Krabat: Čarodejníkov učeň

• Česko Krabat: Čarodějův učeň (viac)

Veden vnitřním hlasem, ocitá se čtrnáctiletý sirotek Krabat uprostřed zmatků třicetileté války u vrat mlýnice. Když mu mlynář pochmurného vzezření otvírá dveře domu, čeká ho tam již skupina mlčenlivých postav. Mistr uvítá nově příchozího se slovy: „To je Krabat. Až absolvuje zkušební lhůtu, stane se jedním z vás“. Jemu však tato mistrova věta zní v uších jako hrozba. Všední den v mlýnici znamená pro Krabata tvrdou práci pod dohledem přísného a nesmlouvavého Mistra. Jen tovaryš Tonda pomáhá Krabatovi přestát první měsíce v mlýnici a Krabat brzy poznává její tajemství: Ocitl se v kouzelnické škole, ve které se dvanáct tovaryšů učí umění černé magie…

Děsuplná romantická pohádka o kouzelnickém učni Krabatovi se postupně odhaluje jako příliš pochmurná a morbidní pro malé děti. Dlouhá léta po překrásném českém animovaném snímku Karla Zemana Čarodějův učeň podle románu Otfrieda Preuβlera Krabat (1971), přichází Marco Kreuzpaintner s jeho hranou adaptací. Napínavý snímek s Davidem Krossem a Danielem Brühlem v hlavních rolích Krabata a Tondy byl v roce 2009 nominován na Německou filmovou cenu. [Der Film 2009] (oficiálny text distribútora)

pakobylka

----- "Víš, Krabate ... všechno má svou cenu." ----- Nemůžu nevzpomenout na vpravdě geniální animovanou verzi "Čarodějova učně" z roku 1977, pod níž je podepsaný "náš" filmový mág světového formátu Karel Zeman - a která mě v dětském věku stejnou měrou neodolatelně přitahovala jako upřímně děsila. Nicméně ani snímek Marca Kreuzpaintnera není tak docela k zahození. I on disponuje adekvátně ponurou, tísnivou atmosférou, když dovedně propojuje podmanivou vizuální stránku s neotřelou dějovou osnovou. O své hrdiny se nebojí: Bez sebemenšího zaváhání je průběžně vystavuje všemožným nebezpečenstvím - jakoby tak nějak už dopředu počítal s možnými ztrátami, což je stejně povznášející jako deprimující. Jen finále se zdá být maličko odbyté. ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Očekávala bych rozličné rafinované nástrahy lstivého Mistra, které by předcházely té nejdůležitější, poslední zkoušce. V pohádkách přece bývají běžnou normou tři úkoly ! I tak příběh čarodějova učně Krabata zůstává převelice poutavou, strašidelnou až lehce hororovou vyprávěnkou, která nemusí být nejvhodnější pro pomenší ratolesti s nadměrně citlivou dušičkou, leč pro otrlého cynika (jakým jsem kupříkladu já) je tou správnou volbou pro vánoční i nevánoční čas. ()

bassator

DER FILM 2009 - Krabat / Čarodějův učeň - Když mi tento film unikl na DER FILMU, chtěl jsem ho co nejdříve vidět. A byl jsem nadšen!!! Zcela úchvatný film kde jsem byl napnutý od začátku do konce. Nesouhlasím s mnoha komentáři, že byl nudný, špatně herecky obsazený a pod. Třeba jen to obsazení David Kross, Daniel Brühl - nevím jak podle těchto jmen může někdo říci, že obsazení nemá kvalitu? Právě naopak!!! Snad nechcete, aby v německém filmu hrál třeba Brad Pitt nebo nějaké jiné americké jméno, aby obsazení mělo jména??? Mnozí asi srovnávají s originálem, ale kdyby originál vůbec nebyl, jak by toto hodnotili... Jediné malé minus je to že nebyla žádná velkolepá bitva s jejich mistrem na konci, ale zase proč by se musel každý film uchylovat vždy k nějaké úchvatné závěrečné bitvě a nemohl doplynout v takovémto tajemném napínavém tempu až do závěru. Pro mne jasná pětihvězdičková záležitost a můžu jen doporučit. A největší radost mám, že jsem film poslal tímto hodnocením z modrých čísel - 70% na červená - 71%. Tak jen ho tam v nich hlavně udržte :-)... - 13. 10. 2009 - 95% ()

