Mít za rodiče přerostlé, nenapravitelné hippies, to jednoho poznamená na celý život. Už to jméno, s nímž jej vypustili do světa! Nebo dívčí šatičky, v nichž malého chlapce přivede matka první den do školy, aby tak "nabourali vžité představy o sexualitě"... Žádný div, že celá další léta, poznamenaná šikanou, výsměchem a pohrdáním spolužáků se pro Placida stanou jedním velkým utrpením. Ještě že je tu Gemma s IQ na hranici geniality, kamarádka nejvěrnější, která dovede ocenit jeho pravé já. Jeho skvělé nápady, jeho inteligenci a vtip. Jenže co je to všechno platné, když svět přeje normálu, průměru. A kdo v něm chce uspět, nesmí se vymykat. V žádném směru... Ztřeštěnou komedii o mládenci, pracně hledajícím své pravé místo v životě, natočil Tony McNamara podle své vlastní divadelní hry. V titulní roli se českému divákovi představí Ben Lee, zpěvák, který svou úspěšnou hudební dráhu začal v pouhých patnácti letech a pro něhož je tento film hereckým debutem. Do dalších rolí ovšem obsadil režisér zkušené herecké matadory, z nichž vynikají především Miranda Richardsonová a Garry McDonald v půvabných kreacích Placidových ujetých rodičů. Snímek získal řadu australských filmových cen nejen od kritiků, ale i od diváků (na MFF v Melbourne byl např. označen za nejlepší celovečerní film). (Видео Элемент)

Gilmour93

Nenápadná australská komedie o zmatenosti dospívání, jenž přehnaným filozofováním ve druhé půli ztrácí dech jak ostravský havíř s rozedmou plic při výstupu na Matterhorn. Z mého úhlu pohledu je v životě často nezbytné plavit se po proudu a přitom všem se držet kréda toho nejpovolanějšího mořeplavce ze všech, špenátumilovného námořníka Pepka: „I Yam what Yam!“ ()

starbrejkr

Na jednu stranu pořádná ujetost, na stranu druhou moc pěkný pohled na to, jakým směrem se člověk v životě ubírá, nakolik ho do života ovlivní jeho rodiče a jakou "roli" budeme v tomto světě hrát. Tato tématika je podána ve filmu často dost nekonvenčně a sexuálně zaměřených scén si tu užijeme opravdu dostatek - nejsou však nijak prvoplánové, a tak dojem nijak nesráží. Zároveň je to také skvělá zábava a taková promítání hrdinova filmečku propagující jeho školu je geniální věc. Do absolutna filmu něco málo chybí, je to asi občas trochu nevyvážená hranice mezi onou ujetostí a propracovaností tématiky, ale je to spíš kosmetická vada. Je to další z filmů, který zavdává podnět si chvílemi popřemýšlet i nad vlastním životním směřováním a kdo si rád takhle zapřemýšlí a nevadí mu nekonvenčnější pojetí, jistě si film užije. ()

DannyBoy80

70%. Teen komedie nepřínášejcí nic moc navíc oproti jiným podobným. Ošklivé a inteligentní káčátko bojuje proti těm hezkým a hloupým. Klišé na klišé. Na obranu je třeba říct, že tato komedie je přecejenom inteligentnější a trochu zábavnější než ostatní. Nejzábavnější byli Placidovi rodiče. Prostě fajn odpočinkový film. ()

LadyDevil

Ááá, ČT2 opět nezklamala - už podle obsahu jsem se na film těšila a taky že nezklamal - sice začátek na mě působil až moc ujetě, ale jakmile se rozvinul příběh, bylo to už OK. Je tu krásný pohled na to, jak je těžké se odlišovat od většiny a kolik stojí síly si udržet svoje vlastní já. Musela jsem se zamyslet nad tím, že ani pro mě nebyla zrovna procházka růžovou zahradou základka a vlastně trochu i střední škola, jelikož jsem "nezapadala". Proto i potěšil závěr, kdy si náš provokatér Placid uvědomil, že i když je jednodušší přizpůsobení se, ztrácí tím opravdové přátele a i sám sebe..a proto je lepší jít proti proudu. Na přihlouplé a udivené pohledy okolí si pak člověk už zvykne, je mu to jedno a získá tím nadhled, jež by právě ona většina mohla závidět. Hezky natočeno, herci byli vybráni taky bravurně..zkrátka příjemné pokoukání:-) ()

Aljak

Je to ako vzbura proti vlastnému podvedomiu. Byť niekym iným len preto, aby ich ľudia rešpektovali a nepovažovali ich za divných, hoci sú výnimoční? Tak to je chyba! Ústredná myšlienka vynikajúca, aj postavy v celku schopné - ale ten scenár a stvárnenie to celé pokazili. Dej bol príliš statický, potom razom až príliš dynamický. Nevadí, ide hlavne o to posolstvo, ktoré nám tento film chcel dať - a to znie "Buď sám sebou, aj za cenu, že si divný". ()