Princezna Alžběta, dcera Jindřicha VIII. a jeho druhé ženy Anny Boleynové, je na příkaz královny, své starší nevlastní sestry Marie, uvězněna v Toweru pro podezření ze spiknutí. Lid v zemi je totiž s Mariinou vládou nespokojený a Alžběta by se v případě Mariiny smrti stala vládkyní. Důkazy o spiknutí se však ani za rok nepodaří nalézt. Marie nakonec zemře na rakovinu. Pětadvacetiletá Alžběta, díky svému protestantskému vyznání milovaná většinou lidí v zemi, nastoupí na trůn. Přestože je to žena uvnitř křehká a plná pochybností, od samého začátku své vlády začne vystupovat jako rozhodná a neústupná panovnice. A to se vyplatí nejen jí samotné, nýbrž celé Anglii. Ohrožuje ji totiž mimo jiné skotská královna Marie Stuartovna, která uplatňuje nárok na anglický trůn. Královská rada také pracuje na otázce Alžbětina sňatku, protože země nesmí zůstat bez dědice. Alžběta miluje svého přítele z dětství Roberta Dudleyho, avšak ten je ženatý a manželství s ním nepřichází v úvahu. Žena posléze vyřeší i tento problém: rozhodne se zůstat "panenskou královnou", která se obrazně řečeno provdá za Anglii. Zlatý věk rozkvětu může začít... (oficiálny text distribútora)

lioncel

Tak jsem si o sobě naivně už nějakou dobu myslel, že ta mánie vlastnit každý soundtrack z filmu, který se mnou i díky hudbě třískal o zem, dávno pominula a ono se náhle ukázalo, že ne, že mě to nepustilo /a asi už v tomhle životě ani nepustí/ .. teď sám se sebou nebudu moci vydržet do doby, než obohatím svou rozsáhlou sbírku CD o nový kousek .. výborný film .. naprosto skvělá, nádherná hudba … ()

ainny

IMHO to nejlepší, co kdy bylo o Alžbětě natočeno. Z dvoudílného filmu se toho o poslední Tudorovské panovnici dozvídáme víc než z kdejaké učebnice. Poutavě a mistrovsky natočené dílo, které neomrzí (momentálně ho sleduju na Filmboxu už po čtvrté). Zvláštní uznání si rozhodně zaslouží maskéři, protože udělat z tehdy pětatřicetileté Anne-Marie Duff mladičkou Alžbětu i stařenu, která už je dvořanům svoji snahou vypadat mladě spíš pro smích je umění hodné mistrů. ()

Petrasuvicka

Zajímavé podání a pohled na život jedné z nejznámějších panovnic Anglie. Vykresluje ji jako hysterickou ale i zamilovanou ženu, která si nemůže vzít toho, koho chce, a když si toho, koho chce, vzít může, tak ho vlastně ani nechce. Aneb logika Šíleně smutné princezny v praxi. Úspěchy i pády, intriky, přetvářky a neodolatelný Robert Dudley. ()

nascendi

Takéto stvárnenie histórie môžem. Vynikajúca herečka v hlavnej úlohe, realistické prostredie, kostýmy a predovšetkým hudba. Hudba, ktorá uchvacovala. Nemám históriu v takej obľube, aby som si prečítal nejakú monografiu o kráľovnej Alžbete, ale tento film mi doprial toľko informácií, koľko som bol ochotný prijať. Napriek kladným ohlasom si myslím, že Tom Hardy bol šliapnutím vedľa, pretože bol človekom z inej doby, a to nielen výzorom, ale čiastočne aj správaním sa. Ale to je vec názoru a odôvodnenie jednej hviezdičky. ()

Aluska88

**** a půl. První část mě naprosto nadchla a na jejím konci jsem i přemýšlela o hodnocení nejvyšším. Anne-Marie Duff je jako legendární panovnice Alžběta, fenomenální. James McAvoy má velmi šikovnou ženušku:) Je to tak, talent k talentu si sedá:) V první části sledujeme Alžbětino mládí a její vztah s její životní láskou, Robertem Dudleym. Tom Hardy je zde, s tou svou náušnicou v uchu značně "hot" a chemie mezi ním a Anne-Marie pracuje na nejvyšší výkon. Skvělá hudební stránka a zejména pasáže, v nichž Alžběta, ve své plné kráse ve zpomalených záběrech prochází mezi lidem, mi téměř navozovaly mrazení po těle. O výkonu Anne-Marie, i o osobnosti samotné "Panenské královny" můžu snad jen říct: Jaká to nesmírně silná žena. ()

• V Baddesley Clinton se natáčely scény z ložnice a zahrada u Packwood byla použitá na externí natáčení. (Lynette)
  • Někteří herci a herečky museli projít výcvikem, což se týkalo šermu a jízdy na koni. (Lynette)
  • Tato minisérie byla natočena pro TV stanici BBC. (Lynette)