paascha

Body snižuje tomuto TV kousku především jeho starší, animovaný a o dost strašidelnější bratříček Mistra Zemana, který je vzorem anime horroru. Proti takové konkurenci se nedá bojovat , natož takhle. Jak píše Breg, zásadní momenty chybí nebo jsou zcela pokroucené, vytažené jsou podružnosti a vizuální voloviny, prostě toto není Čarodějův učeň, ale kostýmová momentka ze středověku o nějakých žebrácích, či co?:-) ()

Dudek odpad!

Strašlivě slaboduché a přitom měli tvůrci v ruce spoustu es. Preußlerova předloha je sama o sobě velmi povedeným dílem, jehož adaptace nevyžaduje přílišné změny.Dle předpokladu jsou všechny změny příběhu spíše přítěží než posílením. Od začátku je cítit snaha přiblížit tuto hornolužickou legendu současnému publiku, zesílit reálné podklady a z určité části omezit zobrazení magie. Nic proti tomu, ale pak je třeba udělat více než jen seškrtat některé části příběhu, zjednodušit (už tak dost jednoduchou) dějovou linku a přizpůsobit charakter mistra. Tvůrčí tým si zaslouží pochvalu snad jen za scénu první velikonoční noci. Ne, že by byla něčím excelentním, ale zobrazením obřadu a použitím srbštiny (?) vzdávají hold prapůvodu Krabatovy legendy. Krabat v této podobě je pouze velmi slabým snímkem, který si není jist na koho má zapůsobit. Nemusela by to být taková tragédie, kdyby se bylo o co opřít. Ale vzhledem k absenci kvalitních hereckých výkonů nebo alespoň silného hudebního doprovodu není na co vzpomínat. ()

Jinny

Koukám, že můj komentář tu bude první, tak se pokusím nezklamat. Nutno podotknout, že Kreuzpaintner, i když je pouze průměrný režisér, se s Čarodějovým učněm popral se ctí. Jeho adaptace je relativně věrná, i když je vidět zjevná inspirace vizuální stránkou posledních dílů potterovské ságy a vlastně trpí některými hollywoodskými neduhy, jako jsou samoúčelné triky. Nebojím se přiznat, že první řekněme půlhodinou jsem byla naprosto unešená - bohužel tak ale nevypadá celý film. Navíc z Mistrových učedníků věkem odpovídají jen Krabat (David Kross) a Tonda (Daniel Brühl). Jedině druhý jmenovaný z nich by měl být už vlastně mladý muž. A obsadit teenagery by byla lepší volba, přidat postavám na věku tu nemá žádný smysl. Zkrátka se nějak vytratilo to temné dětské kouzlo, které zachovala i Zemanova verze, on totiž tenhle film vůbec není pro děti. Přes všechny výtky Krabat rozhodně stojí za vidění, navíc pokud máte rádi předlohu (a pokud ne, nikdy není pozdě to napravit). P.S. Věčná škoda, že Boris Rösner už nežije, slyšet v dabingu jeho hlas v roli Mistra by byl ten pravý "filmový orgasmus". ()

• Film byl natočen na první model digitální kamery Arri D-20 ve 3K raw formátu. (Hawaj)
  • Tvůrci představili film na 16. ročníku FilmFestivalu Cottbus (Chotěbuz) -Festivalu východoevropského filmu v rámci retrospektivy filmů spojených s Lužickými Srby už v listopadu 2006. Ukázka filmu trvala 7 minut. (Ampi)
  • Snímka bola v roku 2009 nominovaná na Nemeckú filmovú cenu. (ash99)