Životopisní snímek Amazing Grace se zabývá osobností Williama Wiberforcera (Ioan Gruffudd), který byl významným politikem a hlavně bojovníkem za zrušení otroctví v Anglii na přelomu 18. a 19. století. Film ukazuje část jeho života, začíná v jeho 34 letech, kdy unavený nekonečnou snahou o změnu práv černochů odjíždí na venkov, potkává krásnou Barbaru (Romola Garai) - ženu (a budoucí manželku), která sdílí jeho názory. Film střídá vyprávění Barbaře a současnost, která končí rokem 1807. W. Wilberforce zemřel roku 1833, pouhý měsíc před odhlasování zákona zakazující otroctví. (xjane)

italka63

V první řadě bych ráda podotkla, že tento film asi víc zaujme milovníky historie, ovšem jeho zpracováni vůbec nebrání zájmu ostatních diváků. Anglie a dovoz otroků, spousta smrti a zmaru, ale zároveň i jeden z pilířů královské ekonomiky, který právě proto není vůbec lehké podříznout. A tak sledujeme boj několika přátel v čele s Wiliamem Wiberforcerem, kteří se rozhodli toto zastavit. Bojují na vysokých postech včetně sněmovny a soukromý život spousty z nich se řítí do záhuby, ale po několika letech bojů přece jen zvítězí a Anglie odsouhlasí zákaz dovozu otroků z Afriky.Ioann Gruffudd se své role zhostil velmi dobře a dále mě zaujal Rufus Sewell, spolu s dalším kvalitním hereckým obsazením. Nemám důvod nedat čtyři hvězdy. ()

Freemind

Film, který vypráví o triumfu slušnosti a vytrvalosti. Ze začátku jsem měl dojem, že sleduji nějakou televizní adaptaci, za což mohla hlavně digitální kamera a pár - řeknu to přímo - debilních pokusů o ztvárnění snových vidin pomocí levných efektů (černoušek chrastící řetězy, wtf?). Pak jsem ale na tyto poklesky zapomněl díky kostýmům, hercům a - last but not least - vynikajícímu scénáři. Nikdy jsem o Wilberforceovi neslyšel a po shlédnutí tohoto filmu si rychle a rád doplním vzdělání. Jen poznámka - nechápu, který blbec obsadil do jednoho filmu Michaela Gambona a Alberta Finneyho, navíc s podobnými maskami. Po CELOU DOBU jsem si myslel, že jde o jednu postavu. ()

KrestanFilms

Životopis človíčka, který se rozhodl žít podle principu „služte v lásce jedni druhým“ (viz Galatským 5:13) Škoda jen, že ve filmu byla jen drobná zmínka o tom, že byl věřící a proč to vlastně všechno dělal... TIPseznam dalších křesťanských filmů. ()

yakoob

Slabší než Spielbergův Amistad...Scény s otroky mi připadaly silnější než pouze kamera upřená na tváře lidí, kteří o takové hrůze jen mluví...ale o to je ten film lahodnější...Nevytratila se ale z něho hlavní myšlenka a to zrušení obchodu s otroky..Snímek o životě člověka, který se rozhoduje mezi službou Bohu a politikou, jenž nakonec vybírá obojí...Pomohla mu v tom láska k druhým lidem a upřímná víra...No není to úžasná milost? ()

misterz

William Wilberforce bol rozhodne veľký muž, ktorý toho zmenil veľa, a to bez zbraní, len so svojim slovom, trpezlivosťou a buldočou zaťatosťou. Vzácny príklad toho, že niekedy sa dajú písať dejiny aj mierovou cestou. Ioan Gruffudd sa tejto náročnej postavy zhostil na jednotku, už z Hornblowera som si akosi navykol, že mu historické prostredie konca 18. a začiatku 19. storočia padne ako uliate. Samotná výprava a réžia boli tiež vynikajúce, menšie výhrady mám len k pár slabším miestam akoby bez tempa, ale to sú len také maličkosti. Ide o jeden z tých lepších historických životopisných filmov, ktorý stojí za to vidieť. 80/100 ()

• Špeciálne projekcie filmu boli uvedené v Buncrane, Co Donegal v Írsku. Bolo to na oslavu odkazu Johna Newtona v kraji, kde v roku 1748 jeho otrokárska loď Greyhound zakotvila potom, čo prežila strašnú búrku. Touto udalosťou začal Newton svoju duchovnú cestu, ktorá vyvrcholila zložením piesne Amazing Grace. (ti88na)
  • Počas rozhovoru medzi Tohmasom Clarksom (Rufus Sewell) a Williamom Wilberforcom (Ioan Gruffudd) je spochybňované, ako môže človek zostať lojálny ku kráľovi, ktorý rukou zatrasie dubom a ďalekohľadom dovidí Nemecko. Ide o odkaz na kráľa Georga III, ktorý podľa súčasného presvedčenia historikov a vedeckých výskumov trpel porfýriou, ktorá bola pravdepodobne vyvolaná jeho požívaním arzénu. (ti88na)
  • V scéne, kde Wiliiam Wilberforce spieva „Amazing Grace“. skutočne spieval Ioan Gruffudd. V niekoľkých posledných záberoch bol použitý playback, ale aj to naspieval sám Gruffudd. Režisér Michael Apted nemal tušenie, že Grufudd vie spievať, je však sólista a zborový spevák, takže keď spustil, prekvapený bol tak režisér, ako aj zbytok obsadenia. (ti88na)