Komedie podle románu a scénáře nejpopulárnějšího současného českého spisovatele Michala Viewegha navazuje na úspěch Románu pro ženy, který se stal nejúspěšnějším filmem loňského roku. Na dovolenou autobusem k Jadranu vyráží náhodná skupinka cestujících. Najdeme mezi nimi sympatickou Jolanu, její rodiče, jejichž partnerství léty dospělo k stereotypu, šarmantní stárnoucí dámy Helgu a Šarlotu, hvězdou zájezdu je Max, zpěvák a sexy idol, který si chce od erotických dobrodružství odpočinout s kamarády - gayi,. Průvodkyně Pamela, blondýna s růžovými brýlemi se rozhodla "vytvořit z nich správnou partu." Oni se však vidí poprvé v životě! Během cesty a pobytu u moře na všechny čeká řada komických, ale i absurdních situací, v nichž se lidé ukazují odhaleni, a to nejen do plavek. Přátelství, překvapivá setkání, letní milostná vzplanutí i divoké prázdninové vášně se odrážejí v příběhu plném humoru a jemné vieweghovské ironie. (oficiálny text distribútora)

Shit

Je to celkem dobrá komedie, ale strašně to sráží mizerný herecký výkony většiny těch rádoby herců a hereček co na to byli naverbovaný, ona tam je třeba slušná hláška, ale jak to nějakej retard strojově odříká, tak je z toho akorát tak velký hovno. Naštěstí sem tam najdou i tací(Holubová, Klepl), co to zvládaj a tak sem se i občas zasmál a některý scénky jsou skoro jak ze života a i když mi to nepřišlo úplně přirozeně zahraný, tak to bylo stejnak vtipný, ale po tý obrovský kampani, jak je to strašně skvelý a vtipný a bůh ví co ještě, mi to přišlo dost slabý ()

kulyk

Jedna za vaky Kocurové, druhá za výbavu Leichtové, třetí jen tak z plezíru. Poměrně dobře sehraná volovina, opět se ráchající v bažině čecháčkovství. Vlastně už vím, za co poslední hvězdu dát - za postavu onoho podvodního masturbanta, že mě to nenapadlo dřív? Musím zakoupit kvalitní šnorchl, hodně volné plavky a potápěčské okuláre s předinstalovaným teleskopem. A už zase skáču do kaluže. ()

Aluska88

Svěží, oddychová, letní vydařená komedie s typicky českým komediálním feelingem. Hodněkrát jsem se zasmála a to také díky manželům v podání Evy Holubové a Bohumila Klepla, jelikož mi to připomnělo rozhovory, které mezi rodiči často slýchávám:) Herecké obsazení je nadmíru povedené. Opět úžasný a opravdový Pavel Liška a Miroslav Krobot coby Karel a Karel, Anna Polívková jako sebeironická a chápavá Jolana, Jitka Kocurová, jako hloupounká, naivní, ale zato dobrosrdečná Pamela, hezoun a děvkař Max, přátelský homosexuální pár, párek povedených manželů s chlapcem, který si není jist svou orientací a dvě mladé děvenky, které si chtějí prostě jen užít. Toť velmi pestrá sestava Účastníků zájezdu. Sympatické a vtipné dialogy, úsměvné a dnes již nezapomenutelné scény (podšálky, slečna průvodkyně, flirtovací pokusy většiny zúčastněných). Naproti tomu je zde i pár scén, které vyzní i vážněji a k zamyšlení. Příjemný český kousek, na který se vždy ráda podívám. "Tak co Karle, kolik jim dáme?" :) ()

Matty

Sám se považuji za „druha kritického a skeptického“ vůči českým filmům, k Účastníkům jsem tedy přistupoval se značnou obezřetností. Další Viewegh, opět plno známých herců, opět komedie, opět špatný film? Bohudík nikoliv. Množství schopných lidí podílejících se na vzniku Účastníků předem vyeliminovalo šanci na obohacení české kinematografie o další dílo s recenzemi natolik mizernými, že jej všichni lidé s kouskem soudnosti rovnou ignorují. Vejdělkova režie vůbec nepůsobí debutantsky, je spolehlivá i v místech, kde scénář zklamává a těch je hodně. Od Viewegha jsem nikdy nic nečetl, hádám však že není autorem žádných velkých dramat, zde není totiž drama žádné. Bravurně vybraný vzorek české populace jede na dovolenou do Chorvatska, nedá se říct, že by během toho týdne prodělali nějaké zásadní změny. Jde spíš o to, kdo s kým , proč a jak, takže zde nechybí homosexuálové, potápěč-onanista, dvě nadržené slečny věku postteenagerského, ultratupá blondýna, pohledný zpěvák no a hormony už se starají o zbytek. Účastníky tvoří mnoho segmentů velmi chabě pospojovaných a jen velmi neochotně gradujících. Dobrých vtipů je poskrovnu, když už fungují, pak spíše díky komediálnímu talentu herců než díky scénáři. Anna Polívková v sobě podobnost s otcem ani herecké nadání nezapře, Bob Klepl s Evou Holubovou představují manželský pár, který si oblíbí každý, komická dvojka řidičů (Miroslav Krobot, Pavel Liška) zajistila nezapomenutelnou epizodku s hnědými podšálky na pokračování, jen Jitka Kocurová Pamelu pojala příliš jednostranně. Ano, zásluhou pěkné režie a (některých) dobrých herců film funguje, svůj cíl – nalákat co nejširší skupinu diváků – splní, jenže dá se toto východisko z nouze označit za správný směr? Podle mě není nad pořádný scénář a ten Účastníkům zoufale chybí. S ním to mohla být kultovní komedie, kterou nepohrdnete ani při patnácté televizní repríze, bez něj je to pouze konzumní film na jednou zkouknutí a brzké zapomenutí. 65% Zajímavé komentáře: Faye, Sigurd, Niktorius ()

Isherwood

Viewegh po Románu pro ženy potvrzuje, že není dobrý pozorovatel dění kolem sebe a nedokáže napsat dobrou postavu. Plejáda účastníků jsou pouze karikaturní postavičky z leporela české malosti, které povyšuje na vtipné hláskaře pouze Vejdělkova zručnost, s jakou dokáže dát scéně grádu, vtip a lehkost. I on však nedokázal dát koncovému mišmaši vztahů dostatek sensitivity, který by závěr zájezdu vytáhl z trapné moralitky. Až tento talentovaný režisér narazí na kvalitního scénáristu, může českou filmovou scénu notně provětrat. Ne každý je totiž obdařen géniem Formana či Svěráka (st.). Ale díky bohu to na druhou stranu není takový plast jako poslední tvorba dua Hřebejk - Jarchovský. 3 ½. ()

• Ústřední píseň se jmenuje "Nevinná" a zpívá ji David Kraus. (mi-ib)
  • Podle režiséra Jiřího Vejdělka byl nejhorším okamžikem natáčení "nepochybně ten, kdy se při natáčení na pláž vyvlnily italské komparzistky. Udržet od té chvíle koncentraci mužské části štábu byl nadlidský úkol. Zbytek natáčení byla proti tomu legrace." (NIRO)
  • Když Šarlota (Květa Fialová) v autobuse brečí, že ztratila pas, vzadu si můžeme všimnout maminky, jak obléká svému synovi modrou mikinu, ale v dalším záběru ji na sobě už nemá. (SONY_)