Sexuálny škandál na škole

• Slovensko Zápisky o škandále (viac)

V centre príbehu filmu sú dve ženy, ktoré sa vďaka svojim túžbam a nečakanej zrade ocitnú vo veľmi vyhrotenej situácii. Celý príbeh je i so svojimi zvratmi zaznamenaný v denníku Barbary Covettovej (Judi Denchová), despotickej, cynickej a samotárskej učiteľky na londýnskej strednej škole, ktorá svojej triede vládne železnou rukou. Žije sama s mačkou Portiou, bez priateľov alebo ľudí, ktorým by sa mohla s čímkoľvek zveriť. V jej osamelom svete dôjde k zásadnej zmene v okamihu, keď sa v škole stretne s novou učiteľkou Shebou Hartovou (Cate Blanchettová). Sheba sa zdá presne tou spriaznenou dušou a verným priateľom, akého Barbara vždy hľadala. Keď sa však ukáže, že má Sheba vášnivý vzťah s jedným zo svojich mladučkých študentov, Stevenom Connollym (Andrew Simpson), zmení sa ich vzájomné priateľstvo na nenávisť. Keď Barbara sa vyhráža, že odhalí Shebaino tajomstvo jej manželovi, bývalému profesorovi Richardovi Hartovi (Bill Nighy), a zvyšku sveta, dostanú sa do popredia jej vlastné tajomstvá a temné posadnutosti. Podvody a klamstvá, ktoré ovplyvňujú životy oboch žien, pomaly vyplávajú na povrch... (TV JOJ)

Enšpígl

Naprosto pohlcující příběh o dvou rozdílných ženách, vás rozseká na sračky. Za herecký výkon Cate Blanchett a Judi Dench bych těmto ženám dal snad k dispozici i náš prezidentský úřad. Obě své postavy zahrály tak, že se mnou mlátily emoce od jedné zdi ke druhé. Ještě bych rád upozornil na postavu manžela Cate Blanchett, kterou zahrál naprosto fantasticky Bill Nighy. Opravdu jeho chování jak manžela, tak jako chlapa mě bylo strašně sympatické. V sympatiích však nakonec vyhrála Cate Blanchett protože byla strašně sexy, ježiši ta byla sexy. Proč něco takovýho neučí v realu ? No, ty moje učitelky to bylo něco, třeba němčinářka - bradavice přes celej nos. To ve Vás sexuální choutky zadusí na 100let. Tak tedy tohle jsou moje zápisky o filmu, o vynikajícím dramatu od kterého se nehnete snad ani po skončení , o skvělých hercích a o mé němčinářce. ()

JitkaCardova

Malé komorní drama se zvratem perspektivy, které by - kdybychom chtěli takhle brzy vyzradit pointu - mohlo nést podtitul "Kdo je tady pedofil?" *** Barbara stárne v úplném osamění, a přestože je sama prosta soucitu a neschopna skutečné lásky či oddaného a nesobeckého přátelství, přeje si nad nesnesitelnou samotou ztíženou i její sexuální orientací zvítězit alespoň za pomoci intrikářství a kalkulu. Ta druhá, mladá žena se zamotaným osobním i citovým životem, ale jednoznačně schopná a ochotná milovat, však není tou snadnou, dokonale využitelnou kořistí, již Barbara více než polovinu života vyhlíží. A není ani její první, ani poslední obětí. *** Batsheba je jméno neodmyslitelně spjaté s hrdinkou románu Daleko od hlučícího davu. Ozvěna téhle postavy i jejího životního údělu je tu jednoznačně na místě, jako tklivý leitmotiv jednoho z těžkých témat věčně rezonujících v partituře lidské tragikomedie. *** Není tu nic špatně, herecky je to krásná podívaná, jen to není v žádném smyslu velký nebo důležitý film. Podívala jsem se ale ráda, a kdyby se některé mé oblíbené divadlo rozhodlo uvést ho jako hru a obsadilo některé mé dvě oblíbené herečky, neváhala bych a koupila si lístek na deštivé odpoledne do první řady. *** A řekla bych, že tu svoji kočku Barbara postupně otrávila sama, v rámci své nemocné strategie.*~ ()

EdaS

Dvě fantastické herečky v silném dramatu o jednom "podivném" přátelství. Jestli má film nějakou slabinu, tak v tom, že nám servíruje dvě hlavní role tam, kde je místo jen pro jednu. Kdyby byl celý příběh podáván pouze z pohledu zoufale osamělé, a proto tak nenávistné a kruté Barbary, bylo by to za pět hvězdiček. Glassova hudba zdařile přispívá k až klaustrofobní atmosféře celého snímku. ()

Avalon820

Ze Zápisků o skandálu jde strach - nemyslím však strach v tom smyslu, že byste se báli, ale jisté obavy a napětí pocítíte a to v nemalé míře. Nebude chvíle, kdy se nebudete podivovat nad tím, jaké dějové kličky (či spíše uzle) tvůrci postavám přichystali a jak se z nich ony postavy dokáží vymotat (a zda vůbec). Zde se hraje na charaktery. Neexistují zde postavy kladné nebo záporné, pouze racionálně a iracionálně jednající a i to velice snadno splyne. To je největší síla tohoto filmu - že je přirozený, vcelku reálný, ale přesto svým způsobem abnormální. A z toho vzniká právě onen neopakovatelný latentní strach. ()

mm13

Judi Dench! Tomu vravím nechať sa posadnúť, úplne pohltiť svojou postavou... dokonalý výkon, plný vnútornej energie, ktorej silu divák iba tuší, poodhaľuje sa mu iba v náznakoch a je to práve o to skutočnejše, desivejšie, uveriteľnejšie. Cate Blanchett, Bill Nighy hrajú druhé husle, ale hrajú ich ako sa patrí. Sú to profesionáli, vybíjajú zo svojich nevďačných úloh maximum! Silný, i keď trochu televízny zážitok. Ale - Judi Dench! ()

• Knižní předlohu filmu - "Zápisky o skandálu" od Zoe Hellerové - u nás vydalo v roce 2006 nakladatelství BB art. (Pumiiix)
  • Cate Blanchett (Sheba) o natáčení choulostivých scén s Andrewem Simpsonem (Steven) řekla: "Ve skutečnosti mu nebylo patnáct, ale osmnáct, ale pořád to byl mladý kluk. Bylo to velmi delikátní a musela jsem myslet na to, že v té situaci musím být za dospělého. Což nebylo úplně jednoduché vzhledem k tomu, že moje postava si namlouvá, že jde o vztah muže a ženy. Zvrat v jejich vztahu nastává ve chvíli, kdy jsou spolu v chatě. To si uvědomíte, že není způsob, jak by se s ním mohla bavit o svých dětech nebo o svém životě, prostě proto, že by to nepochopil. Lidi v životě často dělají hloupé věci, i když si to uvědomují. Když souložíte v chatce na své zahradě přímo pod ložnicí, kde je váš manžel, úplně škemráte o odhalení." (NIRO)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (viac)