Fred Claus (Vince Vaughn) vyrastal v tieni obdivovaného mladšieho brata Santu a stal sa z neho zachmúrený ufrfľaný chlap, ktorý neverí na Vianoce. Jedného zimného dňa ale predsa len vyrazí na sever za svojím bratom pomôcť mu. Objavil sa totižto neznámy vedecký expert, ktorý chce Vianoce úplne zrušiť. Pre Freda to bude cesta, kde znovu objaví nielen Vianoce, ale aj puto rodiny. (TV Markíza)

ScarPoul

Pierne prepiaty príbeh, stokrát videný bez nejakého väčšieho rozmyslu, ktorý ani tak nie je streštenov komédiou ako v predchádzajúcich dobkinových filmov ale má určité čaro ktorým si ma získal. Neviem či je to blížiacimi sa vianocami alebo skrátka takou povznesenou náladou, ktorá bola vidieť na každom jednom políčku tohoto filmu, ale ja som si to skrátka užil. Scenár je samozrejme úplne pre detské publikum ale kupodivu si tento snímok dokážu vychutnať aj starší a to hlavne atmosférou, ktorá celému príbehu ako by dodávala šmrnc. Vaughn je skrátka komik a všetky scény s ním sršia tými jeho kecami , ktoré sú dakedy trefné a dakedy len sú, ale rozhodne on je ťahúňom a fantastický giamatti mu skvelo sekunduje. Ostatné postavy sú tam na okrasu a dotvárajú to zvláštne kúzlo, ktoré skončí udobrením bratov a novým začiatkom v ich životoch. A bohužiaľ koniec podkopáva celý film.Ešte aj toho Vaughna ako santa clousa by som ustál , ale ten pocit radosti na konci, mi prišiel až neskutočne silený a americký a neveril som mu ani za mak. Čo zamrzí o to viec že to malo slušný rozbeh. Vtipov na ktorých som sa smial tu bolo pomenej ale tu išlo o tu atmosféru vianoc. ja som si to užil a začínam sa pomaly pripravovať na vianoce ale rozhodne dobrá nálada s tohoto ostala a ostane ešte pekne dlho. ()

moviesfan

V záplavě současných vánočních komedií jeden film vyniká (tím neříkám, že je nejlepší). Který to asi je??? Jistě, Fred Claus. Za poslední dobu jsou filmy s touto tématikou spíše průměrné a nepříliš zábavné. Fred Claus mne proto nadchl. A čím? Tak například samotným začátkem. Obával jsem se, že po tomto úvodu to dobré skončí. A neskončilo. K mému překvapení následovala skvělá zábava, ve které jsem našel spoustu vtipných scén a zaslechl spoustu vtipných hlášek. Rozhodně nejsem zklamán. Fred Claus mě pobavil. Komedii doporučuji v orig.znění. Tím získá taky pár bodíků navíc. ()

T-pack

Zvláštní, jak Fred několikrát opakuje, že Santa je prakticky reklamní trik a žádnou slávu si nezaslouží. Přitom tenhle film není nic jinýho, než další variace na téma Santa Claus a jeho vánoční řádění. V mnoha ohledech je tenhle film vlastně strašně starej. Navíc nemůžu zapomenout na fakt, že příběh je o bráchovi Santy, kterej se menuje Fred... FRED u svatýho Mikuláše! A žije v New Yorku a má typické rysy postav Vince Vaughna. Scénárista je prostě blbej pošuk! Přesto jsou tam motivy téměř originální a určitě přilepšuju za trpaslíka Ludacrise. ()

