Nepríjemná pravda

• Česko Nepříjemná pravda (viac)

Všetci sedíme na časovanej bombe. Pokiaľ majú pravdu pesimistické hlasy, predstavované drvivou väčšinou svetových klimatológov, máme približne desať rokov na to, aby sme odvrátili ekologickú katastrofu neskutočných rozmerov, ktorú by sprevádzalo extrémne počasie a ktorá by nenávratne zmenila tvár našej planéty a život na nej. Ak ste sa teraz zarazili, určite vás zaujme hit filmového festivalu v Sundance, Nepríjemná pravda režiséra Davisa Guggenheima. V nej popisuje zapálený súboj jedného muža s mýtmi a nepravdami obklopujúcimi fenomén globálneho otepľovania a jeho návod na únik zo slepej uličky. Tým mužom je bývalý americký viceprezident Al Gore, ktorý po neúspešných prezidentských voľbách v roku 2000 presmeroval kormidlo svojho života v ústrety záchrane planéty pred nezvratnými zmenami. (TV Markíza)

kinej

Tohle je taková lekce z prezentace od komunikátora z nejpovolanějších. Netvrdím, že vše co tvrdí Gore je pravda a že oteplování je 100% vinou lidí, ale zároveň intuitivně cítím že není v pořádku se chovat k matce (zemi) tak spratkovsky jak to děláme my. V tomhle směru tedy film považuju za politicky správný. Škoda, že Gore onehdy Bushe neporazil. Mohli jsme být zase o něco dál. ()

S.Quentin QUALE

Poutavá přednáška Ala Gora na téma globálního oteplování. Skvělý řečník provází live audience tuny faktů, keré jsou zapracovány do interaktivní prezentace. Do toho Davis Guggenheim prostříhává šoty na daná témata, což z dokumentaristického hlediska působí opravdu vyspěle. I přes to, že Gore místy naprosto tendenčně a jednostranně zneužívá faktů, které se mu zrovna hodí do krámku, je jasné, že je (na světě) něco špatně. Moc se mi líbil závěr, kdy Gore nezůstal pouze u suchého konstatování, že je všecko na hovno, ale přichází i s optimistickým tvrzením, že není všcko ztraceno a že by lidstvo i při minimální snaze a minimální úpravě svých životních návyků mohlo změnit hodně. Moc pěkný dokument, který sice svět nezmění, ale je oprávněně vztyčených ukazováčkem. Dá se doporučit! ()

Dragoni

"Prohřešky, kterých se na přírodě dopouštíme, mohou mít dnes vážnější následky a záleží jen na nás jak se na to budeme dívat a co s tím uděláme" Normální divák, kterému jsou tyto informace prezentovány nemůže objektivně posoudit, zda-li se přednášející mýlí či nikoliv, protože nemá prostředky ani vzdělání k přehodnocení prezentované formy daného problému. A i když jsou prezentovány grafy, které pochopí naprosto každý je i mnoho takových, kteří oponují pro nesprávnost těchto dat. Dnes je již známo, že některé informace podané v tomto dokumentu jsou (zčásti)mylné nebo špatně podané, stejně tak jako tomu bylo i dříve, kdy se lidé domnívali, že je Země placatá a je středem vesmíru. V dokumentu je hodně věcí dobře vysvětleno i obhájeno a i když ne ze vším souhlasím nebo si informace nemohu ověřit, vykořisťování naší planety od kácení stromů, po těžbu nerostných surovin až po znečištění vzduchu i oceánů se někde projevit musí a přehlédnou se už nedá. Prezentovaná forma výkladu není špatná(formou prezentace i filmu), ale rozhodně bych se obešel bez části o osobním životě Al Gora, která je jistě zajímavá leč pro tento dokument ne příliš podstatná a jak již napsal uživatel Rosomak, je to z části i dokument o Al Gorovi a jeho politické kariéře, která spíše dojem kazí. Jedna z dalších teorií Global Warming or Global Governance?. ()

Terva odpad!

Tak tomu jsem na chuť nepřišel a to mám podobný žánr docela rád. Ale proti gustu - Ocenění: Oscar '06 - dokument, píseň (I Need To Wake Up) Broadcast Film Critics Association Awards - dokument Central Ohio Film Critics Association - dokument Chicago Film Critics Association Awards - dokument Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards - dokument Florida Film Critics Circle Awards - dokument Los Angeles Film Critics Association Awards - dokument National Board of Review - dokument National Society of Film Critics Awards - dokument Online Film Critics Society Awards - dokument San Francisco Film Critics Circle - dokument Washington DC Area Film Critics Association Awards - dokument ()

ladko

Vynikajúci dokument o globálnom otepľovaní a človeku, ktorý oboznamovaniu ľudí s týmto fenoménom po neúspešných voľbách(samozrejme venoval sa tomu už dlho predtým) zasvätil svoj život. Dokument má aj ľudský rozmer a nechýbajú ani vtipné prvky. Myslím, že by sa mal každý zamyslieť nad tým, kam náš život smeruje a hlavne v akých podmienkach budú vyrastať naše deti...A pritom by sa to dalo tak ľahko odvrátiť, lenže človek je veľmi pohodlný... ()

• Al Gore sa venuje ekológii už 20 rokov a samozrejme tieto poznatky využil aj v dokumente. (Greenpeacak)
  • Aj vďaka tomuto dokumentu získal Al Gore v roku 2007 Nobelovu cenu mieru. (Greenpeacak)
  • DVD obal filmu je vyroben ze 100% recyklovatelného kartonu. (HellFire)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Rozdáno. Až na pár výjimek (jako například kategorii Nejlepší zahraniční film) se moc překvapení v letošních Oscarech neudálo. Nejvíce Oscarů, konkrétně v těch nejsilnějších filmařských kategoriích -… (viac)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté

24.01.2007

Rok se s rokem sešel a opět se budou vyhlašovat prestižní každoroční akademická ocenění - Oscary. Nejvíce nominací mají: Babel (7), Dreamgirls (8), El Laberinto del Fauno (6), Královna (6), Krvavý… (viac)