V roce 1971 se spisovateli Cliffordu Irvingovi podařilo vydat jedinečné dílo. Na základě osobních setkání a rozhovorů, sepsal biografickou knihu o Howardu Hughesovi (světoznámý letec, režisér, dobrodruh...). Irving věnoval sepsání knihy naprostou většinu svého času a dokonce knize obětoval i dlouholetý vztah se svou ženou. Získal si tak obdiv mnoha čtenářů, vydavatelů, médií i kolegů. Ale jen do chvíle, než se o těchto pamětech veřejně vyjádřil ohromený samotářský miliardář Howard Hughes. „Nikdy jsem ho neviděl, ani o něm neslyšel... Je to tak fantastické, že to předčí i mou největší představivost.” To, co Clifford Irving vydával za osobní paměti Howarda Hughese, bylo naprosto vykonstruované a smyšlené. Irving tím docílil jednoho z největších mediálních podvodů a skandálů. (oficiálny text distribútora)

Radiq

Líbilo se mi, jak s nima všema dokázal pěkně zametat - vymýšlet si, lhát a mít to všechno na háku. Na to, co všechno provedl, měl navíc docela nízkej trest a ještě na tom vytřískal prachy, když o tom napsal vlastní knihu. Celkem zajímavej film, docela jsem si to užil. Nevím, co k tomu dodat. Za jedno vidění to stálo. A nebylo to Jiříkovo vidění. ()

pakobylka

Svět chce být klamán ... neboť jeho touha po senzaci nebyla nikdy zcela ukojena. Lasse Hallström měl k dispozici velice výživný námět, ale nějakým záhadným způsobem z něj dokázal připravit jen velice naředěný, jalový vývar, který mě nedokázal zasytit. Třetí * patří jenom a pouze Howardu Hughesovi - ve filmu jsem ho sice ani koutkem oka nezahlédla, ale jeho vliv na průběh děje je nezastupitelný a jednoznačně přínosný. ()

Stegman

Ten příběh je zároveň tak neuvěřitelný a tak jednoduchý, že bych se nedivil, kdyby byl podobný příběh už napsán. - Boccacciem, Goldonim nebo třeba Molièrem. (Kdyby to tak skutečně bylo, tak to bych se před Cliffordem Irvingem sklonil jako před králem - oklamat nadvakrát, to nedovede jen tak někdo. :)) Ať tak či tak, tuto lahůdku prostě musím ocenit pěti hvězdičkami - nejsem si totiž vědom, že by někdo někdy natočil napínavou renesanční komedii s poselstvím. :) ()

ZkuKol

Hezky vystihnutá atmosféra 70. let. Překvapivě slušný výkon od Gera, překvapivě slabý výkon Moliny a hezká muzika. Příběh bohužel není nikterak strhující a ani Lasse Hallström není režisér, který by ho nějak pozvedl svým stylem (spíše naopak některé potencionálně dramatické situace zabíjí až laciným symbolismem - hrozící prozrazení podvodu = alarm na schodech apod.) . Celkově vzato další průmerný životopisný film o člověku, kterého v ČR nikdo moc nezná, který napsal (falešnou) biografii o člověku, jež v čechách není znám o moc víc. PS:Doporučuji pouze lidem, které fascinuje osobnost Howarda Hughese. ()

jojinecko

Howard Hughes je pre nás menej zaujímavou persónov ako pre amíkov, napriek tomu ma celá kauza okolo jeho fiktívnej biografie nesmierne zaujala (až tak že som si ju "naštudoval" na wikipedii:). Hallstrom sa striktne držal Irvingových memoárov a dal si záležať na spracovaní jeho story. Odfarbený Gere je prekvapivo dobrý (a podobný skutočnému parchantovi Irvingovi:) a skvele mu sekunduje Alfred Molina. Po formálnej aj obsahovej stránke nemám ani výčitku- mne sa to veľmi páčilo, ale viem pochopiť že The Hoax nebude diváckym hitom:) ()

• Knihy, které jsou spalovány ke konci filmu, jsou ve skutečnosti přebytečnými kopiemi knihy “Knife of Dreams“, jež je v pořadí jedenáctou novelou série “Wheel Of Time“ od Roberta Jordana. V jednom záběru je dokonce vidět logo této knižní série a vložená skládací mapa. (becki_tu)
  • Příběh je založen na skutečných událostech ze života amerického spisovatele Clifforda Irvinga, který je známý hlavně díky “ověřené biografii“ Howarda Hughese. Ukázalo se však, že šlo o jeden velký promyšlený podvod. (becki_tu)