Figu

"Viděl jste někdy stom vyrůstající ve stínu jiného? Je neduživý a pokřivený, protože se ohýbá a kroutí v zoufalé touze po slunečním svitu! Kdyby ten větší strom někdo prořezal, mohl by pak vyrůst i ten maličký, ale tak to v životě nechodí, mám pravdu? Všichni totiž milují ten vysoký strom, na ten jsou pyšní a ten malý vedle je jim trnem v oku! Ten malý, který odmítá růst správně. Dokud někdo nepřijde a nepokácí vysoký strom, malý se ke slunci nikdy nedostane. NADOSTANE!" Toto je pro mě osobně velmi trefná věta, která ve filmu hraje velikou roli! A s blížícím se časem Vánoc, je tento kousek geniální nalazení!!! Vince je frajer! 90% ()

kaylin

Po skvělé komedii "Nesvadbovi" jsem byl ochoten Vince Vaughna bránit za každou cenu, protože ten film se povedl. Jenže po každém dalším snímku, který jsem s ním viděl, jsem si uvědomoval, že jednou tohohle herce stačí vidět, a pak dost. Jednou jednoduše proto, že podruhé se budete divit, proč se vám vlastně líbil, poněkolikáté už ho budete rozdýchávat jenom velmi těžko. Uvědomíte si, že nemá žádný herecký rejstřík a je ještě protivnější než Sandler, protože je prostě neskutečně toporný. "Rozchod!", "Trable v ráji". "Dilema" a nakonec právě "Santa má bráchu" (píši v pořadí, v jakém jsem filmy viděl) mi jen dokázaly, že tohle opravdu není herec, který je schopný dobrých hlavních rolí a spíše se hodí pro vedlejšáky, což dokonale předvedl ve filmu "Útěk do divočiny". "Santa má bráchu" je komedie, která bude těžit z toho, že lidé milují Vánoce a milují vánoční filmy. Santa Claus je v Americe jednou z nejoblíbenějších postav, v posledních letech má stále navrch nad prezidentem. Paul Giammati je herec, kterého bych si nikdy jako Santu nepřestavil, přesto ho zvládl výborně. Vince Vaughn je jeho neurvalý bratr, který jednoduše trpí tím, že jeho bratr je tak populární. Žije obyčejný život, což mu vyhovuje. Bohužel musí dojít k tomu, že se znovu dostane do kontaktu se svým bratrem, což vede k tomu, že jen velmi těžko drží nervy na uzdě. O čem to je? No samozřejmě že o tom, jak se z hajzla stane milující bratr. Dvouhodinový film, kde je všechno dané předem. Budete chtít brečet, budete se chtít smát, ale všechno jenom proto, že takhle je to jednoduše dáno, takhle to má být. Všechno jede v zajetých kolejích, využívají se přesně takové zvraty, jaké čekáte, takže je vám i nalajnováno, kdy se máte jak chovat. Proč dávat do filmu srdce, když stačí jenom udělat něco, co tu bylo, jenom na to napasovat trochu jiný příběh a celkem velkolepý Severní pól? Člověk se ani nediví, že se vytvořila skupinka - no, možná pořádná skupina - lidí, kteří zatracují americkou tvorbu a raději se kloní k evropskému nebo japonskému filmu. Když se člověk dívá na moc filmů, prostě si musí uvědomit, jak jsou klišovité, bez nápadu a jen se snahou vydělat peníze. Kde je umění? Kde je snaha na diváka zapůsobit jinak, než jenom velkolepostí? Že by se Hollywood snažil umění zabít? Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/11/deja-vu-fred-claus-oko-dravce-penelope.html ()

• Tři slavní bratři si zahráli sami sebe na sezení "anonymních sourozenců". Byli to Frank Stallone, který hovořil o slavných filmech svého bratra Sylvestera Stalloneho Rockym a Rambovi. Dále Roger Clinton, který se představil jako nevlastní bratr bývalého prezidenta USA Billa Clintona. Posledním byl Stephen Baldwin, nejmladší z bratrů Baldwinů - konkrétně zmiňoval problémy s nejstarším bratrem Alecem. (HappySmile)
  • Film byl zaslán do některých kin pod falešným názvem "Brotherly Love" (Bratrská láska). (HappySmile)