temné tajemství. Výborně to funguje v akční i emoční rovině a já jsem naprosto spokojen. Western roku 1953. ()

MikO_NR_1909

Nevierohodne vypiplaná osudová konverzačka medzi Geraldine Page a Johnom Wayneom (alias apačo-kavalerista... nechápem neustále "prezliekanie kabátov"). Nevedno, prečo je i samotná ideová podstata prekombinovaná, na oddychovku kľudne postačia priamočiare reálie, pokiaľ sú vyplnené uveriteľnou dramatickou stavbou, či odľahčeným humorom. Nepotešia ani životné posolstvá a spôsob zmýšľania žiadneho zo zainteresovaných, ale tak dalo sa to zniesť. Najmä vďaka nízkej minutáži. ()

cheyene

Dobrý western, který nesmírně pozvedl John Wayne, který opět potvrzuje, že role kovbojů a drsných mužů ze Západu, mu sedí jak ušité. Pokud bychom měli vybrat z lidského druhu nějaký prototyp muže, pak by Wayne jistě neměl chybět na prvních příčkách výběrového řízení. V tomto westernu je jeho postava poměrně spjata s přírodou a životem indiánů, avšak i přesto se musí v boji postavit proti nim. Líbilo se mi, že Apačové zde nejsou vylíčeni jako krvelačné bestie, ale také jako lidé čestní a schopni dodržovat své slovo, respektovat bílé a projevit velkorysost. Chvíli jsem přemýšlel, zda nedát plné hodnocení s přihlédnutím na perfektní hudbu, výborné prostředí a perfektního Waynea. ()

Mariin

Western podle literární předlohy Louise L´Amoura v nádherných barvách s akcentem na ukázku mentality Apačů - Mescalerů, s nimiž se běloši střetávají v 1. polovině 19. stol. na území dnešní Arizony, k tomu osobní propeletenec muž - žena, vdovec- vdova a charisma Johna Waynea. Závěrečné scény, kdy Apači přepadají vozovou kolonu, jistě znali němečtí tvůrci filmových mayovek...Hodnocení: 3,5 hvězdičky, slušný průměr, ale na druhé podívání by mne již nelákal...Roku 1966 byl natočen televizní remake s názvem Hondo a Apači. ()

MrCreosote

Jedna z těch slabších wayneovek, a to především tím, jakým otravně nenápaditým způsobem je natočená - od laciné kamery s nevyrovnanou prací s barvami až po komicky působící pestrobarevné kostýmy indiánů. John Wayne navíc mluví pouze frázích a většinu času mlátí prázdnou slámu, takže mi jeho přečestný a vždy pravdomluvný hrdina začínal lézt na nervy. Když kvalitní western s Vévodou, tak pod režijní taktovkou Hawkse nebo Forda. ()

• Geraldine Page v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)
  • Film je několikrát zmíněn v seriálu Ženatý se závazky jako nejoblíbenější film Ala Bundy. (ČSFD)
  • John Wayne v jednom rozhovore spomenul, že ak by si mal vybrať postavu, ktorá najlepšie vystihuje jeho osobné hodnoty, vybral by si práve Honda. (MikO_NR_1909)